★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI 58th Annual Wrestling Championships and 45th Annual State Qualifier (D2)
February 23, 2008 @ PHED Gymnasium, Jamestown Community College (Jamestown, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Fredonia 94.5, Medina 93, Salamanca 83.5, Ripley 73, Frewsburg 59.5, East Aurora 57.5, Eden 51, Maple Grove 46.5, Royalton-Hartland 46.5, Tonawanda 41.5, Wilson 31, Falconer 28.5, Southwestern 27, Newfane 24, Gowanda 22, Cassadaga Valley 16, Westfield 15.5, Allegany-Limestone 15, Franklinville 15, Depew 14, Pine Valley 12, Lackawanna 7, Silver Creek 7, Springville-Griffith 6, Randolph 4, Panama 3, Portville 2, Alden 1

Outstanding Wrestler Award - Carlene Sluberski (Fredonia)
Sportsmanship Award - Abduigawi Mohamed (Lackawanna)

Championship Final (1st)

 96  Carlene Sluberski (Fredonia) > Ben Haas (Salamanca) decision 11-6
103  Kyle McGregor (Tonawanda) > Matt McCauley (RH) fall 2:59
112  Rob Broda (Eden) > Matt Peters (EA) decision 5-4
119  Chris Conti (Fredonia) > Abram Rowe (Ripley) fall 3:48
125  Eric Velez (Medina) > Dalton Scalf (Frewsburg) decision 6-1
130  Matt Metzler (Salamanca) > Dominic Montesanti (Medina) decision 8-3
135  Logan Collins (Ripley) > Dylan Duncanson (Medina) decision 5-0
140  Josh Micek (MG) > Jeff Brigham (RH) decision 4-2
145  Kenny Betts (Fredonia) > Spencer Scalf (Frewsburg) technical fall 5:38 15-0
152  Josh Becker (Salamanca) > Garrett Farrington (Franklinville) fall 2:32
160  Dave Richter (Gowanda) > Nick Joy (Medina) decision 8-5
171  Matt King (Wilson) > Kyle Roosa (AL) decision 9-7
189  Richard Dawson (Medina) > Neal Nelson (Falconer) SV 6-4 (1OT)
215  Brad Eichelberger (Fredonia) > Alex Smith (MG) fall 5:20
285  Art Garvey (EA) > Andrew Pingitore (CV) decision 1-0

Consolation Final (3rd)

 96  Jordan McGregor (Tonawanda) > Abdulgawi Mohamed (Lackawanna) SV 7-5 (1OT)
103  Ross Abram (Eden) > David Ciaramella (Newfane) decision 7-5
112  Nick Mitchell (Frewsburg) > Scott McGregor (Tonawanda) decision 1-0
119  Kyle Reynolds (PV) > Evan Wells (Medina) major decision 11-3
125  Kevin Kot (EA) > Joe Stearns (Gowanda) decision 4-1
130  Trent Johnston (Ripley) > Zach Nelson (Southwestern) decision 7-1
135  Thom Betts (Westfield) > Mike Wier (EA) decision 8-2
140  Eddie Sarcione (Eden) > Carmen Papa (Salamanca) major decision 14-2
145  Ben Killian (Newfane) > Austin Spicer (Falconer) decision 9-2
152  Greg Gellerson (Eden) > Paul Ciaramella (Newfane) decision 10-4
160  Mike Gresh (Ripley) > Nick Joy (Medina) decision 8-5
171  Andrew Jenkins (Southwestern) > Tyler Brent (RH) technical fall 5:00 15-0
189  Mitchell Hoag (Salamanca) > Jamie Hare (MG) decision 4-2
215  Craig Newman (Frewsburg) > Mark Bouquin (SG) decision 8-3
285  John Baryerl (Depew) > Rob Reed (Wilson) decision 3-1


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 58th Annual Wrestling Championships and 45th Annual State Qualifier (D2))