NYSPHSAA Section VI Class C Wrestling Championships
Wrestling Tournament
Powered by matburn®
February 2, 2013 @ Eden Junior/Senior High School (Eden, New York)

 

Fredonia Hillbillies
The Hillbillies, pictured here, captured the 2013 Section VI Class C team wrestling title with ease, outscoring their nearest opponent by 82 points. Photo courtesy Fredonia Asst. Coach Greg Betts. Click for larger image.




Varsity

Team Final

Fredonia 236.5, Eden 154.5, Akron 153, Southwestern 137, Tonawanda 115, Royalton-Hartland 112, Cattaraugus-Little Valley/Pine Valley 107, Newfane 106.5, Gowanda 105, Lackawanna 100, Medina 90.5, Wilson 54

Championship Final (1st)

 99  Ryan Hetrick (Southwestern) > Sawyer Overhoff (Eden) by decision 4-0
106  Cameron Swick (RH) > Jordan Camarre (Newfane) by decision 6-1
113  Jon Flynn (Gowanda) > Ethan Pequeen (Akron) by fall 1:08
120  Abdul-Fatah Alshawai (Lackawanna) > Dylan Lundmark (Southwestern) by decision 4-1
126  Dakota Gardner (Fredonia) > Majed Mohamed (Lackawanna) by decision 2-1
132  Tyler Cassidy (Fredonia) > Cody McGregor (Tonawanda) by decision 2-0
138  Brian Westerdahl (Southwestern) > Nate Martin (Newfane) by decision 3-2
145  Drew Hull (RH) > Jude Gardner (Fredonia) by decision 1-0
152  Alex Smythe (Eden) > Jacob Choate (Tonawanda) by decision 7-0
160  Garrett Schultz (Akron) > Chase Wheeler (Wilson) by fall 5:19
170  Zack Buckley (Fredonia) > Ryan Vondell (Eden) by major decision 16-3
182  Nick Nocek (Fredonia) > Joey Sarow (Akron) by decision 14-9
195  Matt Booth (CLVPV) > Josh Seib (Newfane) by fall 1:12
220  Steven Warthling (Tonawanda) > Christian Saden (Fredonia) by decision 9-6
285  Matt Montesanti (Medina) > Clayton Smith (RH) by decision 4-1

Consolation Final (3rd)

 99  Brennen Callara (Medina) > Ben McKelvey (Fredonia) by fall 1:23
106  Ali Shawish (Lackawanna) > Jovany Ruiz (Fredonia) by decision 6-4
113  Matt Fiebelkorn (Akron) > Ibrihim Mohammed (Lackawanna) by fall 1:33
120  Nick Erway (Medina) > Najeeb Salih (Lackawanna) by fall 3:57
126  Zach Bickle (RH) > Logan Martin (CLVPV) by technical fall 15-0
132  Gabe Grey (CLVPV) > Brady Bermingham (Eden) by forfeit
138  Lucas McKeever (Gowanda) > Tim Barnard (Tonawanda) by forfeit
145  Cody Richter (Gowanda) > Joey Lindberg (Southwestern) by forfeit
152  Billy Fleming (CLVPV) > Jake Kubala (Newfane) by major decision 8-0
160  Alex Kelly (CLVPV) > Jared Nowak (Eden) by major decision 8-0
170  Steve Mignoli (Fredonia) > Ryan Dils (Gowanda) by decision 8-6
182  Tanner Hoose (Southwestern) > Jordan Brawley (Newfane) by major decision 13-0
195  Howie Boutelle (Southwestern) > Jake Warner (Newfane) by major decision 11-1
220  Brian Kerwin (Wilson) > Alex Jensen (RH) by decision 4-1
285  David Case (Akron) > Jesse Walker (Fredonia) by decision 3-0

Consolation Final (5th)

 99  Jacob Page (Eden) > Robbie Pequeen (Akron) by forfeit
106  Noah Karczewski (Akron) > David Poff (Gowanda) by fall 2:18
113  Jon Shaffer (Wilson) > Cole Simmons (Eden) by decision 2-0 (1OT)
120  Josh Bukowski (Tonawanda) > Mitchell Laing (Eden) by forfeit
126  Tony Miosi (Tonawanda) > Jesse Vondell (Eden) by fall 2:56
132  Julius Woma (Fredonia) > Michael Raynor (Southwestern) by forfeit
138  Mujahid Ahmed (Lackawanna) > Peter Schmitz (Eden) by decision 7-1
145  Jonah Baldwin (Eden) > Ben Howell (Medina) by forfeit
152  Damien Degolier (Fredonia) > Jake Rice (Wilson) by major decision 9-0
160  Cory Adams (Tonawanda) > Rob Wendt (Medina) by fall 2:08
170  Alex Stalker (CLVPV) > Adrian Ross (Akron) by forfeit
182  Nick Paolucci (Akron) > Dalton Mills (Gowanda) by fall 2:04
195  Charles Beach (Medina) > Vinny Thompson (Gowanda) by fall 0:33
220  Adam Eick (Medina) > Josh Hammond (CLVPV) by fall 0:22
285  Casey Kubiniec (Newfane) > Mike Manganiello (Lackawanna) by fall 0:50


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class C Wrestling Championships)