★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section IV Championship Wrestling Tournament
February 12, 2010 - February 13, 2010 @ Broome County Veterans Memorial Arena (Binghamton, New York)
Powered by matburn®

 

96 pounds
Photo by Marie Baumgardner. Click for larger image.


Slideshow: D1 Podiums



Slideshow: D2 Podiums




Varsity | Division I

Team Final

Chenango Forks 251, Union-Endicott 203.5, Johnson City 155, Newark Valley 152, Elmira 123, Vestal 104, Horseheads 100, Maine-Endwell 75, Ithaca 72, Corning 56, Binghamton 23

Championship Final (1st)

 96  Kyle Kelly (CF) > Kyle Hughes (UE) fall 0:59
103  Jacob Green (CF) > Thomas Babcock (UE) decision 9-2
112  Sean McCormick (JC) > Sam Carpenter (Elmira) fall 0:50
119  Alex Francik (Vestal) > Zach Colgan (JC) fall 3:22
125  Brant Page (Horseheads) > Kyle Halladay (JC) decision 9-8
130  Justin Hyde (UE) > Randy Sisenstein (ME) decision 3-0
135  Jordan Dyer (CF) > Erik Rueckle (UE) decision 2-1
140  Brian Guilfoyle (Corning) > Travis Barnett (CF) decision 7-3
145  Rickey Bronson (CF) > Josh Halladay (JC) decision 5-2 (1OT)
152  Jordan Barnett (CF) > Ryan Shelley (NV) decision 5-0
160  Tyler Lusht (CF) > Wyatt Vosburgh (Elmira) decision 9-6
171  Ryan Lusht (CF) > Travis French (NV) decision 8-1
189  Mike Bishop (UE) > Reggie Williams (JC) decision 4-3 (1OT)
215  Greg Faughnan (UE) > Jason Gleason (NV) decision 6-3
285  Lance Moore (JC) > Ryan Jumpp (Vestal) fall 2:38

Consolation Final (3rd)

 96  Richie Burke (Ithaca) > Zak Garrehy (ME) decision 7-6
103  Tyler Martyanik (Vestal) > Zach Smith (Horseheads) fall 3:30
112  Trevor Hoffmeir (NV) > Bob Mastronardi (Vestal) default
119  John Chilson (Elmira) > Zach Bend (Ithaca) decision 7-2
125  Josh Garrehy (ME) > Justin Burbank (Elmira) decision 7-4
130  Casey Lanave (CF) > Ryan D'Arcy (NV) fall 4:26
135  Paul Cadek (Horseheads) > Mike Mann (Elmira) decision 7-4
140  Zakk Rolfe (Elmira) > Alec Iacovelli (Ithaca) decision 6-5
145  Nick Vavra (UE) > Anthony Fogarty (Corning) decision 4-3
152  Richie Lupo (UE) > Jory Nichols (Ithaca) decision 3-0
160  Jesse Barnett (CF) > Seth Gilbert (JC) fall 3:47
171  Dan Manganaro (Horseheads) > Nico Hernandez (Binghamton) decision 7-2
189  Mandon Couch (NV) > Jacob Dubois (CF) decision 7-2
215  Colin McLean (ME) > Tom Knapp (CF) decision 7-0
285  Pat Reno (JC) > Spencer Dunn (NV) decision 3-0

