★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class B Wrestling Championships
March 3, 1962 @ Haverling High School (Bath, New York)
Powered by matburn®

 

Local Matmen in Section V Tournament
SOURCE: Wellsville Daily Reporter, Friday, March 2, 1962. Click for larger image.





Varsity

Teams

Alfred-Almond, Arcade, Attica, Bath Haverling, Canisteo, Churchville-Chili, Dansville, Geneseo, Hammondsport, Honeoye Falls, Letchworth, Livonia, Mynderse, Painted Post, Penn Yan, Perry, Warsaw, Waterloo, Wayne

Championship Final (1st)

 95  Chuck Henry (Wayne) > Terry Habecker (HF) decision 11-0
103  Dick Marchionda (PY) > Jack Gilman (Dansville) decision 7-0
112  Tom Weber (Attica) > Ron Weidman (Dansville) decision 8-0
120  Dom Tantalo (Waterloo) > Lonnie Knowles (PP) decision 7-5
127  Gary Eck (Attica) > Robert "Woody" Shirley (BH) decision 6-5
133  Coulson Mucher (Letchworth) > Russ Clark (Dansville) decision 5-0
138  Melvin Brinson (PY) > Larry Porter (BH) fall 0:43
145  Nick Barbi (Mynderse) > Peter Abbott (Canisteo) decision 2-0
154  John Lauko (Perry) > Jim Knapp (Canisteo) decision 7-5
165  Craig Stone (Arcade) > Dave Hunter (BH) decision 7-4
180  Bob Buchwald (Mynderse) > Gary Squires (Dansville) fall 1:47
UNL  Joe Uveino (Letchworth) > Don Chalmers (BH) decision 4-2

Championship Semifinals

 95  Chuck Henry (Wayne) forfeit
 95  Terry Habecker (HF) > William Kocher (PP) fall 3:55
103  Dick Marchionda (PY) > Jerry Barvian (Attica) fall
103  Jack Gilman (Dansville) > Karl Barron (AA) decision
112  Tom Weber (Attica) > Tom Durkin (Waterloo) decision
112  Ron Weidman (Dansville) > Ted Baran (BH) decision
120  Dom Tantalo (Waterloo) > Dan Onisk (Warsaw) fall 2:46
120  Lonnie Knowles (PP) > Ray Lewis (HF) decision
127  Gary Eck (Attica) > Dave Jensen (Waterloo) decision
127  Robert "Woody" Shirley (BH) > Ken Sigas (HF) decision
133  Coulson Mucher (Letchworth) > George Gillard (PY) decision 4-2
133  Russ Clark (Dansville) > Moody Johnson (BH) decision 1-0 (1OT)
138  Melvin Brinson (PY) > Joe Hackett (Arcade) decision 10-0
138  Larry Porter (BH) > Richard Claud (Geneseo) decision
145  Nick Barbi (Mynderse) > Howie Steves (Attica) decision
145  Peter Abbott (Canisteo) > Gerald Davis (Livonia) decision
154  Jim Knapp (Canisteo) > Ray Craw (CC) decision
154  John Lauko (Perry) > Ralph Moak (Wayne) fall 5:18
165  Craig Stone (Arcade) > Irv Dunham (Mynderse) decision 6-0
165  Dave Hunter (BH) > Dewey Sensabaugh (Dansville) decision
180  Gary Squires (Dansville) > Ray Radar (Hammondsport) decision
180  Bob Buchwald (Mynderse) > Rog Merrill (Warsaw) fall 2:55
UNL  Joe Uveino (Letchworth) > Sandy Stramonine (Wayne) decision
UNL  Don Chalmers (BH) > Jim Redmond (Dansville) decision 4-3


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class B Wrestling Championships)