★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class A Wrestling Championships
March 7, 1964 @ Benjamin Franklin High School (Rochester, New York)
Powered by matburn®

 

Escape Effort
SOURCE: Rochester Democrat and Chronicle, Sunday, March 8, 1964. Reproduced by armdrag.com with permission. Click for larger image.





Varsity

Teams

Brighton, Canandaigua, Corning East, Corning West, East High (Rochester), East Irondequoit Eastridge, East Rochester, Franklin (Rochester), Gates Chili, Geneva, Hilton, Hornell, Irondequoit, Madison (Rochester), Marshall (Rochester), Monroe (Rochester), Newark, Pittsford, Webster, Wellsville

Championship Final (1st)

 95  Lloyd Swart (EIE) > Harry Gersey (EHR) decision 9-4
103  John Turner (FR) > Mike Watson (CE) decision 6-4
112  Tom Borshoff (Irondequoit) > Willie Turner (FR) decision 1-0
120  Tony Addante (Canandaigua) > Keith Holderness (EIE) decision 8-6
127  John Lacagnina (EHR) > Larry Sinsebox (GC) decision 8-0
133  Ray Wallman (Pittsford) > Florian Orlowski (FR) decision 3-1
138  Greg Thomas (Canandaigua) > Jay Whipple (Irondequoit) fall 5:54
145  Gary Carpenter (Canandaigua) > Rollin Colegrove (Wellsville) decision 9-4
154  David VanGordon (Geneva) > Gene Fuller (CW) decision 3-0
165  Dick Davis (Canandaigua) > Walt Blodgett (CW) judge's decision 1-1
180  Neal Pipe (CE) > Matt Guarino (MR) fall 5:27
UNL  Leo Fusilli (EHR) > Bruce Rolland (Webster) fall 1:09

Championship Semifinals

 95  Harry Gersey (EHR) > Peter Achilles (Geneva) decision 13-6
 95  Lloyd Swart (EIE) > John Gemmell Sr. (Hornell) decision 5-0
103  John Turner (FR) > Yosef Adane (Canandaigua) decision 8-1
103  Mike Watson (CE) > Tom Lynch (GC) decision 7-3
112  Willie Turner (FR) > Joe Lawrence (Newark) decision 6-2 (1OT)
112  Tom Borshoff (Irondequoit) > Tom Coddington (Hornell) decision 5-2
120  Tony Addante (Canandaigua) > Larry Mosley (MR) decision 10-6
120  Keith Holderness (EIE) > John Baker (CE) decision 4-0
127  John Lacagnina (EHR) > Bill Achilles (Geneva) decision 2-0
127  Larry Sinsebox (GC) > Scott Stever (CE) decision 3-2
133  Florian Orlowski (FR) > Rick Tripodi (Canandaigua) decision 5-0
133  Ray Wallman (Pittsford) > Ray Clair (Wellsville) decision 7-2
138  Greg Thomas (Canandaigua) > Bill Graham (MR) decision 7-0
138  Jay Whipple (Irondequoit) > Mike Lese (CW) decision 7-0
145  Gary Carpenter (Canandaigua) > Roy Washington (MR) decision 7-2
145  Rollin Colegrove (Wellsville) > Larry DiCiantis (ER) decision 8-0
154  David VanGordon (Geneva) > Melvin Washington (FR) decision 7-3
154  Gene Fuller (CW) > Jim Hosenfeld (Webster) decision 13-6
165  Dick Davis (Canandaigua) > John Risolo (EHR) decision 5-1 (1OT)
165  Walt Blodgett (CW) > John Buttrill (Brighton) decision 6-3
180  Matt Guarino (MR) > Charles Carmel (Canandaigua) decision 13-12
180  Neal Pipe (CE) > Dick Miller (Hilton) fall 3:40
UNL  Leo Fusilli (EHR) > Donald Jones (Geneva) fall 3:35
UNL  Bruce Rolland (Webster) > Martin Clark (Wellsville) decision 21-13


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class A Wrestling Championships)