★ ★ ★ ★ ★
Wrestling Halls of Fame


FRIENDS OF WRESTLING
★   Section Five Wrestling Hall of Fame   ★
Permanently on display at Red Fedele's Brook House.
1994
★ ★ ★ ★ ★
Tony Cotroneo
Irondequoit
1994
★ ★ ★ ★ ★
Moses Gilbert
Madison
1994
★ ★ ★ ★ ★
Al Krotz
Hilton
1994
★ ★ ★ ★ ★
Bob Menz
Webster
1994
★ ★ ★ ★ ★
John Spencer
Madison/East
1995
★ ★ ★ ★ ★
Bob Button
Newark
1995
★ ★ ★ ★ ★
Gordon Gilfilian
Rush-Henrietta
1995
★ ★ ★ ★ ★
Frank Mielnicki
Edison
1995
★ ★ ★ ★ ★
Carmon Molino
Wayne/Cornell
1996
★ ★ ★ ★ ★
Ed Ahonen
Victor
1996
★ ★ ★ ★ ★
Frank DeAngelis
Spencerport
1996
★ ★ ★ ★ ★
Lou Fusilli
Madison
1996
★ ★ ★ ★ ★
Al Gentile
Wayne
1996
★ ★ ★ ★ ★
Rory Whipple
Irondequoit
1997
★ ★ ★ ★ ★
Clayton Barnard
Hilton
1997
★ ★ ★ ★ ★
Dewight Cartwright
Keshequa
1997
★ ★ ★ ★ ★
Earl Fuller
RIT
1997
★ ★ ★ ★ ★
Scott Justice
Contributor
1997
★ ★ ★ ★ ★
Don Quinn
East Rochester
1998
★ ★ ★ ★ ★
Marty King
Canandaigua
1998
★ ★ ★ ★ ★
John Northrup
Bath Haverling
1998
★ ★ ★ ★ ★
John Ordiway
Official
1998
★ ★ ★ ★ ★
Walt Teike
Spencerport
1998
★ ★ ★ ★ ★
John Zito
East Rochester
1999
★ ★ ★ ★ ★
Ernie DiBella
Pittsford
1999
★ ★ ★ ★ ★
Bruce Hadsell
Canandaigua
1999
★ ★ ★ ★ ★
Roscoe Hastings
Official
1999
★ ★ ★ ★ ★
John Leone
Penfield
1999
★ ★ ★ ★ ★
Walt Peterson
Avoca
1999
★ ★ ★ ★ ★
Rick Sadwick
Hilton
2000
★ ★ ★ ★ ★
John Bagshaw
Contributor
2000
★ ★ ★ ★ ★
Jeff Brown
Brockport
2000
★ ★ ★ ★ ★
Alex Croog
Brighton
2000
★ ★ ★ ★ ★
Larry Kane
Penfield
2000
★ ★ ★ ★ ★
Phil Lanzatella
McQuaid Jesuit
2000
★ ★ ★ ★ ★
Jack Yengo
Webster
2001
★ ★ ★ ★ ★
Andy Antonucci
Hilton
2001
★ ★ ★ ★ ★
Steve Habecker
Marion
2001
★ ★ ★ ★ ★
Pete Logan
Fairport
2001
★ ★ ★ ★ ★
Ralph Perrigo
Kendall
2001
★ ★ ★ ★ ★
Ken Porter
Alfred-Almond
2001
★ ★ ★ ★ ★
Jim Wild
Official
2002
★ ★ ★ ★ ★
Kurt Blank
Irondequoit
2002
★ ★ ★ ★ ★
John Gemmell
Hornell
2002
★ ★ ★ ★ ★
Joe Gustainis
Caledonia-Mumford
2002
★ ★ ★ ★ ★
Matt King
Canandaigua
2002
★ ★ ★ ★ ★
Robin Scott Parker
Caledonia-Mumford
2002
★ ★ ★ ★ ★
Abe Meyers
Waterloo
2002
★ ★ ★ ★ ★
Ron Winnie
Spencerport
2003
★ ★ ★ ★ ★
Weldon Canough
Canandaigua
2003
★ ★ ★ ★ ★
Art Connorton
Irondequoit
2003
★ ★ ★ ★ ★
Don DeBadts
Geneseo
2003
★ ★ ★ ★ ★
Sirrell Gissendanner
Spencerport
2003
★ ★ ★ ★ ★
Don St. James
Rush-Henrietta
2003
★ ★ ★ ★ ★
Rich Salamone
McQuaid Jesuit
2004
★ ★ ★ ★ ★
Brian Gray
Wellsville
2004
★ ★ ★ ★ ★
Mark Hoyt
Brighton
2004
★ ★ ★ ★ ★
Dave Juergens
Hilton
2004
★ ★ ★ ★ ★
Joel Lamson
Waterloo
2004
★ ★ ★ ★ ★
Rick Suhr
Spencerport
2004
★ ★ ★ ★ ★
Lynn Tewksbury
Midlakes
2004
★ ★ ★ ★ ★
Ron Tojdowski
Pioneer
2005
★ ★ ★ ★ ★
Fred Ciaburri
Palmyra-Macedon
2005
★ ★ ★ ★ ★
Phil "Red" Fedele
Madison/Contributor
2005
★ ★ ★ ★ ★
Mike Giagios
Official
2005
★ ★ ★ ★ ★
Paul Lamphier
Canandaigua
2005
★ ★ ★ ★ ★
Fred Large
Lyndonville
2005
★ ★ ★ ★ ★
Steve Taylor
Brockport
2006
★ ★ ★ ★ ★
Chuck Giordano
Greece Olympia
2006
★ ★ ★ ★ ★
Ron Langdon
Canandaigua
2006
★ ★ ★ ★ ★
Kevin Richard
