★ ★ ★ ★ ★
Wrestling Halls of Fame


CITY-CATHOLIC WRESTLING ASSOCIATION
★   Rochester City-Catholic Wrestling Hall of Fame   ★
2010
★ ★ ★ ★ ★
Len Barber
East
2010
★ ★ ★ ★ ★
Brian Chadwick
Bishop Kearney
2010
★ ★ ★ ★ ★
Phil "Red" Fedele
Madison
2010
★ ★ ★ ★ ★
Moses Gilbert
Madison
2010
★ ★ ★ ★ ★
Frank Marotta
Madison
2010
★ ★ ★ ★ ★
Frank Mielnicki
Edison
2010
★ ★ ★ ★ ★
Robert Mosley
Madison
2010
★ ★ ★ ★ ★
Gordon Pegg
Marshall
2010
★ ★ ★ ★ ★
John Roselli
McQuaid Jesuit
2010
★ ★ ★ ★ ★
Rich Salamone
McQuaid Jesuit
2010
★ ★ ★ ★ ★
Wonder Lee Scott
Franklin
2010
★ ★ ★ ★ ★
Tommy Smith
Madison
2010
★ ★ ★ ★ ★
John Spencer
Madison/East
2010
★ ★ ★ ★ ★
Nate Turner
Franklin
2011
★ ★ ★ ★ ★
Ray Coley
West
2011
★ ★ ★ ★ ★
Leo Fusilli
East
2011
★ ★ ★ ★ ★
Louis Fusilli
Madison
2011
★ ★ ★ ★ ★
Scottie Johnson
Franklin (Special Recognition)
2011
★ ★ ★ ★ ★
Robert Juliano
Madison
2011
★ ★ ★ ★ ★
Art Killings
Edison
2011
★ ★ ★ ★ ★
John Laboy
Edison
2011
★ ★ ★ ★ ★
John Lacagnina
East
2011
★ ★ ★ ★ ★
Louis Lombardo
Jefferson
2011
★ ★ ★ ★ ★
Louis Masi
Jefferson
2011
★ ★ ★ ★ ★
Robert "Pelo" McFarland
Madison
2011
★ ★ ★ ★ ★
Charles "Moose" McGowan
Madison
2011
★ ★ ★ ★ ★
Frank Oliveri
East
2011
★ ★ ★ ★ ★
Ralph Pizzo
Edison
2011
★ ★ ★ ★ ★
Willie Williams
Madison
2011
★ ★ ★ ★ ★
Phil Lanzatella
McQuaid Jesuit
2012
★ ★ ★ ★ ★
Leonard Ardieta
West
2012
★ ★ ★ ★ ★
Dietmar Bachman
Monroe
2012
★ ★ ★ ★ ★
Jerome Baker
Madison
2012
★ ★ ★ ★ ★
Jerry Brunette
Madison
2012
★ ★ ★ ★ ★
Greg Fuller
West
2012
★ ★ ★ ★ ★
Mike Fusilli
Bishop Kearney
2012
★ ★ ★ ★ ★
Harold Leary
Charlotte
2012
★ ★ ★ ★ ★
Carmelo Oliveri
East
2012
★ ★ ★ ★ ★
Casper Pizzo
Edison
2012
★ ★ ★ ★ ★
E. Greenard Poles
Madison
2012
★ ★ ★ ★ ★
Lemuel Rogers
McQuaid Jesuit
2012
★ ★ ★ ★ ★
Rob Starkweather
McQuaid Jesuit
2012
★ ★ ★ ★ ★
Johnny Turner
Franklin
2013
★ ★ ★ ★ ★
Vince Asito
Bishop Kearney
2013
★ ★ ★ ★ ★
Bill Brooks
Edison
2013
★ ★ ★ ★ ★
Clarence Brown
Franklin
2013
★ ★ ★ ★ ★
Mike Cronmiller, Sr
Marshall
2013
★ ★ ★ ★ ★
Mike Cronmiller, Jr.
