★ ★ ★ ★ ★ Meet History
ECIC Wrestling Championships
January 21, 2011 - January 22, 2011 @ Clarence High School (Clarence, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Iroquois 175, Clarence 151, Alden 150.5, Cheektowaga 132.5, Eden 119.5, Pioneer 116, Lackawanna 114.5, Lancaster 100.5, Tonawanda 92, Williamsville North 91, Lake Shore 82, Starpoint 79.5, Depew 76, Williamsville South 74.5, Jamestown 72, Williamsville East 61, Maryvale 46.5, Amherst 42.5, Sweet Home 19, East Aurora 0, Frontier 0, Hamburg 0, Holland 0, Orchard Park 0, West Seneca East 0, West Seneca West 0

Outstanding Wrestler Award - Renaldo Rodriguez-Spencer (Cheektowaga)

Championship Final (1st)

 96  Austin Acquard (Iroquois) > Cody McGregor (Tonawanda) decision 3-0
103  Kellen Devlin (Amherst) > Edwin Le (Cheektowaga) major decision 11-3
112  Abdulqawi Mohamed (Lackawanna) > Steven Michel (Lancaster) decision 5-0
119  Renaldo Rodriguez-Spencer (Cheektowaga) > Eric Lewandowski (Lancaster) decision 4-2
125  Dylan Cohen (WE) > Alex Smythe (Eden) decision 3-2
130  Jordan McGregor (Tonawanda) > Jason Phillips (Maryvale) decision 6-0
135  Tim Schaefer (Lancaster) > Brandon Price (Pioneer) technical fall 3:41 20-5
140  Brandon Hassenbohler (Alden) > Luke Falzone (WS) decision 5-3
145  James Kloc (Iroquois) > Jake Weber (Clarence) major decision 15-6
152  Ameen Harhara (Lackawanna) > Ryan Baer (Depew) decision 8-2
160  Jacob Wisniewski (Eden) > Corey Vail (Pioneer) decision 6-5
171  Tony Lock (Pioneer) > Will Bickelmann (WE) technical fall 5:21 16-1
189  Rodney Offhaus (Iroquois) > Jacob Petroski (Cheektowaga) major decision 10-0
215  Nick Foss (Alden) > Dave Lanphere (Jamestown) decision 3-0
285  Mike Kasprzak (Depew) > John Lake (Alden) fall 2:35

Consolation Final (3rd)

 96  Jared Price (Pioneer) > Jacob Slade (Iroquois) major decision 10-0
103  Majed Mohamed (Lackawanna) > Ryan Burns (Clarence) major decision 11-1
112  Jake Zaleski (WN) > Mike Pitz (WN) decision 2-0
119  Tom Page (Eden) > John Inglut (LS) major decision 11-0
125  Zach Fellows (Jamestown) > Tyler Wiedemann (Pioneer) technical fall 15-0
130  Mitch Larkin (Lancaster) > Bobby Broad (Alden) decision 3-0
135  Pat Mix (LS) > Mike Tomczak (Cheektowaga) fall 2:22
140  Jeremy Lilga (Eden) > Nate Schwab (Clarence) decision 5-0
145  Paul Carbrey (WN) > Dylan Schall (Alden) decision 5-4
152  Jacob Gullo (Jamestown) > Michael Stuber (Tonawanda) decision 2-1
160  Joe Catalano (LS) > Brett Dechent (Lackawanna) decision 3-2
171  Steve Goedtel (Eden) > Steven Warthling (Tonawanda) decision 5-1
189  Spencer Biondo (WS) > Nate Bartell (Clarence) major decision 15-6
215  Brandon Vernon (Iroquois) > Zach Heater (LS) decision 9-3
285  T.J. Scamurra (WS) > Luke Zaporowski (Iroquois) decision 3-2 (2OT)

Consolation Final (5th)

 96  Russell Gattuso (Alden) > Tyler Mack (Starpoint) fall 1:32
103  Jake Hansen (Clarence) > Hakiem Black (Cheektowaga) major decision 10-2
112  Eddie Hutschenreuter (Alden) > Brandon Glauber (Clarence) decision 6-4
119  Brian Sexton (Starpoint) > John Simonian (WS) major decision 16-8
125  Jake Ramsey (Clarence) > Eric McEvoy (Iroquois) major decision 13-1
130  Victor Schul (Starpoint) > Conor Fitzhenry (Clarence) forfeit
135  Joe Kurtz (Clarence) > Austin Berube (WN) decision 2-0
140  Miguel Rodriguez-Spencer (Cheektowaga) > Pat Mahony (Depew) decision 10-3
145  Connor Wright (Pioneer) > Ryan Schwallie (Clarence) fall 2:50
152  Blake Curran (WN) > Nathan Evers (Maryvale) decision 6-1
160  Jeff Lake (Alden) > Kevin Brooks (Cheektowaga) forfeit
171  Gunner Thomas (Starpoint) > Noah Jones (SH) forfeit
189  Rory Jimmerson (LS) > Dominic Tortorice (Depew) fall 5:23
215  Larry Wright (Lackawanna) > Billy Brady (WE) fall 5:54
285  Rion Elson (Starpoint) > Ken Fierle (Iroquois) decision 6-5

Championship Semifinals

112  Abdulqawi Mohamed (Lackawanna) > Jake Zaleski (WN) fall 1:39
112  Steven Michel (Lancaster) > Mike Pitz (WN) major decision 13-0
152  Ameen Harhara (Lackawanna) > Blake Curran (WN) technical fall 5:58 16-0

Championship Quarterfinals

119  Abdulqawi Mohamed (Lackawanna) > Brandon Glauber (Clarence) fall 2:50

Round 1

112  Jake Zaleski (WN) > Chadd Nowak (Depew) decision 7-2
112  Mike Pitz (WN) > Matt Mondo (Pioneer) major decision 13-2
112  Abdulqawi Mohamed (Lackawanna) > Jesse Vondell (Eden) fall 1:37
152  Ameen Harhara (Lackawanna) > Kevin Zybert (LS) fall 1:49

Round 2

112  Jake Zaleski (WN) > John Orlando (Lancaster) major decision 8-0
112  Mike Pitz (WN) > Eddie Hutschenreuter (Alden) fall 5:37
152  Ameen Harhara (Lackawanna) > Andrew Paulson (Clarence) major decision 12-1

Consolation Round 4

112  Jake Zaleski (WN) > Eddie Hutschenreuter (Alden) fall 2:36
112  Mike Pitz (WN) > Brandon Glauber (Clarence) major decision 10-1
112  Bassam Harhara (Lackawanna) > John Orlando (Lancaster) fall 1:54
112  Bassam Harhara (Lackawanna) > Mathew Mondo (Pioneer) decision 6-4


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (ECIC Wrestling Championships)