★ ★ ★ ★ ★ Meet History
29th Annual Niagara Frontier Wrestling Officials Classic
January 9, 2009 - January 10, 2009 @ Niagara County Community College (Sanborn, New York)
Powered by matburn®

 

Outstanding Wrestler
Niagara-Wheatfield's Angelo Malvestuto receives his Outstanding Wrestler trophy from NCCC head coach Eric Knuutila. Photo by Bob Koshinski. Click for larger image.





Varsity

Team Final

Lancaster 191.5, Niagara Wheatfield 172, Niagara Falls 150.5, Williamsville East 129, East Aurora 113.5, Warsaw 113, Starpoint 100, Falconer 98.5, Medina 98, Lyndonville 92.5, Franklin [PA] 86, Lockport 85, Eden 78, Grand Island 76, Salamanca 74, St. Joseph's 66, North Tonawanda 62, Williamsville North 58, Royalton-Hartland 57, Allegany-Limestone 56.5, Newfane 55.5, Kenmore East 55, St. Francis 54.5, Wilson 50.5, Depew 48, Canisius 38.5, Lewiston-Porter 35, Maple Grove 27, Hamburg 26, Silver Creek 21, Maryvale 15.5, Orchard Park 13, Akron 8, Greece Athena 6

Outstanding Wrestler Award - Angelo Malvestuto (NW)

Championship Final (1st)

 96  Tom Page (Eden) > Steven Michel (Lancaster) decision 6-2
103  Tim Schaefer (Lancaster) > Justin Ranallo (Canisius) decision 6-4
112  Lee Schuster (GI) > David Ciaramella (Newfane) decision 4-1
119  Matt Peters (EA) > Matt Waldmiller (Lancaster) decision 4-2
125  Matt Callari (WE) > Kevin Kot (EA) decision 3-2
130  Wally Maziarz (NT) > Burke Paddock (Warsaw) decision 6-5 (1OT)
135  Ian Paddock (Warsaw) > Derek Geiger (Medina) fall 0:36
140  Irvin Buck (NF) > Dominic Montesanti (Medina) decision 7-6
145  Josh Micek (MG) > Eddie Sarcione (Eden) decision 7-2
152  Bob Malvestuto (NW) > Brian Greenlee (Franklin) DQ
160  Josh Becker (Salamanca) > Dan Mitravich (NF) fall 1:06
171  Angelo Malvestuto (NW) > Kyle Roosa (AL) technical fall 3:02 16-1
189  Ken Hamilton (NF) > Keith Stoerr (Lancaster) decision 13-7
215  Matt Johnson (NF) > Zachk Tobias (Hamburg) fall 1:13
285  Jim Donner (NW) > Ryan Harnden (GI) decision 7-3

Consolation Final (3rd)

 96  Sam Recco (Lyndonville) > Branden Muntz (Falconer) technical fall 15-0
103  Ivan Cruz (Lockport) > Dylan Cohen (WE) decision 6-5
112  Trevor Graham (Franklin) > Zak Flores (Lockport) decision 5-1
119  Joe Malvestuto (NW) > Dylan Heinzeroth (Starpoint) decision 4-0
125  Evan Wells (Medina) > Victor Schul (Starpoint) fall 0:34
130  Jake Beichner (WE) > Tristan Hamner (Medina) decision 2-1
135  Phil Czapla (EA) > Joe Difrancesco (NF) decision 3-0
140  John Brabon (Lyndonville) > Carmen Papa (Salamanca) decision 6-4
145  Clint Schaefer (Lancaster) > Brian Rogers (SF) fall 0:27
152  Cody Dix (Lyndonville) > Zach Penhollow (Falconer) forfeit
160  Colin Palmer (EA) > Brad Barth (Depew) fall 1:43
171  Josh Deeter (Franklin) > Adam Bertucci (Lancaster) decision 5-0
189  Eric Seeley (AL) > Chris Wiseman (NW) decision 13-6
215  M.P. Joseph (WE) > Srouji Bashar (LP) fall 1:11
285  Cody Erickson (Falconer) > Ben Ace (Franklin) fall 2:13

Consolation Final (5th)

 96  Chase Wheeler (Wilson) > Hanna Grisewood (Warsaw) major decision 8-0
103  Jesse Anderson (Falconer) > Jason Jolley (Newfane) decision 11-4
112  Sam Beichner (WE) > Matt Cosmann (SJ) fall 3:49
119  Ben Mikac (WE) > Ross Abram (Eden) decision 10-3
125  Ben Haas (Salamanca) > Chris Whiting (Warsaw) decision 3-2
130  Devin Kramer (Depew) > Mark Emerson (SJ) major decision 8-0
135  Jordan Gelnett (Wilson) > Mitchell Preston (Lyndonville) decision 7-6
140  Antonio Ventry (NW) > Travis Adams (Franklin) fall 1:14
145  Tommy Kellner (WN) forfeit
152  Bryan Hauser (Lancaster) > Brian Harper (SJ) fall 1:11
160  Tyler Brent (RH) > Dakota Stackhouse (Warsaw) decision 6-1
171  Sjuhr Dennis (NF) > Lucas Germano (KE) decision 8-2
189  Alec Demske (KE) > Andrew Jaskowiak (Depew) decision 4-1
215  Mike Bair (Starpoint) > Pat Lavery (RH) decision 2-1
285  Dominic Fraterrigo (KE) > Morgan Fonzi (RH) fall 3:28

Championship Semifinals

103  Tim Schaefer (Lancaster) > Ivan Cruz (Lockport) decision 5-1

Preliminaries

119  Jason Phillips (Maryvale) > Ryan Drass (NT) decision 5-2

Round 1

119  Jason Phillips (Maryvale) > Jim Jones (LP) technical fall 2:37 16-0
119  Joe Malvestuto (NW) > David Wilcox (Lockport) decision 7-0

Consolation Round 1

119  David Wilcox (Lockport) > Travis Schultz (Newfane) technical fall 4:08 16-0

Consolation Round 2

119  David Wilcox (Lockport) > Pat Moyer (Canisius) major decision 19-9

Consolation Round 4

119  Jason Phillips (Maryvale) > Franklin Hartway (Medina) decision 8-4

Consolation Round 5

119  Ben Mikac (WE) > Jason Phillips (Maryvale) decision 4-1


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (29th Annual Niagara Frontier Wrestling Officials Classic)