46th Annual NYSPHSAA Section V "Super Sectionals" State Qualifier
Wrestling Tournament
Powered by matburn®
February 9, 2013 - February 10, 2013 @ Special Events Recreation Center, SUNY Brockport (Brockport, New York)

 

Div. 2
99 - Hunter Olena (ER) 106 -Tyler Hamsher (WC) 113 - Austin Keough (Warsaw) 120 - Sean Peacock MOW (Midlakes) 126 - Jake Nicholson (Waterloo) 132 - Clyde Carey (Addison) 138 - Taylor Jones (PM) 145- Austin Hedges (Letchworth) 152 - Trey Duvall (Addison) 160 - Burke Paddock (Warsaw) 170 -Jon Levchuk (BB) 182 -Tim Schaefer (Warsaw) 195 - Bryce Mazurowski (Avon) 220 - Zack Bacon (Hornell) 285 - Christian Shepard......... Click for larger image. [MORE PICS]

Slideshow: General



Slideshow: Awards



Slideshow: Div. 2 Podiums



Slideshow: Coaches



Slideshow: Div. 1 Podiums



Slideshow: Bob Blair Div. 2 Champs



Slideshow: Bob Blair Div. 1 Champs



Slideshow: Div. 1 Finals Action



Divisions and Classifications (PDF) [Preview]
Original Schedule (PDF) [Preview]
Sponsor a Weight Class (PDF) [Preview]
Seeds (PDF) [Preview]
Updated Schedule (PDF) [Preview]
Day 1 Brackets - Division I (PDF) [Preview]
Day 1 Brackets - Division II (PDF) [Preview]
Semifinal Pairings (PDF) [Preview]
Final Results and Brackets (PDF) [Preview]

Varsity | Division I

Team Final

Fairport 173.5, Hilton 144, Penfield 139.5, Webster Schroeder 115.5, Pittsford 114, Spencerport 113, Victor 101, Canandaigua 92.5, Wayne 84, Brockport 69, Churchville-Chili 60.5, Webster Thomas 57, Gates Chili 52, Greece 45, Brighton 40, Rush-Henrietta 36, East Irondequoit Eastridge 21, Wilson Magnet (Rochester) 17, East High (Rochester) 11, Irondequoit 11, McQuaid Jesuit 0

Outstanding Wrestler Award - Frankie Gissendanner (Penfield)

Championship Final (1st)

 99  John Diakomihalis (Hilton) > Parker Kropman (Penfield), DEC 7-1
106  Jon Haas (Spencerport) > Bryan Ruggeri (Fairport), MD 12-0
113  Bryan Lantry (Wayne) > Barton Peters (Brockport), DEC 4-0
120  Lou Deprez (Hilton) > Jeff Gould (Pittsford), DEC 1-0
126  Frankie Gissendanner (Penfield) > Rosario Venniro (WS), OTD 3-1 (1OT)
132  Eric Harley (Penfield) > Mike Laloggia (WS), DEC 6-3
138  Vincent Deprez (Hilton) > Skylar Kropman (Penfield), DEC 8-1
145  Anthony Deprez (Hilton) > Evan Vershay (Canandaigua), DEC 7-3
152  Steve Azzano (Wayne) > Anthony Bell (Fairport), DEC 8-2
160  Josh Powell (CC) > Fritz Kaltenbach (Fairport), DEC 9-3
170  Jared Mesiti (Brockport) > Josh Goodman (GC), DEC 6-1
182  Trent Egenlauf (Spencerport) > Chad Howard (Pittsford), DEC 6-4
195  Colton Kells (Fairport) > Collin Pittman (Spencerport), DEC 3-1
220  Sam Eagan (CC) > Tyler Ordiway (Canandaigua), DEC 3-1
285  Ian James (Greece) > Austin Coleman (Spencerport), DEC 4-1

Consolation Final (3rd)