Geneseo
2006
★ ★ ★ ★ ★
Jim Sauberan
Kendall
2006
★ ★ ★ ★ ★
John Suhr
Spencerport
2006
★ ★ ★ ★ ★
Mel Washington
Monroe
2006
★ ★ ★ ★ ★
Roy Washington
Monroe
2007
★ ★ ★ ★ ★
Mike Fusilli
Bishop Kearney
2007
★ ★ ★ ★ ★
Ron Gross
Wayne
2007
★ ★ ★ ★ ★
Mike LoPresti
Spencerport
2007
★ ★ ★ ★ ★
John Roselli
McQuaid Jesuit
2007
★ ★ ★ ★ ★
Dave Pitoni
Hilton
2007
★ ★ ★ ★ ★
Richard Vincent
Letchworth
2007
★ ★ ★ ★ ★
Tom Trout
Marion
2008
★ ★ ★ ★ ★
Bob Buchwald
Mynderse
2008
★ ★ ★ ★ ★
Donald Carlo-Clauss
Greece Olympia
2008
★ ★ ★ ★ ★
Michael Cronmiller
Edison
2008
★ ★ ★ ★ ★
Olney "Terry" Kent
Brighton
2008
★ ★ ★ ★ ★
Brian Schaal
Alexander
2008
★ ★ ★ ★ ★
Dominic Vistocco
Geneva
2009
★ ★ ★ ★ ★
Wayne Hartman
Canisteo
2009
★ ★ ★ ★ ★
Francis Moracco
Geneva
2009
★ ★ ★ ★ ★
Dale Oliver
Canandaigua
2009
★ ★ ★ ★ ★
Van Schirmer
York
2009
★ ★ ★ ★ ★
Steve Silver
Spencerport
2009
★ ★ ★ ★ ★
Fritz Zagorski
Eastridge
2010
★ ★ ★ ★ ★
Tom Billone
Spencerport
2010
★ ★ ★ ★ ★
Jack Fisher
Newark
2010
★ ★ ★ ★ ★
Dave "Big Red" Hept
Rush-Henrietta
2010
★ ★ ★ ★ ★
Harry "Hal" Leary
Charlotte
2010
★ ★ ★ ★ ★
Bob Marella
Jefferson
2010
★ ★ ★ ★ ★
Frank Marotta
Madison/Official
2011
★ ★ ★ ★ ★
Leo Bernabi
Spencerport/Official
2011
★ ★ ★ ★ ★
Tony LaMonica
Official
2011
★ ★ ★ ★ ★
Joe LoPresti
Spencerport
2011
★ ★ ★ ★ ★
Frank Oliveri
East/Contributor
2011
★ ★ ★ ★ ★
Nate VanDuzer
Brockport
2011
★ ★ ★ ★ ★
Dave VanGorden
Geneva
2011
★ ★ ★ ★ ★
Jon Welch
Canandaigua
2012
★ ★ ★ ★ ★
John Alessi
Pittsford/ Brockport State
2012
★ ★ ★ ★ ★
Jason Bovenzi
Greece Athena/Coach
2012
★ ★ ★ ★ ★
Jerry Brunette
Madison
2012
★ ★ ★ ★ ★
Jason DeBruin
Spencerport
2012
★ ★ ★ ★ ★
Shawn Knisely
Waterloo
2012
★ ★ ★ ★ ★
Tom Kressly
Hammondsport
2013
★ ★ ★ ★ ★
Chris Bourne
East Rochester/ Wayne/Brockport
2013
★ ★ ★ ★ ★
David Moracco
Geneva
2013
★ ★ ★ ★ ★
Marv Shimmel
York
2013
★ ★ ★ ★ ★
Steve Siegfried
Mynderse
2013
★ ★ ★ ★ ★
Dave Stulpin
Spencerport
2014
★ ★ ★ ★ ★
Bob Gately
Le Roy
2014
★ ★ ★ ★ ★
Doug Hendrickson
York
2014
★ ★ ★ ★ ★
Butch Hibbard
Canandaigua
2014
★ ★ ★ ★ ★
Tommie Smith
Madison
2014
★ ★ ★ ★ ★
Paul Wager
Gates Chili
2014
★ ★ ★ ★ ★
Bob Zoeke
McQuaid Jesuit
2015
★ ★ ★ ★ ★
Tony Addante
Canandaigua
2015
★ ★ ★ ★ ★
Arkee S. Allen
Irondequoit
2015
★ ★ ★ ★ ★
Steven Dalberth
Official
2015
★ ★ ★ ★ ★
Charles "Moose" McGowan
Madison
2015
★ ★ ★ ★ ★
Chuck Partridge
Hilton
2015
★ ★ ★ ★ ★
Paul Richard
Geneseo
2016
★ ★ ★ ★ ★
Trevor Chinn
Canandaigua
2016
★ ★ ★ ★ ★
Casey Lamb
Victor
2016
★ ★ ★ ★ ★
Raymond P. LeChase, Jr.
Spencerport
2016
★ ★ ★ ★ ★
Neal R. Pipe
Corning
2016
★ ★ ★ ★ ★
Nathaniel Turner
Franklin
2016
★ ★ ★ ★ ★
Tom Polsinelli
Official
2016
★ ★ ★ ★ ★
Morris J. Shapiro, MD, FACS
East High
2017
★ ★ ★ ★ ★
Lucas Dobbins
Lyons
2017
★ ★ ★ ★ ★
Joseph Gugino
Official
2017
★ ★ ★ ★ ★
Art Killings
Edison
2017
★ ★ ★ ★ ★
Joe Kuras
Canandaigua
2017
★ ★ ★ ★ ★
Don Murray
Brockport State
2017
★ ★ ★ ★ ★
Dan Payne
Victor

★ ★ ★ ★ ★