★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class A Wrestling Championships
February 15, 2008 - February 16, 2008 @ Wayne High School (Ontario Center, New York)
Powered by matburn®

 


Varsity

Team Final

Wayne 235, Brighton 179, Greece Olympia 174, Batavia 122, Victor 114, Canandaigua 90.5, Newark 62, East Irondequoit Eastridge 58, Greece Arcadia 54, Irondequoit 47, Marshall (Rochester) 30, McQuaid Jesuit 21, Honeoye Falls-Lima 12

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Josh Veltre (GO)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Chris Marvin (Wayne)

Championship Final (1st)

 96  Bob Dierna (Wayne) > Rocco Rosso (GO) decision 5-0
103  Mike Gentilcore (GO) > Shin Wakabayashi (Brighton) decision 6-4
112  Nick Lazarony (Batavia) > Tory Cain (Wayne) decision 3-0
119  Zack Ellis (Brighton) > Dave Leberth (Wayne) decision 4-1
125  Joe Bonaldi (GO) > Mike Roselli (Wayne) decision 4-1
130  Vinny Digravio (Wayne) > Nick Argento (GO) decision 8-2
135  Josh Veltre (GO) > Jeff Marianetti (Wayne) technical fall 15-0
140  Kevin Steinruck (Wayne) > Troy Ireland (Batavia) major decision 10-0
145  Tom Parcero (Newark) > Adam Willman (Victor) fall 3:35
152  Ryan Darch (Batavia) > John Reyes (GO) decision 6-1
160  Chris Marvin (Wayne) > Nick Burke (Victor) fall 0:41
171  Rich LiVecchi (EIE) > Dwayne Porchea (MR) decision 11-6
189  Preston Miller (Victor) > Kyle Smith (Brighton) major decision 9-1
215  Richard Bradshaw (Brighton) > Dylan Goodsell (Batavia) fall 1:28
285  Matt Mahon (Brighton) > Chris Gonzalez (Newark) decision 1-0

Consolation Final (3rd)

 96  Alec Dierna (Wayne) > Josh Mase (Batavia) major decision 12-4
103  Frank Affronti (Wayne) > Matt Martone (HFL) decision 5-0
112  Tom Burgess (Canandaigua) > Josh Hollister (Irondequoit) decision 3-0
119  Mike Brooks (Wayne) > Chaz Milly (MQJ) decision 6-3
125  Dakota Larue (Victor) > Mike Bleck (EIE) fall 4:21
130  Conner Lorenzo (Brighton) > Ben Rodriguez (Irondequoit) decision 3-2
135  T.J. Glickman (Brighton) > Ammar Alsalahi (Victor) decision 3-2
140  Sean Toomey (Victor) > Alex O'Brien (GA) decision 6-4
145  Mark Hartwell (Canandaigua) > Antwan Riley (MR) decision 7-0
152  Dylan Freedman (EIE) > Julian Cenzi (GA) fall 4:11
160  Skyler Miller (Canandaigua) > Anthony D'Aurizio (Batavia) decision 2-0
171  Joel Stitt (Canandaigua) > Chris Crane (Victor) decision 3-2
189  Ben Griffin (Irondequoit) > Zack Shotwell (GO) fall 4:05
215  Mibo Aiono (Brighton) > Steve Wolfe (Canandaigua) fall 2:17
285  Angelo Dinottia (GO) > Devrin Bradford (Wayne) fall 3:40


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class A Wrestling Championships)