★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NYSPHSAA Section VI 38th Annual Wrestling Championships and 25th Annual State Qualifier
February 26, 1988 - February 27, 1988 @ Sweet Home High School (Amherst, New York)
Powered by matburn®

 

Four Area Grapplers Headed To States
Four area wrestlers will represent Section 6 at the New York State High School Wrestling Tournament this weekend in Syracuse. Bill Young of Randolph will wrestle at 126 pounds, Jamestown's Terry Green at 155 pounds, Paul Wendel of Southwestern at 177 pounds and teammate Tom Meyers at unlimited after winning their respective Section 6 crowns at Sweet Home High School. SOURCE: Jamestown Post-Journal, February 29, 1988. Click for larger image.





Varsity

Teams

Akron, Albion, Alden, Allegany, Cassadaga Valley, Cheektowaga, Clarence, East Aurora, Falconer, Franklinville, Gowanda, Grand Island, Iroquois, Jamestown, Kenmore East, Lake Shore, Lancaster, Lockport, Newfane, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, Orchard Park, Portville, Randolph, Royalton-Hartland, Salamanca, Southwestern, Sweet Home, Tonawanda, Williamsville East, Williamsville North, Williamsville South

Outstanding Wrestler Award - Ethan Bosch (Iroquois)

Championship Final (1st)

 91  Rob Jaquin (RH) > Jason Conklin (Alden) decision 7-0
 98  Bob Jackson (SH) > Matt Dawson (Newfane) decision 13-6
105  Nick Rastelli (GI) > Matt Lippert (Allegany) decision 2-1 (1OT)
112  Lou Rosselli (RH) > Kevin Abbatessa (Lancaster) fall 2:54
119  Nelson Colley (RH) > Dennis Brown (CV) decision 6-0
126  Bill Young (Randolph) > Rob Kearney (WN) decision 11-4
132  Marc Freda (KE) > Tom Shifflet (SH) decision 9-8
138  Brian McGill (Cheektowaga) > Jason Caprio (NW) major decision 11-1
145  Ray Ryan (Allegany) > John Georger (Clarence) decision 11-5
155  Terry Green (Jamestown) > Tom Langdon (Allegany) decision 3-1
167  Ethan Bosch (Iroquois) > John Wangelin (EA) fall 1:32
177  Paul Wendel (Southwestern) > Chuck Gibson (Jamestown) decision 4-2
215  Al Wooten (NF) > Rob Bandish (SH) decision 11-4
250  Tom Meyers (Southwestern) > Chuck Nesbitt (Albion) fall 0:35

Consolation Final (3rd)

 91  Jason Wartinger (Cheektowaga) > Eric Bowen (Portville)
 98  Rick Brennen (NW) > Jamie Kota (Gowanda)
105  Mark Sullivan (WS) > Todd Carson (Falconer)
112  Steve Felt (Salamanca) > Kevin Regan (Akron) decision 8-3
119  Brad Spencer (Falconer) > Mike Carrel (WE)
126  Eric Swiech (Salamanca) > Don Rickard (NW) major decision 8-0
132  Kareem Johnson (NF) > Matt Hall (Franklinville)
138  Mike Kromer (LS) > Alan Higley (Southwestern)
145  Will Moss (Albion) > Mark Fragale (RH) major decision 15-2
155  Kevin Roe (Tonawanda) > Grady Peterson (NW)
167  Mike Harrison (Albion) > Mark Cummings (Akron) decision 9-3
177  Scott Madole (Lockport) > Jerry Behe (RH) decision 10-4
215  Jim Quinn (Salamanca) > Kevin Lawson (RH) fall 4:09
250  Wayne Levea (Tonawanda) > Dean Carroll (OP)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NYSPHSAA Section VI 38th Annual Wrestling Championships and 25th Annual State Qualifier)