★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class AAAA Wrestling Championships
February 18, 2000 - February 19, 2000 @ Kenmore West High School (Tonawanda, New York)
Powered by matburn®

 

Frontier wrestlers gear up for Sectional championships
SOURCE: The Hamburg Sun, Thursday, February 22, 2001. Click for larger image.



Varsity

Team Final

Lancaster 279, Niagara Wheatfield 167, Niagara Falls 131.5, Williamsville North 130.5, Lockport 127, Jamestown 110, Sweet Home 95.5, North Tonawanda 74.5, Orchard Park 73, Clarence 71.5, West Seneca West 68, Kenmore West 66.5, Frontier 65.5, Hamburg 50, Kenmore East 30

Outstanding Wrestler Award - Joe Kuenzi (Lancaster)

Championship Final (1st)

 96  Matt Volpe (Jamestown) > Mark Thomas (NF) decision 5-2
103  Joe DiNicolantonio (WN) > Brandon Monin (Lancaster) decision 4-3
112  Hyder Syed (WN) > Joe Seitz (SH) decision 7-6
119  Mike Sebaaly (Lancaster) > Rich Butera (Frontier) major decision 12-4
125  Brian Sebaaly (Lancaster) > Josh Lange (NW) decision 3-2
130  Joe Tobin (WSW) > Chris Schilling (NW) major decision 14-4
135  Bill Morello (Lockport) > Derek Ostrowski (Lancaster) decision 7-2
140  Paul Freeman (Lockport) > Chris Colvin (Lancaster) decision 13-8
145  Nick Kwiatek (Lancaster) > Josh Zimmerman (Frontier) decision 7-3
152  Joe Kuenzi (Lancaster) > John Tocke (KW) decision 7-5
160  Mike Ambrosia (NW) > Chris Aul (Hamburg) decision 3-1
171  Eric Wiseman (NW) > Kyle Haniszewski (Lancaster) decision 13-8
189  Brian Tatar (SH) > Mark Shepard (WN) decision 4-1
215  Andy Manocchio (Clarence) > Dawson Westenskow (WN) decision 6-3
275  Dave Beck (Lockport) > Craig Altobello (NF) fall 3:42

Consolation Final (3rd)

 96  Lorne McCallum (Lancaster) > Will Bruce (NT) decision 9-3
103  D.J. Striker (OP) > Joe Stanz (Jamestown) fall 0:34
112  Larry Aceti (NF) > Paul Slebioda (Lancaster) decision 6-2
119  Robert Klinger (NF) > Rob DeWald (KE) decision 2-1
125  Rick Sweney (NF) > Kyle Barnard (NT) forfeit
130  Rick Weber (OP) > Chris Terranova (Lancaster) decision 3-1
135  Ben Hamm (Hamburg) > Umar Syed (WN) decision 5-2
140  Kevin McCabe (Clarence) > Rob Higgins (OP) major decision 14-6
145  Travis Brunner (Clarence) > Nate Connors (WSW) decision 11-4
152  Matt Poulsen (NT) > Bill Hetherington (NW) decision 3-1
160  Joe Karlinski (Lancaster) > Patrick Williams (NF) decision 5-3
171  Bryan Petti (Lockport) > Steve Hart (KW) decision 3-0
189  Jon Pittman (NW) > Ed Kornacki (NT) fall 0:57
215  Steve Pease (Lockport) > Jake Schmelzle (NW) fall 4:57
275  Rick Eicheldinger (Lancaster) > Dave Hoffnung (KW) fall 1:52

Consolation Final (5th)

 96  Adam Lesniak (WSW) > Andrew Stella (SH) decision 6-4
103  Angelo Cusatis (NF) > Chris Coseglia (NW) decision 5-4
112  Cayle Petti (Lockport) > Jarrett Kaczmarski (Frontier) decision 4-2
119  Chuck Ellis (OP) > Jeff Tatar (SH) default
125  Scott Hannon (Jamestown) > Craig Sivers (Lockport) default
130  Will Cerat (Jamestown) > Joe Steblein (Lockport) decision 4-2
135  Korey Larson (NW) > Amir Faruq (SH) decision 5-2
140  Desmond Crayton (NF) > Dave Young (Frontier) default
145  Mike Ide (SH) > Ben Greenman (Jamestown) decision 7-3
152  Dustin Zammit (SH) > Mike Baker (Jamestown) decision 3-1
160  Chris Zimmerman (Frontier) > Tim Hammer (Clarence) decision 10-5
171  Kevin Ptak (SH) > Jason Sharp (Jamestown) decision 6-4
189  Dan Goble (Hamburg) > Tom Damiani (KW) decision 10-6
215  Joe Grace (KW) > Alex Thomson (NT) fall 1:34
275  Brad Patterson (NW) > Tony Saiia (WN) default


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class AAAA Wrestling Championships)