 99  Jake Yankloski (Wayne) > Mike Venosa (Victor), DEC 3-1
106  Aleksei Cartagena (Pittsford) > Austin Hertel (Hilton), DEC 6-4
113  Kevin Marcano (Victor) > Zack Barker (Fairport), DEC 2-1
120  Kevin Palmeri (RH) > Chris Fantuazzo (Greece), DEC 2-1
126  A.J. Pesce (Fairport) > David Laspina (WS), DEC 3-0
132  Tim Dattilo (Victor) > Les Brown (Fairport), DEC 3-2
138  Vinny Romeo (Canandaigua) > Sam Vacchetto (WS), MD 9-1
145  Ian Salathiel (WT) > Jacob Devries (WS), DEC 7-5
152  Mike Spallina (Hilton) > Erich Ensslin (GC), FALL 2:26
160  Keith Langdon (Penfield) > Cody Pinkins (EHR), DEC 4-1
170  Jordan Sediel (Fairport) > Rob Klotz (Pittsford), DEC 2-1
182  Max Kowal (WT) > Tim Raycraft (Fairport), DEC 4-3
195  Gordon Truesdale (Brighton) > Ben Klei (Victor), DEC 4-3
220  Tyler Schaefer (Pittsford) > Ethan Venosa (Victor), OTD 4-2 (2OT)
285  Jason Mahon (Brighton) > Chyron Brown-Wallace (EIE), DEC 11-4

Consolation Final (5th)

 99  Derek St. James (GC) > Mike Wicks (Spencerport), MD 9-0
106  Chris Barker (Fairport) > Luke Yankloski (Wayne), DEC 3-1
113  Nate Gilligan (Canandaigua) > Xiaodi Chen (WS), FFT
120  Andy Pieri (Fairport) > Alex Salvaggio (WS), DEC 1-0
126  Mitch Moran (Penfield) > James Arao (Fairport), OTD 4-2 (1OT)
132  Tyler Gross (Pittsford) > Kyle Vershay (Canandaigua), DEC 7-1
138  Marty Lobiondo (Penfield) > Cody Rudolfs (Pittsford), DEC 9-6
145  Ken Snider (Wayne) > Jacob Pincus (Pittsford), FFT
152  Joe Lupisella (WS) > Conor Klein (RH), DEC 3-1
160  Peter Armbruster (WS) > Harald Juergens (Hilton), FALL 0:44
170  Deanthony Terrell (WMR) > Alejando Cruz (EIE), FALL 2:02
182  Dan Norris (Hilton) > Dontre Collins (RH), FALL 2:35
195  Damon Beaver (Brockport) > Danny Dillon (Canandaigua), DEC 6-4
220  Hayden Maltese (WT) > Ryan Mattison (Brockport), DEC 5-1
285  Justin Torres (CC) > Cameron Rohr (Irondequoit), DEC 4-1

Championship Quarterfinals

152  Mike Spallina (Hilton) > Kyle Melnyk (Spencerport), DEC 6-4

Championship Round 4

152  Mike Spallina (Hilton) > Conor Klein (RH), DEC 5-2


Varsity | Division II

Team Final

Midlakes 163, Warsaw 155.5, Holley 115.5, Palmyra-Macedon 108, Addison 102.5, Newark 77, Alfred-Almond 75, Letchworth 74.5, Byron-Bergen 64, Waterloo 62, Geneseo 56, Attica 55.5, Penn Yan 50.5, Geneva 50, Alexander 47.5, Avon 42, Canisteo-Greenwood 41, Wayland-Cohocton 41, Kendall 38, North Rose-Wolcott 38, Pavilion 37, Bath Haverling 36, Perry 36, Hornell 34, Keshequa 34, East Rochester 31, Sodus 31, Campbell-Savona 30, Batavia 28.5, Mynderse 24, York 24, Fillmore 23, Williamson 23, Le Roy 21, Hammondsport 20, South Seneca 19, Dansville 18, Red Jacket 18, Red Creek 14, Avoca 13, Lyndonville 13, Lyons 8, Marcus Whitman 8, Livonia 7, Wellsville 6, Arkport 4, Jasper-Troupsburg 3, Caledonia-Mumford 1, Bolivar-Richburg 0, Dundee 0, Honeoye Falls-Lima 0

Outstanding Wrestler Award - Sean Peacock (Midlakes)

Championship Final (1st)

