★ ★ ★ ★ ★ Meet History
36th Annual Teike/Bernabi Wrestling Tournament
December 28, 2001 - December 29, 2001 @ Spencerport High School (Spencerport, New York)
Powered by matburn®

 

Steve Stulpin rides Matt Champion
Spencerport's Steve Stulpin rides Rush-Henrietta's Matt Champion in the championship round of the 152-pound weight class. SOURCE: Rochester Democrat and Chronicle, December 29, 2001. Reproduced by armdrag.com with permission. Click for larger image.




Varsity

Team Final

Spencerport 209, Johnson City 197.5, Lancaster 134, La Salle Institute 107.5, Athens [PA] 99, Fredonia 96.5, Hilton 96, Rush-Henrietta 84.5, Southwestern 81.5, Gates Chili 68, Guilderland 55, Springville-Griffith 46.5, Medina 44, Niagara Wheatfield 36, Lewiston-Porter 28.5, South Seneca 21, Hornell 16.5

Outstanding Wrestler Award - Matt Herrington (LSI)

Championship Final (1st)

 96  Dusty Truver (Southwestern) > Joey Ranzenbach (Hilton) UTB 3-2
103  Brett Woodward (Spencerport) > Dan Mauro (LSI) major decision 11-2
112  Lorne McCallum (Lancaster) > Steve Witorek (JC) decision 4-1
119  Stephen Sutton (LSI) > Jeff Teike (Spencerport) decision 6-0
125  J.R. Roberts (Medina) > Jason Chase (RH) decision 4-2
130  Andy Tobias (JC) > Adam Palermo (Hilton) major decision 11-2
135  Mike Brongo (Spencerport) > Justin Perry (Fredonia) decision 6-3
140  Derek Ostrowski (Lancaster) > Nick Hawrylchak (Guilderland) decision 5-4
145  Joe Sacco (JC) > Chris Terranova (Lancaster) decision 9-8
152  Steve Stulpin (Spencerport) > Matt Champion (RH) decision 9-4
160  Derrick Morgan (Athens) > Don Zimmerman (Spencerport) decision 5-3
171  Matt Herrington (LSI) > Caleb Carnrite (Fredonia) fall 0:59
189  Ryan Feltz (SG) > Alex Baxter (Spencerport) decision 8-1
215  Cole Merryman (LSI) > Joe Colgan (JC) fall 3:13
275  Rick Eicheldinger (Lancaster) > Jason Gee (Athens) fall 0:57

Consolation Final (3rd)

 96  Josh Fuller (Spencerport) > Justin Walp (LP) fall 1:48
103  Dale Converse (Lancaster) > Frank Pilato (Hilton) major decision 11-3
112  Greg Morsch (GC) > Nate Hartway (Medina) decision 3-1
119  Adam Lawhead (Fredonia) > Shane Barrett (Southwestern) decision 8-1
125  Vince Henecker (JC) > Tim Beers (SS) decision 7-4
130  Chuck Zimmerman (Spencerport) > Ed Rosenberger (Athens) decision 5-3
135  Ryan Felton (JC) > Korey Larson (NW) decision 9-3
140  Josh Glenn (JC) > Phillip Kelley (Athens) forfeit
145  Nick Morabito (Spencerport) > Andy Swain (RH) decision 8-4
152  Wil Sidey (Fredonia) > Kellen Feltz (SG) decision 6-2
160  Ryan Kuzel (JC) > Eric Barker (LP) major decision 16-2
171  Aaron Raupers (Athens) > Mike Kumrow (SG) decision 4-2
189  John Hennekey (Hilton) > Nolan Robinson (JC) technical fall 4:41
215  Jim Nelson (Southwestern) > Ray Finocchio (GC) major decision 12-4
275  Brandon Clayton (Spencerport) > Kublai Duhart (RH) decision 4-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (36th Annual Teike/Bernabi Wrestling Tournament)