★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section V Class A Wrestling Championships
February 6, 2016 @ Spartan Field House, Gates Chili High School (Rochester, New York)
Powered by matburn®

 

2016 NYSPHSAA Section V Class A Champions
Photo shared by Gates Chili Athletics/@GCSDSpartans. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Team Final

Brockport 281, Webster Thomas 215, Spencerport 207, Canandaigua 160, Irondequoit 134, Brighton 102, East Irondequoit Eastridge 77, Churchville-Chili 69.5, Honeoye Falls-Lima 66.5, McQuaid Jesuit 60, Gates Chili 55

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Derek St. James (GC)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Cameron Rohr (Irondequoit)

Place Winners

152 4. John Fico (Brockport)
    4. Xavier Calhoun (EIE)

Championship Final (1st)

 99  Ty Raines (CC) > Evan McWilliams (Canandaigua) decision 8-4
106  Cody Anders (Brockport) > C.J. Lee (WT) decision 8-5
113  Tyler Mitchell (Spencerport) > Max Allen (WT) fall 3:40
120  Mason Wersinger (Spencerport) > Andrew Konopa (WT) decision 3-0
126  Troy Ferris (Brockport) > Mike Butler (Irondequoit) decision 3-2
132  Derek St. James (GC) > Cory Giunta (WT) decision 7-2
138  Tyre Peace (Irondequoit) > Alex Rawlings (Spencerport) decision 5-1
145  Carson Daly (Brockport) > Griffin Perry (Brighton) decision 9-4
152  Ryan Inguaggiato (WT) > Marek Costner (Spencerport) fall 3:50
160  Christian Coccitti (WT) > Kyle Pittman (Spencerport) decision 5-2
170  Thaddus Jeffries (Canandaigua) > Colton Trimble (WT) fall 2:23
182  Fred Daniely (Canandaigua) > Seth Patterson (HFL) decision 6-5
195  Jacob Sweet (Brockport) > Tyler Johnson (Brockport) SV 3-1 (1OT)
220  Jason Cunningham (MQJ) > James Baker (Brockport) decision 1-0
285  Cameron Rohr (Irondequoit) > Mike Mattison (Brockport) fall 2:57

Consolation Final (3rd)

 99  Jacob Davies (Brockport) > Nikolas Tiberio (WT) fall 4:29
106  Donovan Fagan (EIE) > Hunter Potts (CC) decision 5-4
113  Seamus Costello (MQJ) > Casey McMichael (Spencerport) decision 7-1
120  Jesse Hibbard (Canandaigua) > Alex Mesiti (Brockport) decision 3-2
126  Spencer Chaput (WT) > Jordan Walker (GC) SV 3-1 (1OT)
132  Simeon Horton (Brockport) > Chris Butler (Irondequoit) decision 4-3
138  Yhaasic Bringer (Brockport) > Carlos Abarca (Canandaigua) fall 2:00
145  Mike Rizzo (Irondequoit) > Domenic Ferranti (Spencerport) decision 6-4
152  DOUBLE FFT
160  Riley Masterson (HFL) > Alex Flacco (Canandaigua) decision 3-0
170  Elijah Goldberg (Brighton) > Billy Dunbar (Brockport) fall 3:56
182  Cody Hussar (WT) > Evan Gudell (Brighton) fall 2:27
195  Robert Clegg (Canandaigua) > Xavier Blahyi (WT) decision 7-3
220  Ryan Cottom (Spencerport) > Isaiah Luciano (Irondequoit) SV 5-3 (1OT)
285  Nick Farrell (Brockport) > Brandon Lasher (EIE) decision 5-1

Consolation Final (5th)

 99  Michael LoPresti (Spencerport) > Jesse Pitoni (CC) decision 7-2
106  Jason Pittman (Spencerport) > Kyle Carey (Canandaigua) fall 2:07
113  Nathan Weinel (Canandaigua) > Connor DeBadts (HFL) fall 0:56
120  Nathan Sanborn (CC) > Brandon Perrone (MQJ) decision 16-10
126  Beau Ivy (EIE) > James Johnson (Canandaigua) forfeit
132  Neil Egenlauf (Spencerport) > Le'Quavious Lee (GC) fall 3:57
138  Luke Basler (Brighton) > Jason Urso (WT) fall 4:00
145  Dana Lonthair (HFL) > Vinh Tran (MQJ) decision 6-5
152  Marshall Ireland (Brighton) > Chris Clasgens (Brighton) decision 6-3
160  Jacob Schnaufer (Brighton) > Aiden Bertino (Brockport) fall 3:28
170  Miguel Valdez (Irondequoit) > Justin Fargnoli (Spencerport) decision 5-3
182  Nicholas Pinkoski (Spencerport) > Matt Dick (CC) fall 4:56
195  Ben Gutchess (HFL) > Luke Muir (Brighton) fall 2:20
220  Noah Luciano (EIE) > Chriztien Hillman (GC) forfeit
285  James McNair-Rollins (CC) > Isaiah Moore (CC) decision 3-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section V Class A Wrestling Championships)