Championship Semifinals

 96  Kyle Hughes (UE) > Richie Burke (Ithaca) decision 9-6
 96  Kyle Kelly (CF) > Zak Garrehy (ME) fall 2:41
103  Jacob Green (CF) > Zach Smith (Horseheads) fall 3:09
103  Thomas Babcock (UE) > Tyler Martyanik (Vestal) decision 4-1
112  Sean McCormick (JC) > Bob Mastronardi (Vestal) fall 0:18
112  Sam Carpenter (Elmira) > Trevor Hoffmeir (NV) major decision 13-2
119  Zach Colgan (JC) > John Chilson (Elmira) fall 3:38
119  Alex Francik (Vestal) > Zach Bend (Ithaca) decision 5-3 (1OT)
125  Brant Page (Horseheads) > Josh Garrehy (ME) decision 13-8
125  Kyle Halladay (JC) > Justin Burbank (Elmira) fall 0:56
130  Randy Sisenstein (ME) > Ryan D'Arcy (NV) major decision 8-0
130  Justin Hyde (UE) > Casey Lanave (CF) decision 5-3 (1OT)
135  Jordan Dyer (CF) > Mike Mann (Elmira) fall 2:59
135  Erik Reuckle (UE) > Paul Cadek (Horseheads) fall 3:24
140  Brian Guilfoyle (Corning) > Alex Iacovelli (Ithaca) decision 8-1
140  Travis Barnett (CF) > Zakk Rolfe (Elmira) decision 4-3 (1OT)
145  Rickey Bronson (CF) > Anthony Fogarty (Corning) major decision 14-4
145  Josh Halladay (JC) > Nick Vavra (UE) fall 3:19
152  Jordan Barnett (CF) > Richie Lupo (UE) decision 9-2
152  Ryan Shelley (NV) > Jory Nickels (Ithaca) major decision 10-0
160  Tyler Lusht (CF) > Caleb Colbert (Ithaca) fall 0:53
160  Wyatt Vosburgh (Elmira) > Jesse Barnett (CF) decision 12-9
171  Travis French (NV) > Nico Hernandez (Binghamton) decision 2-1
171  Ryan Lusht (CF) > Dan Manganaro (Horseheads) decision 8-4
189  Mike Bishop (UE) > Mandon Couch (NV) decision 5-2
189  Reggie Williams (JC) > Jacob Dubois (CF) fall 3:22
215  Greg Faughnan (UE) > Louie Koconis (Ithaca) fall 1:16
215  Jason Gleason (NV) > Colin McLean (ME) decision 3-1
285  Lance Moore (JC) > Tyler Bayer (UE) fall 1:31
285  Ryan Jumpp (Vestal) > Pat Reno (JC) fall 5:22


Varsity | Division II

Team Final

Tioga 193.5, Greene 185, Bainbridge-Guilford/Afton 138, Lansing 128.5, Windsor 107.5, Chenango Valley 98, Norwich 90, Waverly 78.5, Owego 73.5, Deposit/Hancock 68, Walton 67, Whitney Point 62, Unatego 60, Unadilla Valley 56.5, Susquehanna Valley 43, Oxford 42, Harpursville 35, Sidney 35, Delhi 32, Candor 29, Marathon 25, Oneonta 23, Odessa-Montour 18, Spencer-Van Etten 15, Dryden 14, Trumansburg 10, Groton 8, Thomas A. Edison 7, Watkins Glen 6, Southern Springs 0

Championship Final (1st)

 96  Tristan Rifanburg (Norwich) > Austin Ryan (Unatego) major decision 13-1
103  Jesse Holton (Windsor) > Frankie Garcia (Norwich) decision 2-0
112  Corey Dake (Lansing) > Tanner Cummings (Norwich) decision 6-0
119  Colton Perry (Windsor) > Jacob Shearer (Greene) decision 3-2
125  Danny Gormley (BGA) > Adam Greene (CV) decision 7-0
130  Nick Wilcox (Greene) > Kenny Manuel (Tioga) technical fall 5:24 15-0
135  Mike Beckwith (Greene) > Devin Soper (Waverly) decision 9-3
140  Derak Heyman (Tioga) > Tyler Peet (UV) decision 5-1
145  Josh Manuel (Tioga) > Paul Parsons (BGA) decision 6-2
152  Darin Wignall (DH) > Nick Troutman (CV) decision 7-5
160  Vinnie Buttice (BGA) > Derek Wignall (DH) major decision 14-6
171  Tyler Beckwith (Greene) > Jon Glennon (Lansing) decision 7-1
189  Ryan Todd (Lansing) > Kurt Shear (Greene) decision 7-6
215  Noah Sibley (Windsor) > Kyle Stanton (Greene) major decision 11-0
285  Marty Cole (Delhi) > Don Swansbrough (Candor) decision 4-3 (1OT)

Consolation Final (3rd)

