★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Monroe County League Wrestling Championships
January 31, 2003 - February 1, 2003 @ Webster Schroeder Junior High School (Webster, New York)
Powered by matburn®

 

Alex Baxter defeats Rex O'Corr
Alex Baxter of Spencerport defeats Rex O'Corr of Webster Schroeder in the 189-pound weight class. Baxter pinned O'Corr in 5 minutes, 44 seconds and the Rangers went on the clinch their 12th straight Monroe County championship. SOURCE: Rochester Democrat and Chronicle, Sunday, February 2, 2003. Reproduced by armdrag.com with permission. Click for larger image.





Varsity

Team Final

Spencerport 254, Webster Schroeder 154.5, Rush-Henrietta 154, Brockport 148, Hilton 124, Penfield 108.5, Irondequoit 97, Brighton 94.5, Pittsford 80, Gates Chili 75.5, Fairport 72.5, Greece Olympia 66.5, East Rochester 66, Greece Athena 56.5, East Irondequoit Eastridge 44.5, Webster Thomas 22, Greece Arcadia 19, Churchville-Chili 17, Batavia 12

Outstanding Wrestler Award - Andrew Krieger (WS)

Championship Final (1st)

 96  Kyle Borshoff (Pittsford) > Eric Piedimonte (Spencerport) decision 7-0
103  Jasen Borshoff (Pittsford) > Josh Fuller (Spencerport) decision 3-2
112  Eric Ziegler (WS) > Nick DellaRocco (Brockport) decision 5-1
119  Gregor Gillespie (WS) > Joey Ranzenbach (Hilton) technical fall 4:12 15-0
125  Mike Wood (EIE) > Gene Kobilansky (Brighton) decision 6-3
130  Andrew Krieger (WS) > Adam Palermo (Hilton) technical fall 2:42 16-0
135  Chris Forte (Pittsford) > Chuck Zimmerman (Spencerport) decision 7-0
140  J.P. Zengerle (GC) > Larry LaRussa (RH) decision 10-5
145  Dan Safranec (Fairport) > Sean Riley (Brockport) decision 6-2
152  Andy Swain (RH) > Greg Mousso (ER) decision 3-0
160  Steve Stulpin (Spencerport) > Stephen Cragg (ER) decision 6-0
171  Pat Van Thof (ER) > Rich Schimpf (Penfield) decision 6-2
189  Alex Baxter (Spencerport) > Rex O'Corr (WS) fall 5:44
215  Matt Gough (Penfield) > Dave Rogers (Brockport) decision 1-0
275  Adam Kennel (Irondequoit) > Jake Taylor (RH) decision 6-3

Consolation Final (3rd)

 96  Rob Ziegler (WS) > Mark Ranzenbach (Hilton)
103  Greg Smith (Fairport) > Dan Morreale (WS)
112  John Bonaldi (GO) > Derek Gray (Spencerport)
119  Brett Woodward (Spencerport) > Glen Dowdy (GO)
125  Dave LaRussa (RH) > Kris MacBeth (Spencerport)
130  Chad Irwin (Brockport) > James Clark (Irondequoit)
135  Nelson McNiel (GA) > Craig Hightower (RH)
140  Mike Brongo (Spencerport) > Tim Bartl (Hilton)
145  Joe Morabito (Spencerport) > Rob Frustaci (RH)
152  Aneal Ram (Brighton) > Vitaliy Basisty (Brockport)
160  Kevin Kinnear (GO) > Ryan Sharp (EIE)
171  Kevin Bush (Brockport) > Chris Clar (GC)
189  Josh Stewart (Penfield) > Marshall Mahon (Brighton)
215  Chris Amico (Irondequoit) > Andy Peters (Spencerport)
275  Phil Byers (GC) > Joel Sasso (Spencerport)

Consolation Final (5th)

 96  Shane Stoyle (Brockport) > Sean Rutan (Brighton)
103  Greg Smith (Fairport) > Ken Perry (CC)
112  C.J. Fogle (Penfield) > Kevin Berliner (RH)
119  Phil Gordon (RH) > Will Negron (Irondequoit)
125  Albert Gianforti (Irondequoit) > Nick Ryan (Fairport)
130  Walter Moore (RH) > Dan Tomasso (Spencerport)
135  Zach Cope (Hilton) > Dan Ferrara (Penfield)
140  Scott LaDue (Brockport) > Kyle Prince (EIE)
145  Mike Volpe (WS) > Ilya Bobrov (Brighton)
152  Mike Zecchino (Spencerport) > Brian Allis (Hilton)
160  Ryan Pogue (Hilton) > Matt Kavanaugh (Penfield)
171  Sebastian Baliva (Spencerport) > Brett Giehl (GA)
189  Matt Gsellmeier (Irondequoit) > Tom Ehmann (Batavia)
215  Jeff Standish (RH) > Jim Landry (GA)
275  Jarod Hampson (WS) > Mike Palmesano (GA)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Monroe County League Wrestling Championships)