★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Wrestling Championships and 8th Annual State Qualifier
March 1, 1975 @ Rochester Community War Memorial (Rochester, New York)
Powered by matburn®

 

1975 NYSPHSAA Section V Wrestling Champions
KNEELING: Fran Rapone (Cal-Mum), Doug Atwell (Dansville), Larry Dunham (Edison Tech), Robin Scott (Cal-Mum), Kevin Murray (Spencerport), Desi Alvarez (Rush-Henrietta). STANDING: Frank DeAngelis (Spencerport), Dave Juergens (Hilton), Rory Morris (Spencerport), Mike Geer (Webster Thomas), Steve Rosa (Rush-Henrietta), Mike Pochalski (Irondequoit), Tom Kennard (East High). SOURCE: 1976 NYSPHSAA Section V Wrestling State Qualifier tournament program. Click for larger image.





Varsity | Super Sectionals

Teams

Attica, Avoca, Avon, Barker, Bath Haverling, Bolivar, Brighton, Brockport, Byron-Bergen, Caledonia-Mumford, Canandaigua, Canisteo, Churchville-Chili, Dansville, East High (Rochester), East Irondequoit Eastridge, East Rochester, Edison Tech (Rochester), Elba, Fairport, Fillmore, Geneva, Greece Arcadia, Greece Athena, Hammondsport, Hilton, Honeoye Falls-Lima, Irondequoit, Jefferson (Rochester), Kendall, Le Roy, Livonia, Lyndonville, Madison (Rochester), Marion, McQuaid Jesuit, Midlakes, Mt. Morris, Newark, Pavilion, Penfield, Perry, Pittsford Mendon, Rush-Henrietta, Spencerport, Victor, Warsaw, Waterloo, Wayne, Webster Schroeder, Webster Thomas, York

Outstanding Wrestler Award - Frank DeAngelis (Spencerport)

Championship Final (1st)

 98  Fran Rapone (CM) > Mike Hendrix (EHR) decision 3-2
105  Doug Atwell (Dansville) > John Zello (Geneva) decision 7-4
112  Larry Dunham (ETR) > Tony Oliveri (Irondequoit) decision 7-1
119  Robin Scott Parker (CM) > Clark Barnard (Hilton) decision 3-2
126  Kevin Murray (Spencerport) > Jim Battoglia (Penfield) decision 3-1
132  Desi Alvarez (RH) > Dave Stulpin (Spencerport) fall 3:29
138  Frank DeAngelis (Spencerport) > Warren Bush (Warsaw) decision 17-4
145  Dave Juergens (Hilton) > Rich Brown (CM) decision 7-6
155  Rory Morris (Spencerport) > Pete Felker (Fairport) decision 7-4
167  Mike Geer (WT) > Leon Becoats (Spencerport) decision 1-0
177  Steve Rosa (RH) > Jason Sweet (Fairport) decision 3-2
215  Mike Pochalski (Irondequoit) > Roland Reinisch (Perry) decision 15-4
250  Tom Kennard (EHR) > Mike Wilmart (Spencerport) decision 7-4

Championship Semifinals

 98  Fran Rapone (CM) > Rich Salamone (MQJ) decision 9-3
 98  Mike Hendrix (EHR) > Jeff Gelinas (Canandaigua) decision 8-1
105  Doug Atwell (Dansville) > Louie Mowry (LR) decision 5-2
105  John Zello (Geneva) > Dave Halladay (Fairport) decision 8-4
112  Larry Dunham (ETR) > Tom Pedersen (Midlakes) decision 6-1
112  Tony Oliveri (Irondequoit) > Rick Ertel (Marion) decision 2-1
119  Robin Scott Parker (CM) > Chris Bourne (ER) decision 7-6
119  Clark Barnard (Hilton) > Robert Hadsell (Canandaigua) decision 4-3
126  Kevin Murray (Spencerport) > Dave Snyder (BH) decision 15-3
126  Jim Battoglia (Penfield) > Chuck Partridge (Hilton) decision 11-10
132  Desi Alvarez (RH) > Chip Toth (PM) decision 5-0
132  Dave Stulpin (Spencerport) > Eric Gager (Brighton) decision 9-1
138  Frank Deangelis (Spencerport) > Frank Kiff (BH) fall 2:42
138  Warren Bush (Warsaw) > Carl Forsythe (Hilton) decision 10-6
145  Dave Juergens (Hilton) > Ron Ricotta (ER) decision 10-4
145  Rich Brown (CM) > Paul Suhr (Lyndonville) fall 3:16
155  Rory Morris (Spencerport) > Robert Perhamus (CM) decision 13-1
155  Pete Felker (Fairport) > John Hibsch (Attica) decision 9-1
167  Mike Geer (WT) > Paul Arnold (Hilton) decision 8-7
167  Leon Becoats (Spencerport) > Walter Scott (Marion) decision 7-5 (1OT)
177  Steve Rosa (RH) > Terry Speed (BB) decision 3-0 (1OT)
177  Jason Sweet (Fairport) > Mike Hammerl (Brockport) decision 8-5
215  Mike Pochalski (Irondequoit) > Chris Shaffer (Waterloo) fall 3:30
215  Roland Reinisch (Perry) > John Kinley (WT) fall 4:50
250  Tom Kennard (EHR) > Jeff Tarr (RH) fall 4:35
250  Mike Wilmart (Spencerport) > John Patt (Warsaw) decision 3-1