 99  Hunter Olena (ER) > Hammond Raes (Midlakes), DEC 1-0
106  Tyler Hamsher (WC) > Jason Charlette (Midlakes), DEC 10-5
113  Austin Keough (Warsaw) > Corey Hollister (Perry), DEC 7-1
120  Sean Peacock (Midlakes) > Dylan Deuel (Addison), TF 15-0
126  Jake Nicholson (Waterloo) > Troy Pettigrew (Attica), DEC 7-0
132  Clyde Carey (Addison) > Jake Sepor (Pavilion), MD 11-1
138  Taylor Jones (PM) > Joel Rosko (CS), DEC 5-0
145  Austin Hedges (Letchworth) > Mitchell Buckley (BH), DEC 5-2
152  Trey Duvall (Addison) > Dan Woughter (AA), DEC 5-4
160  Burke Paddock (Warsaw) > Tyler Keear (Geneva), TF 21-6
170  Jon Levchuk (BB) > Jeff Day (Letchworth), DEC 9-2
182  Tim Schaefer (Warsaw) > Derrick Din (CG), DEC 6-1
195  Bryce Mazurowski (Avon) > Tyler Smith (Midlakes), DEC 4-0
220  Zack Bacon (Hornell) > Michael Silvis (Holley), DEC 1-0
285  Christian Shepard (Geneva) > Mike Saxman (BB), DEC 3-1

Consolation Final (3rd)

 99  Andrew Flanagan (Holley) > Dane Heberlein (Alexander), DEC 4-1
106  Adam West (PM) > Averey Iqbal (Kendall), DEC 2-0
113  Ralph Mateo (Midlakes) > Dylan Harmon (Newark), DEC 3-0
120  Steve Strauchen (Attica) > Alan White (Holley), DEC 4-0
126  Colin Royce (Warsaw) > Connor Ragan (Geneseo), DEC 6-2
132  Jake Boice (HFL) > Martin Beadle (Holley), DEC 6-3
138  Warren Oderkirk (Pavilion) > Cody Marriott (Fillmore), DEC 6-0
145  Austin Prince (Keshequa) > Shawn Conner (RC), DEC 14-7
152  Max Lloyd (PM) > Dakota Woolley (Letchworth), DEC 5-0
160  Aaron Bodine (PY) > Ben Knoll (Avoca), DEC 4-2
170  Collin Fox (Midlakes) > Keith Vosburg (AA), DEC 11-5
182  Joe Gorsuch (Newark) > Dan Welch (Avon), FALL 4:30
195  Andrew Ogrodowski (RJ) > Ward Hively (Addison), DEC 4-2
220  Matt Blair (Newark) > John Martisch (PY), DEC 7-5
285  Connor Calkins (AA) > Greg Lavalley (NRW), MD 14-5

Consolation Final (5th)

 99  Will Raes (Midlakes) > Francis Leddy (Mynderse), DEC 9-5
106  Jon Lauricella (LR) > Mike Galton (Warsaw), DEC 4-1
113  Matt Boyle (Batavia) > R.J. Metz (BH), DEC 4-0
120  Robert Lukaszonas (Geneseo) > Nick Gaiser (Alexander), DEC 6-1
126  Corey Farrell (York) > Gunner Maggio (Dansville), DEC 4-3
132  Christian Hollister (Perry) > Nate Hosmer (CG), FALL 4:28
138  Sam Beadle (Holley) > Josh Griffith (Warsaw), DEC 8-2
145  Kevin Avery (Holley) > Jordan Rizzieri (WC), DEC 1-0
152  James Lukaszonas (Geneseo) > Josh Figueroa (Newark), FALL 3:28
160  Corey Cristales (Williamson) > Marcus Currington (Newark), DEC 7-6
170  Dakota White (NRW) > Cody Bourgeois (PM), DEC 3-1
182  Derek Sisson (PY) > Jeryd Graham (Midlakes), DEC 2-0
195  Dylan Royce (Warsaw) > Todd Brockhulzen (PM), DEC 1-0
220  Scott Dunham (Waterloo) > Jose Aguilera (Sodus), DEC 5-4
285  Kelsey Patten (Alexander) > Jordan Hamilton (Waterloo), DEC 2-0




Comments (46th Annual NYSPHSAA Section V "Super Sectionals" State Qualifier)