★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class B Wrestling Championships
February 1, 2019 - February 2, 2019 @ Perry High School (Perry, New York)
Powered by matburn®

 

Podium 220
The 220-lb. podium at the 2019 Section V Class B Wrestling Championships. Shared by Carrie Wheeler-Carmenatty. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Team Final

Bolivar-Richburg 192.5, Perry 185, South Seneca 165, Alexander 158, Caledonia-Mumford 143, Arkport (+Canaseraga) 85, Gilead 84, Alfred-Almond 77, Lyndonville 71.5, Avoca (+Hammondsport) 62.5, Fillmore 55, Dundee 49, Jasper-Troupsburg 47, Lyons 33

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Kade Slayton (Avoca)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Tucker True (Perry)

Championship Final (1st)

 99  Caleb Sweet (SS) > Freddie Tompkins (BR) fall 3:58
106  Dominic Stone (BR) > Andrew Caudill (Gilead) major decision 9-0
113  Isaac Crane (CM) > Caden Allen (BR) technical fall 16-0
120  Mitchell Gaiser (Alexander) > Raycee Carr (BR) technical fall 15-0
126  Ryan Caudill (Gilead) > Devon Rehberg (CM) decision 6-4
132  Kade Slayton (Avoca (+Hammondsport)) > Jack Sims (CM) major decision 16-3
138  Jesse DeanPrince (Arkport (+Canaseraga)) > Kadin Tompkins (BR) decision 8-6
145  Colten Studley (BR) > Josh Wilkins (SS) fall 2:33
152  Tucker True (Perry) > Alex MacDonell (BR) decision 2-0
160  Brock Conaway (Perry) > Max McCumiskey (Fillmore) fall 1:53
170  Mason Bush (Perry) > Kenneth Empson (Dundee) major decision 16-6
182  Blake Wolfanger (Perry) > Seth Denmark (SS) decision 2-1
195  Jacob Merry (Arkport (+Canaseraga)) > Nicholas Christina (CM) fall 1:22
220  Keagan Carmenatty (SS) > Connor Sykora (JT) fall 5:41
285  Quinton Mundell (SS) > Nick Barrett (Avoca (+Hammondsport)) decision 2-1

Consolation Final (3rd)

 99  Benjamin Merrill (Alexander) > Aaron McCarthy (Arkport (+Canaseraga)) fall 4:20
106  Shane Davidson (AA) > Kaden Lyons (Alexander) decision 1-0
113  Dylan Campbell (SS) > Connor Bell (Lyndonville) fall 0:58
120  Zack Ledbetter (AA) > Ivan West (Perry) decision 8-4
126  Chase Stinson (Lyndonville) > Tyler Uveino (Perry) decision 5-3
132  Silas Guesno (Gilead) > Sheldon Gardner (BR) decision 7-2
138  Sterling Strain (Gilead) > Caleb Dailey (AA) fall 1:54
145  Ethan Peet (Fillmore) > Kainan Beardsley (Fillmore) decision 8-2
152  Anthony Keith (Lyons) > Jacob Przybylski (Alexander) decision 6-5
160  Rodney Davis (Lyndonville) > Joshua Theilen (Arkport (+Canaseraga)) fall 0:19
170  Matthew Drake (JT) > Nick Roberts (CM) fall 1:52
182  Lucas Sears (Perry) > Zachary Abbott (Lyons) fall 2:28
195  Nello Paolucci (Alexander) > Zachary Rosier (Perry) fall 2:08
220  Jacob Jasen (Alexander) > Benjamin Kelly (Perry) decision 7-1
285  Jonathan Bigsby (Alexander) > Danie Mcalwain (CM) fall 1:17

Consolation Final (5th)

 99  Trent Stagg (SS) > Austin Pittman (CM) decision 4-0
106  Jayden Thompson (CM) > Matthew Bush (Perry) decision 5-1
113  Devin Royce (Perry) > Gage Wagner (Alexander) fall 0:48
120  Tyler Piccolo (SS) > Garret Thompson (CM) decision 6-0
126  Dawson Yates (BR) > Joshua Kelsey (Alexander) decision 5-0
132  Ben Lloyd (AA) > Brennon Munn (Lyndonville) fall 0:27
138  Spencer Wuest (Alexander) > Luke Dendis (SS) decision 6-0
145  Dillon Burt-Hodgins (Lyndonville) > Tristan Stone (JT) fall 2:41
152  Owen Washburn (AA) > Nick Kruger (CM) forfeit
160  Cameron Letson (CM) > Cyrus Pullen (Lyons) forfeit
182  Trent Sibble (BR) > Ethan Heineman (Alexander) forfeit
195  Leif Hoyt (Dundee) > Maddox Stirk (Lyndonville) fall 0:53
220  Brent Williams (JT)
285  Harry Nice (Dundee) > Ray Scheesley (AA) fall 1:32


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class B Wrestling Championships)