Championship Quarterfinals

 98  Fran Rapone (CM) > Jeff Putnam (Avoca) decision 4-1
 98  Rich Salamone (MQJ) > Bill Olesiuk (Irondequoit) decision 4-3
 98  Mike Hendrix (EHR) > Dale Weaver (BH) decision 2-0
 98  Jeff Gelinas (Canandaigua) > Tom Holmes (HFL) decision 2-1
105  Doug Atwell (Dansville) > Joel Coniglio (MM) fall 3:10
105  Louie Mowry (LR) > Bill Weakland (Canisteo) decision 2-1
105  John Zello (Geneva) > Steve Miller (MQJ) decision 10-8
105  Dave Halladay (Fairport) > Milt Torres (Canandaigua) decision 5-4
112  Larry Dunham (ETR) > Tim Hancy (CM) fall 5:23
112  Tom Pedersen (Midlakes) > Rick Moracco (Geneva) decision 5-1
112  Tony Oliveri (Irondequoit) > Mike Fuller (Warsaw) decision 5-3
112  Rick Ertel (Marion) > Mike Piampiano (EIE) decision 7-5
119  Robin Scott Parker (CM) > Bob Baer (Barker) fall 3:11
119  Chris Bourne (ER) > Jerry Sacchitella (Spencerport) decision 6-4
119  Clark Barnard (Hilton) > Jeff Proctor (Livonia) decision 8-0
119  Robert Hadsell (Canandaigua) > Shane Legacy (CC) decision 17-4
126  Kevin Murray (Spencerport) > Joe Rago (Hammondsport) fall 0:52
126  Dave Snyder (BH) > Charles Robinson (CM) decision 13-0
126  Chuck Partridge (Hilton) > Bill Zeltwanger (Canisteo) decision 6-3
126  Jim Battoglia (Penfield) > Mark Krug (Victor) decision 14-6
132  Chip Toth (PM) > Ron Hamilton (Avoca) decision 12-6
132  Dave Stulpin (Spencerport) > Kerry Backus (Livonia) decision 8-2
132  Eric Gager (Brighton) > Don Quinn (ER) decision 10-0
132  Desi Alvarez (RH) > Bill Allen (Pavilion) decision 25-4
138  Frank Deangelis (Spencerport) > Dan Swearingen (York) fall 2:30
138  Frank Kiff (BH) > Ken Zodarecky (GA) fall 3:17
138  Warren Bush (Warsaw) > Dave O'Mara (GA) fall 1:35
138  Carl Forsythe (Hilton) > Brian Willemsen (Newark) decision 2-1
145  Dave Juergens (Hilton) > Ron Graham (Kendall) decision 17-4
145  Ron Ricotta (ER) > Tom Plucknette (Spencerport) decision 6-5
145  Rich Brown (CM) > Jeff O'Hara (MQJ) decision 9-2
145  Paul Suhr (Lyndonville) > Joe Bzduch (Perry) decision 4-3
155  Rory Morris (Spencerport) > Steve Hall (LR) fall 3:15
155  Robert Perhamus (CM) > Rick Gumina (WS) default
155  Pete Felker (Fairport) > Roy Lang (Wayne) decision 8-7
155  John Hibsch (Attica) > Mike Mungillo (Elba) decision 18-3
167  Mike Geer (WT) > Russ Pinney (Bolivar) fall 1:07
167  Paul Arnold (Hilton) > Jim Craw (CM) fall 5:28
167  Leon Becoats (Spencerport) > Jim Bell (Lyndonville) fall 3:53
167  Walter Scott (Marion) > Carl Romesser (Attica) decision 14-2
177  Steve Rosa (RH) > Mike Dupra (JR) decision 4-0
177  Terry Speed (BB) > Dan Fegley (Waterloo) fall 5:57
177  Jason Sweet (Fairport) > Andy Keyser (Kendall) fall 5:34
177  Mike Hammerl (Brockport) > Tom Smith (Fillmore) fall 2:42
215  Mike Pochalski (Irondequoit) > Jim Burns (Warsaw) decision 11-7
215  Chris Shaffer (Waterloo) > Lamont Banks (MR) fall 1:10
215  Roland Reinisch (Perry) > Bob Schmidt (MM) fall 1:39
215  John Kinley (WT) > Jim Rossi (JR) decision 10-0
250  Tom Kennard (EHR) > Rick Boor (Avon) decision 3-0
250  Jeff Tarr (RH) > Denny Denner (CC) decision 3-2
250  Mike Wilmart (Spencerport) > Dan Coyle (CM) decision 7-0
250  John Patt (Warsaw) > Paul Harrison (Hammondsport) decision 11-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Wrestling Championships and 8th Annual State Qualifier)