★ ★ ★ ★ ★ Meet History
23rd Annual Triple-O Mechanical/Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament
December 1, 2018 @ Byron-Bergen High School (Bergen, New York)
Powered by matburn®

 

Outstanding Wrestlers
The Rufola brothers of Letchworth swept the Outstanding Wrestler awards. Shared by Cindy Kruger Cassada. Click for larger image.






Varsity

Team Final

Pioneer 185.5, Chautauqua Lake 160.5, Perry 132, Letchworth 105, Irondequoit 103, Dansville/Keshequa 81, Alexander 78, Medina 62, Byron-Bergen 61, East Rochester 60, Albion 56, Brighton 50, Fillmore 29

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Chase Runfola (Letchworth)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Kaul Runfola (Letchworth)

Championship Final (1st)

 99  Martin Ohlsson (CL) > Benjamin Merrill (Alexander) fall 1:03
106  Rashawn Bloom (Medina) > Chris Shearing (Letchworth) fall 5:48
112  Trent Burchanowski (CL) > Trey Learn (DK) fall 5:37
120  Cole Leitten (Perry) > Daniel Kirsch (Pioneer) decision 8-1
126  R.J. Beh (Irondequoit) > Colby Petrie (Medina) decision 5-3
132  Joe Bianchi (Irondequoit) > Frank Ras (Pioneer) decision 5-1
138  Austin Bourgeois (CL) > Daniel Baker-Herter (Letchworth) major decision 15-3
145  Chase Runfola (Letchworth) > Brendon Ramsey (CL) major decision 18-4
152  Zach Hannan (BB) > Derek Woodall (Irondequoit) decision 6-1
160  Brock Conaway (Perry) > Jared Fregoe (BB) decision 4-1
170  Kaul Runfola (Letchworth) > Mason Bush (Perry) decision 7-2
182  Blake Wolfanger (Perry) > Ben Restivo (Albion) fall 3:44
195  Karam Ali (DK) > Hunter Leach (BB) decision 9-3
220  Nick Serce (Irondequoit) > Ben Szymanowski (CL) fall
285  Trevor Smith (Pioneer) > Mike Raschiatore (ER) fall

Consolation Final (3rd)

 99  Xander Kirsch (Pioneer) > Jack Bourgeois (CL) fall 2:07
106  Jayden Malecki (CL) > Matthew Bush (Perry) decision 5-3
113  Donald Bennett (Pioneer) > Amilicar Morales (Albion) decision 7-2
120  Brian Baker-herter (Letchworth) > Lucas Mark (Brighton) decision 3-1
126  Brendon Rowe (CL) > Jason Taylor (ER) fall 2:48
132  Alex Miley (Pioneer) > Owen Thayer (Brighton) major decision 11-0
138  Spencer Wuest (Alexander) > Wyatt Krzeminski (Fillmore) decision 6-5
145  Ather Phommatha (Pioneer) > Thomas Rich (Brighton) fall 3:48
152  Kameron Riordan (Pioneer) > Owen James (DK) fall 1:01
160  Josh Oun (Pioneer) > Jacob Przybylski (Alexander) decision 1-0
170  Levi Howe (DK) > Michael Roblee (Pioneer) fall 0:57
182  Ethan Heineman (Alexander) > Josh Blackmon (DK) decision 10-5
195  Riley Black (Medina) > Hunter Macneal (Fillmore) decision 11-5
220  Benjamin Kelly (Perry) > Elijah Davis (ER) fall 5:20
285  Cody Wilson (Albion) > Jonathan Bigsby (Alexander) fall 2:02


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (23rd Annual Triple-O Mechanical/Byron-Bergen Invitational Wrestling Tournament)