★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Falconer Invitational Tournament
January 18, 1997 @ Falconer High School (Falconer, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Ripley 200.5, Falconer 190, Eisenhower [PA] 186, Southwestern 152.5, Maple Grove 133.5, Jamestown 106.5, Frewsburg 76.5, Panama 50, Hamburg 49.5, Cassadaga Valley 27, Fredonia 25

Outstanding Wrestler Award - Chris Fairbank (Southwestern)
Outstanding Wrestler Award - Ryan Bentley (Ripley)

Championship Final (1st)

 96  Pat Dove (Frewsburg) > Dave Walker (Frewsburg) decision 4-1
103  Seth Lind (MG) > Aaron Rowe (Ripley) fall 4:43
112  Chris Fairbank (Southwestern) > Ryan Fralick (Falconer) decision 5-0
119  Mike Howard (Falconer) > Jeff Fors (Eisenhower) decision 4-2
125  Mike Foster (Falconer) > Nolan Rhenish (Southwestern) decision 4-0
130  Ryan Bentley (Ripley) > Mark Sirianni (Eisenhower) decision 19-4
135  Brad Rowe (Ripley) > Chris Fiasco (Falconer) decision 7-0
140  John Vogan (MG) > Eric Morton (Eisenhower) decision 8-3
145  Ed Pawlak (Southwestern) > Bill Prince (Frewsburg) decision 7-1
152  Travis Hummel (Eisenhower) > Matt Dove (Frewsburg) fall 3:55
160  Nick Sisley (Jamestown) > Brian Keefer (MG) decision 5-1
171  Andy Gourley (Eisenhower) > Tom Langworthy (Southwestern) decision 9-3
189  Tim Davis (Falconer) > Scott Clayton (Hamburg) decision 11-5
220  Chris Gray (Frewsburg) > Steve Duncan (Ripley) fall 2:33
275  Brad Verbosky (MG) > Eric Potter (Jamestown) fall 1:19

Consolation Final (3rd)

 96  Marc Babcock (Ripley) > Noah Soto (Jamestown) decision 7-5 (1OT)
103  Mike Thompson (Falconer) > Andy Johnson (Southwestern) decision 8-7
112  Mike Senske (Eisenhower) > Brian Whitmore (Jamestown) decision 20-9
119  Jim Noonan (Southwestern) > Chad Gullotti (Jamestown) decision 8-3
125  David Rammelt (Ripley) > Ed Dallas (Panama) decision 11-5
130  Jeremy Green (Southwestern) > Phil Archabald (Hamburg) decision 10-0
135  Tony DiOrio (Hamburg) > Jeremy Beichner (CV) decision 6-2
140  Chuck Baum (Ripley) > Ryan Chapman (Falconer) fall 0:59
145  Brian Rowe (Ripley) > Greg Powell (MG) decision 6-4
152  Jason Stevens (Falconer) > Matt Belson (Ripley) decision 5-3
160  Josh Miller (Ripley) > Russ Conti (Falconer) decision 11-7
171  Erik Kraft (MG) > Scott Thrasher (Fredonia) decision 6-4 (1OT)
189  Bryon Bauer (Panama) > Adam Rowe (Ripley) fall 3:31
220  Edison Ruland (Eisenhower) > Greg Tompsett (Falconer) decision 11-3
275  Mike Hatchett (Jamestown) forfeit


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Falconer Invitational Tournament)