★ ★ ★ ★ ★ Meet History
John Summa Memorial Wrestling Tournament
February 8, 2020 @ Lou Higgins Center Fieldhouse (Berea, Ohio)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Wabash College [IN] 150.5, Baldwin Wallace University [OH] 142.5, West Liberty University [WV] 129.5, SUNY Brockport 97, Ohio Northern University [OH] 64.5, Ohio Wesleyan University [OH] 46, Thiel College [PA] 40.5, Alfred State College 36, Niagara County Community College 32.5, Waynesburg University [PA] 21, Wilmington College [OH] 0

Championship Final (1st)

125  Matt Caccamise (Brockport) > Corey Secrist (WLU) decision 6-3
133  Charles Nash (BWU) > Chad Craft (BWU) forfeit
141  Brailen Harrington (WC) > Eli Sims (Brockport) decision 5-3
149  Stanley Bleich (BWU) > Alex Barr (WC) decision 7-4
157  Andy Posledni (WC) > Schuyler Caprella (ONU) major decision 12-3
165  Kyle Hatch (WC) > Chase Morgan (WLU) major decision 13-3
174  Jordan Bushey (NCCC) > Lucas Salmon (BWU) decision 9-4
184  Zane Lanham (WLU) > Daylan Schurg (WC) major decision 11-0
197  Zeckary Lehman (BWU) > Jack Heldt (WC) decision 11-4
285  Max Bishop (WC) > Chase Logan (WLU) decision 8-2

Consolation Final (3rd)

125  Jack Stanley (BWU) > Austin Ryan (WU) fall 3:40
133  Owen Doster (WC) > Evan Burge (WC) forfeit
141  Bailey Gibson (ONU) > Brock Peele (WC) default 1:53
149  Jacob Simpson (WLU) > Austin Reed (Brockport) decision 10-4
157  Kody Wagner (WC) > Nicholas Sbrocco (BWU) forfeit
165  Peyton Hearn (TC) > Christain Robinson (NCCC) decision 5-3
174  Chance Morgan (WLU) > Christopher Eames (Brockport) forfeit
184  Trizton Carson (WC) > Garrett Cook (WLU) technical fall 18-0
197  Ronnie D'Amico (WLU) > Levi Miller (WC) fall 4:01
285  Richard Knapp (Brockport) > Isaiah McWilliams (WC) decision 12-6

Consolation Final (5th)

125  Kace Sabedra (TC) > Kory Cavanaugh (WC) forfeit
133  Aidan McAlexander (ONU) > Steven Slack (WLU) decision 8-3
141  Owen Kissell (ASC) > Ryan McElwee (OWU) forfeit
149  Michael Fronczak (Brockport) > Anthony Miraglia (ASC) fall 3:40
157  Bryce Wittman (OWU) > Austin Bonacci (TC) forfeit
165  Ryan Orr (BWU) > Caleb Blake (OWU) major decision 15-5
174  Jaret Lowry (OWU) > Kyler Martin (Brockport) forfeit
184  Griffin Rathburn (BWU) > Joseph Yanis (Brockport) forfeit
197  Ben DePrest (ONU) > Matthew Werts (BWU) forfeit
285  Jarod Miller (BWU) > Chris Cook (WLU) forfeit


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (John Summa Memorial Wrestling Tournament)