★ ★ ★ ★ ★ Meet History
41st Annual Akron Holiday Wrestling Tournament
December 30, 2008 @ Akron High School (Akron, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

West Seneca East 164, Williamsville East 134.5, Lyndonville 128.5, Sweet Home 95, Le Roy 82.5, Albion 82, Lockport 64, Westfield 57, Williamsville South 42, Akron 40, Barker 31, Holley 26, Alexander 23, St. Mary's of Lancaster 15

Aggregate Pin Award - Alex Dennis (SH)
Fastest Pin Award - Alex Dennis (SH)
Outstanding Wrestler Award - Zak Flores (Lockport)

Championship Final (1st)

 96  Sam Recco (Lyndonville) > George Hale (WSE) technical fall 4:00 16-0
103  Dylan Cohen (WE) > Drew Cochran (Westfield) decision 5-3
112  Zak Flores (Lockport) > Sam Beichner (WE) decision 3-0
119  Ben Mikac (WE) > Josh Brabon (Lyndonville) decision 8-4
125  Matt Callari (WE) > Luke Falzone (WS) fall 3:41
130  Jake Beichner (WE) > Rich Rutkowski (WSE) decision 4-2
135  Zack Fumerelle (SH) > Mitchell Preston (Lyndonville) major decision 12-2
140  Gage Bateman (SH) > John Brabon (Lyndonville) decision 4-2
145  Chris Fuerschbach (Lockport) > Josh Osmanski (WSE) decision 11-7
152  Jon Draves (WSE) > Dylan Shea (Alexander) decision 12-9
160  Cody Dix (Lyndonville) > Dylan Geertman (Akron) decision 8-6 (1OT)
171  Jeremy Galante (WSE) > Cory Mitchum (SH) decision 4-0
189  Mike Blank (Albion) > Doug Larson (WSE) fall 2:54
215  Jon Casper (LR) > M.P. Joseph (WE) fall 5:15
285  Kacee Sauer (Holley) > Zach Reed (LR) decision 8-3

Consolation Final (3rd)

 96  Ed Cigno (LR) > Brad Feeney (Lockport) decision 18-11
103  Drew Cochran (Westfield) > Jim Mapes (Albion)
112  Ben Bebak (WSE) > Alex Rodriguez (Lyndonville) decision 4-0
119  John Zastempowski (WSE) > David Poyfair (Barker) fall 3:33
125  Brooks Boyle (Lyndonville) > Nick Smith (Lockport) technical fall 3:45 16-1
130  Don Pangrazio (LR) > Steve Cochran (Westfield) decision 4-3
135  Bill Fildes (WSE) > Jake Harvey (LR) decision 3-1
140  Thom Betts (Westfield) > Tyler Fenstermaker (LR) fall 1:52
145  Mark Logan (Albion) > Nick Kimbel (Westfield) decision 8-6 (1OT)
152  Jake Weiss (SML) > Garrett Fuerch (Barker) fall 3:39
160  Joe Blair (Albion) > Alex Dennis (SH) forfeit
171  Mike Lang (WS) > Peter Stritzinger (Albion) decision 6-4
189  Phil Cunningham (Westfield) > Scott Johnston (Akron) forfeit
215  Shawn Hoerner (WSE) > C.J. Fallato (Holley) fall 3:54
285  Kyle Moore (Albion) > Jamal Mustapha (SH) fall 4:42

Championship Semifinals

 96  Sam Recco (Lyndonville) > Tyler Aldinger (Alexander) major decision 11-0
 96  George Hale (WSE) > Ed Cigno (LR) major decision 11-0
112  Zak Flores (Lockport) > Alex Rodriguez (Lyndonville) decision 4-1
112  Sam Beichner (WE) > Daiquann Burney (SH) decision 10-7
119  Ben Mikac (WE) > David Poyfair (Barker) fall 2:40
119  Josh Brabon (Lyndonville) > David Wilcox (Lockport) fall 3:57
125  Matt Callari (WE) > Brooks Boyle (Lyndonville) decision 5-0
125  Luke Falzone (WS) > Nick Smith (Lockport) decision 6-4
130  Jake Beichner (WE) > Mike Feeney (Lockport) decision 6-0
130  Rich Rutkowski (WSE) > Dustin Ferguson (Albion) decision 15-10
135  Zack Fumerelle (SH) > Jake Harvey (LR) major decision 9-1
135  Mitchell Preston (Lyndonville) > Bill Fildes (WSE) fall 5:32
140  Gage Bateman (SH) > Thom Betts (Westfield) decision 11-6
140  John Brabon (Lyndonville) > Tyler Fenstermaker (LR) technical fall 2:41 16-0
145  Chris Fuerschbach (Lockport) > Mark Logan (Albion) decision 10-5
145  Josh Osmanski (WSE) > Mike Wheeler (WE) fall 4:15
152  Jon Draves (WSE) > Jake Weiss (SML) fall 5:29
152  Dylan Shea (Alexander) > Steve Meyer (WE) major decision 16-4
160  Cody Dix (Lyndonville) > C.J. Ralyea (Lockport) decision 9-4
160  Dylan Geertman (Akron) > Joe Blair (Albion) decision 14-9 (1OT)
171  Jeremy Galante (WSE) > Mike Lang (WS) decision 5-2
171  Cory Mitchum (SH) > Will Bickelmann (WE) decision 10-8
189  Mike Blank (Albion) > Will Kelly (WE) major decision 14-5
189  Doug Larson (WSE) > Spencer Biondo (WS) decision 11-8
215  Jon Casper (LR) > Mark Orlowski (SH) fall 5:15
215  M.P. Joseph (WE) > Shawn Hoerner (WSE) decision 7-5
285  Kacee Sauer (Holley) > Paul Morales (WE) fall 0:20
285  Zach Reed (LR) > Jamal Mustapha (SH) fall 2:58

Championship Quarterfinals

 96  George Hale (WSE) > Brad Feeney (Lockport) decision 8-3
119  David Wilcox (Lockport) > Michael Catalano (Westfield) decision 7-4

Preliminaries

285  Kacee Sauer (Holley) > Dan Ognibene (Alexander) fall 0:45

Consolation Round 1

215  Curtis Byers (WS) > Kyle Erway (Albion) fall 1:55
215  C.J. Fallato (Holley) > Nick Mruczek (Alexander) fall 0:33

Consolation Round 2

140  Brandon Munoz (WE) > Kacee Christopher (WSE) major decision 8-0
215  C.J. Fallato (Holley) > Mark Orlowski (SH) decision 5-3
215  Shawn Hoerner (WSE) > Curtis Byers (WS) decision 8-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (41st Annual Akron Holiday Wrestling Tournament)