★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Salamanca Invitational Wrestling Tournament
February 7, 1998 @ Salamanca Central High School (Salamanca, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Allegany-Limestone 175.5, Fredonia 154, Silver Creek 149.5, Albion 133.5, Panama 131.5, Westfield 126.5, Bolivar-Richburg 117.5, Pine Valley 114, Salamanca 94.5, Olean 82.5, Randolph 75, Oswayo Valley [PA] 63.5, Rocky Grove [PA] 50.5, Franklinville 42.5

Outstanding Wrestler Award - Brandon Smith (Westfield)

Place Winners

103 4. Gary McDowell (BR)
    4. Jason DePasquale (Salamanca)

Championship Final (1st)

 96  Dan Uderitz (Albion) > Justin Perry (Fredonia) decision 11-5
103  Ryan Yerico (Fredonia) > Josh Crisafulli (AL) decision 4-3
112  Vic Arena (Salamanca) > Chris Reese (Westfield) major decision 14-3
119  Bobby Parker (SC) > Pat Fitzsimmons (Albion) fall 5:49
125  Ron Kavanaugh (SC) > John Latucca (Panama) fall 3:49
130  Brandon Smith (Westfield) > Brian Hemphill (AL) fall 0:43
135  Alan Pagano (Westfield) > Matt Stanford (Olean) fall 4:46
140  Dennis Stein (PV) > Nick Hagen (AL) technical fall 23-8
145  Josh Doner (PV) > Lee Beach (BR) decision 8-6
152  Robert Truman (AL) > Nate Baker (Olean) decision 6-5
160  Cliff Hallett (SC) > Todd Bodenmiller (Westfield) fall 5:24
171  Chris Howard (PV) > Donnie Moore (BR) fall 2:57
189  Jim Stady (AL) > Steve Franklin (Westfield) fall 3:15
215  Jeff Hernandez (Franklinville) > Dave Straub (AL) decision 12-11
275  Andrew Fidurko (Olean) > Mike Carter (RG) fall 0:28

Consolation Final (3rd)

 96  Zeb Ford-Ritz (OV) > Joe Conlon (Salamanca) fall 2:35
112  Bob Russell (Panama) > James Monter (PV) fall 3:35
119  Damon Logue (Franklinville) > Josh Gleason (Salamanca) decision 4-3
125  Brad Rhoton (Fredonia) > Eli Pearson (Randolph) decision 6-5
130  Ed Dallas (Panama) > Joe Lundy (OV) forfeit
135  Jesse Pennica (Fredonia) > Andrew Pihlblad (Randolph) decision 7-4
140  Bob Dysard (Albion) > Gerritt Cain (Randolph) fall 4:01
145  Joey Levandoski (Fredonia) > Ed Palchak (Panama) forfeit
152  Justin Gould (BR) > Mike Sharp (RG) decision 5-3
160  Brad Ettinger (Albion) > Frankie Lopez (Fredonia) fall 2:34
171  Phil DePasquale (SC) > Ken Ion (RG) default
189  Bryon Bauer (Panama) > Chad Silleman (PV) decision 8-4
215  Marty Jacobson (Salamanca) > Dominic Foster (Panama) decision 11-5
275  Jerome Kramer (Albion) > Mike Olkosky (AL) major decision 10-1

Consolation Final (5th)

 96  Bill Bean (Panama) > Adam Phearsdorf (AL) decision 8-6
103  Andy Gustin (OV) > Steve Boula (Olean) fall 4:53
112  Josh Seward (Fredonia) > Joe Niebor (Albion) fall 4:45
119  Mike Migliore (Panama) > Joe Davies (Westfield) major decision 14-2
125  Darrin Hill (Salamanca) > J.R. Tompkins (BR) major decision 9-0
130  Brandon White (SC) > William Searle (Randolph) decision 7-1
135  Derek Hill (Salamanca) > Michael Hagen (AL) forfeit
140  Mike Pietkiewicz (Fredonia) > Nick Zampogna (Olean) major decision 14-1
145  Jason McCann (AL) > Pat Olles (Albion) decision 6-3
152  Lewis Ecker (Panama) > Brett Cowen (Randolph) forfeit
160  Curt Gowdy (BR) > Jeremy Bialaszewski (Salamanca) decision 9-7
171  Brian Fuller (OV) > James Verhagen (Albion) fall 3:26
189  Jeremiah Blue (BR) > Ben Cuckler (Randolph) forfeit
215  Jeremy Krzyzanowicz (Fredonia) > Dan Bellor (Albion) fall 3:24
275  Leston White-Pigeon (SC) > Albert Dunn (Fredonia) fall 1:31


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Salamanca Invitational Wrestling Tournament)