★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships
February 7, 2015 @ Starpoint High School (Lockport, New York)
Powered by matburn®

 

Iroquois Chiefs
The Iroquois Chiefs captured the Section VI Class A wrestling title on February 7, 2015. Photo shared by Coach Andrew Stella. Click for larger image.






Varsity

Team Final

Iroquois 212.5, Lake Shore 181.5, Hamburg 149.5, Starpoint 125.5, Sweet Home 121, Williamsville East 115.5, North Tonawanda 113, Grand Island 110.5, Williamsville South 102.5, West Seneca East 78.5, Kenmore East 38

Outstanding Wrestler Award - Frederick Eckles (LS)

Championship Final (1st)

 99  Cory Day (Iroquois) > Apelasan Wingneswaren (GI) decision 4-2
106  Dominik Thomas (LS) > Joseph Genau (WS) major decision 8-0
113  Matthew Genau (WS) > Tyler Carr (WE) fall 5:02
120  Dominic Crouse (SH) > Anthony King (Iroquois) decision 1-0
126  David Kilian (LS) > Connor Day (Iroquois) decision 3-2
132  Frederick Eckles (LS) > Troy Keller (NT) decision 6-5
138  Tristan Almeter (Iroquois) > Brian Ghiandoni (Starpoint) decision 7-0
145  Jacob Smeader (Hamburg) > Bryce Drake (NT) fall 1:45
152  Dillon Knoll (Hamburg) > Brandon Joslyn (LS) decision 2-0
160  Steve Iverson (SH) > Eric Sheffield (Hamburg) decision 7-1
170  Brian Morreale (WE) > Steven Hark (KE) fall 1:16
182  Scott Holmes (GI) > Griffin Kent (NT) decision 4-2
195  Ben Wright (GI) > Wayne Leblanc (Starpoint) decision 1-0
220  Garrett Knoll (Hamburg) > Mitchell Mariacher (Iroquois) decision 2-1 (1OT)
285  Pat Faracca (WE) > Alan Morreale (WE) decision 1-0

Consolation Final (3rd)

 99  Nate Wallace (WSE) > Ryan Hornstrom (Hamburg) decision 1-0
106  Yassier Esaleh (SH) > Jacob Vergien (Iroquois) decision 6-5
113  Alex Wozniak (Iroquois) > Nick Rosky (NT) decision 4-1
120  Justin Hoffman (Iroquois) > Ben Trigilio (WS) decision 7-0
126  Nolan Thomas (LS) > Chris Brunner (WSE) fall 1:56
132  Anthony Cooper (WS) > Sam Canell (WE) technical fall 2:30 19-4
138  Antonio Perna (LS) > Dylan Vernen (Iroquois) decision 6-3
145  Lucas Stover (Starpoint) > David Covelli (WE) decision 3-2
152  Dante Mastrangelo (Hamburg) > Justin Kimble (WSE) decision 3-2
160  Zachary Breeden (GI) > David Romans (SH) technical fall 4:15 16-0
170  Jacob Elgie (KE) > Fred Armogast (Starpoint) decision 3-2
182  Frank Gelster (LS) > Emerrick Finch (Starpoint) fall 1:27
195  Veysal Mukhtasimov (NT) > Cole Sturm (Iroquois) decision 8-4
220  Manny Colon (SH) > Austin Smith (LS) fall 2:54
285  Rich Duyermeyer (Starpoint) > Joe Ramunno (WSE) decision 3-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI Class A Wrestling Championships)