 96  Sean Ballard (WP) > Lucas Malmberg (Marathon) decision 4-2
103  Curtis Grant (Waverly) > Scott Stafford (Sidney) decision 8-3
112  Austin Bostwick (Waverly) > Cody Rice (Tioga) fall 2:19
119  Corey Spires (Tioga) > Dustin Greene (CV) decision 3-1
125  Ryan Spires (Tioga) > Joe Jimenez (Lansing) fall 4:04
130  Ryan Hayes (Windsor) > Dan Dickman (Greene) technical fall 3:52 15-0
135  Conor Kleitz (CV) > Chris Burnett (BGA) decision 3-1
140  Mikail Brown (Greene) > Mike Beers (Walton) fall 1:11
145  Broc Clark (WP) > Dustin Vanvalkenburg (Walton) decision 5-2
152  Zach Montgomery (UV) > Tyler Spires (Tioga) decision 4-0
160  Keegan Cerwinski (Greene) > Luke Smith (OM) decision 1-0
171  Justin Borggreen (Oneonta) > Nick Talcott (Tioga) decision 6-2
189  Evan Boyd (Walton) > Keegan Levesque (Norwich) decision 3-1
215  Zach Barker (SV) > Colden Knapp (Lansing) decision 3-1
285  Patrick Wright (Sidney) > Rob Dedrick (Owego) decision 4-3

Championship Semifinals

 96  Tristan Rifanburg (Norwich) > Lucas Malmberg (Marathon) major decision 9-0
 96  Austin Ryan (Unatego) > William Koll (Lansing) forfeit
103  Frankie Garcia (Norwich) > Curtis Grant (Waverly) decision 9-2
103  Jesse Holton (Windsor) > Scott Stafford (Sidney) decision 2-0
112  Corey Dake (Lansing) > Austin Bostwick (Waverly) decision 5-0
112  Tanner Cummings (Norwich) > Cody Rice (Tioga) decision 4-2
119  Jacob Shearer (Greene) > Jessy Williams (Windsor) decision 5-4
119  Colton Perry (Windsor) > Wayne Cirigliano (BGA) decision 7-2
125  Danny Gormley (BGA) > Ethan Weeks (Candor) technical fall 3:13 15-0
125  Adam Greene (CV) > Joe Jimenez (Lansing) fall 3:42
130  Nick Wilcox (Greene) > Dan Dickman (Greene) major decision 14-0
130  Kenny Manuel (Tioga) > Ryan Hayes (Windsor) decision 3-2
135  Devin Soper (Waverly) > Chris Burnett (BGA) decision 1-0
135  Mike Beckwith (Greene) > Conor Kleitz (CV) decision 6-3
140  Derak Heyman (Tioga) > Erik Frank (Oxford) fall 1:19
140  Tyler Peet (UV) > Mikail Brown (Greene) decision 4-2
145  Josh Manuel (Tioga) > Broc Clark (WP) fall 1:50
145  Paul Parsons (BGA) > Dustin Vanvalkenburg (Walton) decision 6-2
152  Darin Wignall (DH) > Zach Montgomery (UV) major decision 17-7
152  Nick Troutman (CV) > Daren Terpstra (BGA) decision 5-1
160  Vinnie Buttice (BGA) > Luke Smith (OM) decision 5-1
160  Derek Wignall (DH) > Keegan Cerwinski (Greene) fall 5:56
171  Tyler Beckwith (Greene) > Nick Talcott (Tioga) fall 2:18
171  Jon Glennon (Lansing) > Justin Borggreen (Oneonta) fall 0:37
189  Ryan Todd (Lansing) > Evan Boyd (Walton) major decision 14-1
189  Kurt Shear (Greene) > David Fehrman (Harpursville) fall 0:45
215  Noah Sibley (Windsor) > Colden Knapp (Lansing) fall 1:07
215  Kyle Stanton (Greene) > Zach Barker (SV) decision 3-2
285  Marty Cole (Delhi) > Rob Dedrick (Owego) fall 1:26
285  Don Swansbrough (Candor) > Patrick Wright (Sidney) decision 2-1


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section IV Championship Wrestling Tournament)