★ ★ ★ ★ ★ Meet History
40th Annual Joe Shifflet Sweet Home Wrestling Invitational
December 28, 2011 - December 29, 2011 @ Sweet Home High School (Amherst, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Niagara Falls 143.5, Iroquois 141, Lake Shore 126, Victor 118, Penfield 114, Williamsville East 80, Southwestern 75, Ripley 71, Portville 56.5, Sweet Home 53.5, Starpoint 45, Maryvale 29, Medina 21, Lyndonville 20, North Tonawanda 19

Aggregate Pin Award - James Kloc (Iroquois)
Outstanding Wrestler Award - Nick Cegelski (Penfield)

Championship Final (1st)

 99  Anthony Recco (Lyndonville) > Dylan Lundmark (Southwestern) TB 2-1 (3OT)
106  Andrew Shomers (NF) > Ryan Thierman (Portville) major decision 13-3
113  Jemone Carter (NF) > Austin Acquard (Iroquois) decision 4-3
120  Matt Kloc (Iroquois) > Henry Beaman (NF) decision 6-5
126  Emory Rowe (Ripley) > Brian Westerdahl (Southwestern) major decision 13-1
132  Nick Cegelski (Penfield) > Dylan Cohen (WE) decision 5-4
138  John Inglut (LS) > Nick Roberts (Iroquois) decision 3-1
145  James Kloc (Iroquois) > Marc Muscarella (LS) fall 0:38
152  Gunnar Vancuren (Portville) > Alex Orban (Victor) major decision 11-2
160  Joe Catalano (LS) > Nathan Evers (Maryvale) fall 3:09
170  Joe Difrancisco (NF) > John Novitsky (Victor) fall 3:42
182  Will Bickelmann (WE) > Ethan Venosa (Victor) forfeit
195  Rory Jimmerson (LS) > Jasen Starbuck (SH) decision 4-2
220  Place Brandon Vernon (Iroquois) > Chad Cooper (Southwestern) decision 9-8
285  Mason Cross (Penfield) > Luke Catalano (LS) decision 3-1

Consolation Final (3rd)

 99  Donny McCoy (NF) > Jacob Slade (Iroquois) fall 4:55
106  Kevin Marcano (Victor) > Jadakiss Rose (NF) fall 4:59
113  Eric Harley (Penfield) > Chris Van Sickle (Southwestern) major decision 12-0
120  Markus Meredith (Ripley) > Frederick Eckles (LS) decision 11-5
126  Nolan Hunt (Ripley) > Corey Mack (Starpoint) forfeit
132  John Novak (LS) > Kris Wallace (SH) decision 13-9
138  Tim Dattilo (Victor) > Chris Giancursio (Penfield) forfeit
145  Skylar Kropman (Penfield) > Brandon Ravel (LS) fall 4:07
152  Deasha Duckworth (NF) > Andrew Crawford (WE) default
160  Noah Jones (SH) > Keith Langdon (Penfield) decision 9-7
170  Gunner Thomas (Starpoint) > John Costello (Penfield) decision 7-1
182  Dequan Ralands (NF) > Joe Blair (Penfield) fall 4:27
195  Mason Samonia (Ripley) > Ben Klei (Victor) fall 1:30
220  Place Bill Brady (WE) > Reese Elson (Starpoint) fall 2:17
285  Frank Shomers (NF) > Rion Elson (Starpoint) fall 2:38

Championship Semifinals

 99  Anthony Recco (Lyndonville) > Jacob Slade (Iroquois) decision 4-3 (2OT)
 99  Dylan Lundmark (Southwestern) > Donny McCoy (NF) SV 4-2 (1OT)
106  Andrew Shomers (NF) > Dan Kuper (Penfield) fall 3:12
106  Ryan Thierman (Portville) > Kevin Marcano (Victor) technical fall 5:07 17-0
113  Jemone Carter (NF) > Eric Harley (Penfield) decision 7-1
113  Austin Acquard (Iroquois) > Chris Van Sickle (Southwestern) major decision 13-2
120  Henry Beaman (NF) > Markus Meredith (Ripley) decision 4-2
120  Matt Kloc (Iroquois) > Marty Lobiondo (Penfield) decision 4-2
126  Emory Rowe (Ripley) > Pat Welling (Iroquois) technical fall 15-0
126  Brian Westerdahl (Southwestern) > Eric McEvoy (Iroquois) decision 6-3
132  Nick Cegelski (Penfield) > Tim Bauer (Victor) major decision 13-5
132  Dylan Cohen (WE) > Kris Wallace (SH) technical fall 2:50 20-4
138  John Inglut (LS) > Tim Dattilo (Victor) major decision 9-1
138  Nick Roberts (Iroquois) > Andrew Dieckman (WE) decision 9-2
145  James Kloc (Iroquois) > Skylar Kropman (Penfield) fall 1:30
145  Marc Muscarella (LS) > Mike Catalano (Ripley) decision 4-2
152  Gunnar Vancuren (Portville) > Deasha Duckworth (NF) fall 5:41
152  Alex Orban (Victor) > Nick Beresford (SH) fall 2:45
160  Joe Catalano (LS) > Keith Langdon (Penfield) decision 10-4
160  Nathan Evers (Maryvale) > Noah Jones (SH) fall 3:38
170  Joe Difrancisco (NF) > Tyler Veno (Portville) decision 4-1
170  John Novitsky (Victor) > Gunner Thomas (Starpoint) decision 9-3
182  Ethan Venosa (Victor) > Brennan Perkins (NT) decision 6-1
182  Will Bickelmann (WE) > Dequan Ralands (NF) fall 4:41
195  Rory Jimmerson (LS) > Mason Samonia (Ripley) fall 2:38
195  Jasen Starbuck (SH) > Jake Klahn (Maryvale) decision 7-2
220  Brandon Vernon (Iroquois) > Cory Zuhlsdorf (Victor) fall 1:54
220  Chad Cooper (Southwestern) > Bill Brady (WE) decision 10-7
285  Luke Catalano (LS) > Rion Elson (Starpoint) decision 8-4
285  Mason Cross (Penfield) > Frank Shomers (NF) decision 6-3


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (40th Annual Joe Shifflet Sweet Home Wrestling Invitational)