★ ★ ★ ★ ★ Meet History
North Country Invitational Wrestling Tournament
December 15, 2017 - December 16, 2017 @ Indian River High School (Philadelphia, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Camden 197, Indian River 195.5, Olean 180, Christian Brothers Academy/Jamesville-Dewitt 177, South Jefferson/Sandy Creek 149.5, Saranac 141.5, Tioga 123.5, Mexico 112, Gouverneur 110.5, Malone 110, Lowville 89.5, Canton 72, General Brown 68.5, Ogdensburg Free Academy 59, Massena 38, Watertown 15

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - John Worthing (Tioga)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Jacob Nolan (Saranac)

Championship Final (1st)

 99  Devin Coleman (Camden) > Matt Haycook (Canton) technical fall 20-4
106  Micah Roes (Lowville) > Carter Baer (Gouverneur) decision 1-0
113  Matthew Garland (SJSC) > Matt Griffin (CBAJD) decision 3-1 (1OT)
120  John Worthing (Tioga) > Myles Griffin (CBAJD) fall 5:15
126  Tyler Kellison (CBAJD) > Logan Patterson (IR) decision 14-7
132  Alex Christman (Saranac) > Zach Roberts (OFA) forfeit
138  Austin Lamb (Tioga) > Garrett Bauer (CBAJD) decision 5-4
145  Riley Gerber (Camden) > Brody Sheppard (OFA) decision 6-3
152  Isaiah Roes (Lowville) > Alfred MacNeill (Malone) technical fall 5:17 17-2
160  Jacob Nolan (Saranac) > Icar Simon (Olean) major decision 10-0
170  Jake Wright (CBAJD) > Devan Moore (Olean) decision 7-3
182  Jaden Allen (Mexico) > Pat Walsh (Olean) fall 2:40
195  Connor Walsh (Olean) > Patrick Koelmel (GB) decision 6-2
220  Joe Benedict (SJSC) > Robert Gordon (Canton) fall 0:47
285  Caleb Miller (SJSC) > Zach Macaulay (Gouverneur) fall 5:36

Consolation Final (3rd)

 99  Alex Booth (IR) > Joey Reed (Mexico) fall 3:58
106  Robert Foley (Saranac) > Parker Ashley (IR) decision 3-2
113  David MacWhinnie (Tioga) > Sam Searles (Malone) fall 3:49
120  Brady Worthing (Tioga) > Dean Shambo (Mexico) fall 0:33
126  Corey O'Connor (GB) > Nick Bierfeldt (Olean) decision 7-2
132  Austin Reed (Mexico) > Bryce Smith (Saranac) decision 6-1
138  Tybarius Harter (Camden) > Tyler Pitts (IR) decision 5-4
145  Ethan Ruttan (IR) > Gabe Lynch (IR) fall 1:11
152  Colby Johnson (Camden) > Perrine (Massena) decision 5-2
160  Anthony Rasmussen (SJSC) > Tyler Tambini (Malone) decision 1-0
170  Michael Bristol (Camden) > Josh O'Reilly (Mexico) decision 2-0
182  Austin Kellogg (SJSC) > Jeromy Henning (IR) fall 4:31
195  Kyler Martin (IR) > Kyle Spinner (Malone) technical fall 4:15 16-1
220  Tanner Hulse (Olean) > Michael Gardner (Massena) decision 3-2
285  Stephen Taylor (Tioga) > Kody Rock (Malone) fall 3:29

Consolation Final (5th)

 99  Landen Smith (Saranac) > Jared Hoard (GB) fall 2:33
106  David BeSeth (CBAJD) > Zackery Smith (Camden) forfeit
113  Jacob Welch (Tioga) > Blake LaValley (GB) default 2:42
120  Jon Lillie (SJSC) > Hunter Williams (Camden) decision 7-2
126  Noah Clausen (Saranac) > Jared Gates (Mexico) fall 2:00
132  Aaron Gucciardi (CBAJD) > Joseph Cummings (Gouverneur) decision 5-3
138  Cordell David (OFA) > Jeremiah Crivelli (Olean) decision 7-1
145  Gavin Kulp (Olean) > Andrew Rivera (Saranac) default
152  Josh Mayden (Camden) > Alikhan Abdullayev (CBAJD) major decision 11-3
160  Gavin Vera (Camden) > Tyriq Block (CBAJD) decision 10-7
170  Gavin Thornton (Canton) > Michael Lind (IR) fall 1:36
182  John Mitchell (Camden) > Kyle Jenkins (Gouverneur) decision 6-3
195  Tanner Donaldson (Gouverneur) > Kyle Wines (Camden) fall 0:53
220  Dylan Farr (Lowville) > Kyle Seymore (Camden) decision 3-1
285  Owen Kirsh (Olean) > Franco Jones-Ortiz (IR) fall 4:08


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (North Country Invitational Wrestling Tournament)