Edison
2013
★ ★ ★ ★ ★
Tom Kennard
East
2013
★ ★ ★ ★ ★
Darrell Leslie
Madison
2013
★ ★ ★ ★ ★
Tom Nacca
Jefferson
2013
★ ★ ★ ★ ★
Mike Scott
McQuaid Jesuit
2013
★ ★ ★ ★ ★
Willie L. Weaver
West
2014
★ ★ ★ ★ ★
Al Barber
East/MCC
2014
★ ★ ★ ★ ★
Charles Beyah
Edison
2014
★ ★ ★ ★ ★
Michael Brown
Franklin
2014
★ ★ ★ ★ ★
Craig Dude
East
2014
★ ★ ★ ★ ★
Sam Dude
Madison
2014
★ ★ ★ ★ ★
Michael Rowntree
Cardinal Mooney
2014
★ ★ ★ ★ ★
Dean Salvaggio
Aquinas/Cardinal Mooney/MCC/UB
2014
★ ★ ★ ★ ★
Willie Turner
Franklin/Monroe
2014
★ ★ ★ ★ ★
Dwight Wilcox
Madison
2014
★ ★ ★ ★ ★
Reggie Wilcox
Madison
2015
★ ★ ★ ★ ★
Vince Acciaio
Jefferson
2015
★ ★ ★ ★ ★
Lamont Banks
Madison
2015
★ ★ ★ ★ ★
Vince Acciaio
Jefferson
2015
★ ★ ★ ★ ★
Lamont Banks
Madison
2015
★ ★ ★ ★ ★
Rufus Fairwell
West High
2015
★ ★ ★ ★ ★
Michael Johnson
Madison
2015
★ ★ ★ ★ ★
Melvin McDowell
Madison
2015
★ ★ ★ ★ ★
Phil Nuciola
Franklin
2015
★ ★ ★ ★ ★
Mike O'Connell
Bishop Kearney
2015
★ ★ ★ ★ ★
Robert Lee Perry, Jr.
Madison
2015
★ ★ ★ ★ ★
Dwight Rhodes
Madison
2015
★ ★ ★ ★ ★
Silas Ussery
East High
2015
★ ★ ★ ★ ★
Stanley Urbanski
Madison
2015
★ ★ ★ ★ ★
Tyrone Wyche
Franklin
2016
★ ★ ★ ★ ★
Vince Baiamonte, II
McQuaid Jesuit
2016
★ ★ ★ ★ ★
Mike Barker
Bishop Kearney
2016
★ ★ ★ ★ ★
Salvatore Bentivegna
Madison
2016
★ ★ ★ ★ ★
Charles Caleo
Edison Tech
2016
★ ★ ★ ★ ★
Martin Cangialosi
Jefferson
2016
★ ★ ★ ★ ★
Larry Dunham
Edison Tech
2016
★ ★ ★ ★ ★
James George
Madison
2016
★ ★ ★ ★ ★
Tom Lachiusa
Edison Tech
2016
★ ★ ★ ★ ★
Melvin Washington
Franklin
2016
★ ★ ★ ★ ★
Roy Washington
Monroe
2017
★ ★ ★ ★ ★
Charles Bour
Charlotte
2017
★ ★ ★ ★ ★
Eric Davis
Madison
2017
★ ★ ★ ★ ★
Emilio DiCataldo
Edison Tech
2017
★ ★ ★ ★ ★
John DiMarsico
Bishop Kearney
2017
★ ★ ★ ★ ★
Mike Dupra
Jefferson
2017
★ ★ ★ ★ ★
Mike Hendrix
East
2017
★ ★ ★ ★ ★
Charles Hill
Edison Tech
2017
★ ★ ★ ★ ★
Joe Johnson
West
2017
★ ★ ★ ★ ★
Andy Tascione
Madison

★ ★ ★ ★ ★