★ ★ ★ ★ ★ Meet History
5th Annual NYSPHSAA Section II Wrestling Championships and 1st Annual State Qualifier
March 2, 1963 @ Linton High School (Schenectady, New York)
Powered by matburn®

 

The Champs!
Pictured are the 12 champs who outdistanced a field of 300 at the Section Two Wrestling tournament at Linton High. SOURCE: Schenectady Gazette, March 4, 1963. Click for larger image.




Varsity | Top 2 advance to NYS tournament

Team Final

Niskayuna 104, Burnt Hills 84, South Glens Falls 81, Mont Pleasant 72, Draper 64, Colonie 46, Scotia 33, Shaker 33, Ballston Spa 23, Guilderland 23, Warrensburg 18, Albany 17, Cobleskill 14, Gloversville 14, Linton 14, Glens Falls 13, Whitehall 13, Saratoga Springs 8, Schoharie 7, Corinth 4, Mohonasen 3, Schalmont 3, Bethlehem 2, Canajoharie 2, Hoosick Falls 2, Catskill 0, Maple Hill 0

Outstanding Wrestler Award - Al Baskous (Niskayuna)

Championship Final (1st)

 95  Robert Maruska (Niskayuna) > Ray McCoy (GF) decision 4-1
103  Bob DeMarsh (SGF) > Tony Famiano (Draper) decision 5-0
112  Gayton Lawrence (MP) > John Shattuck (Shaker) decision 8-3
120  Mike Maruska (Niskayuna) > Russ Place (MP) decision 5-2
127  Tony D'Amico (Draper) > Mike Wood (SGF) decision 3-2
133  Billy Sarto (BH) > Bill Swartz (Niskayuna) decision 2-0
138  Joel Cochran (SGF) > Randy Plimpton (BH) fall 5:00
145  Peter Reed (SGF) > Dave Simmons (Niskayuna) decision 3-0
154  Pete Johnson (Niskayuna) > Paul Roenish (MP) decision 4-1
165  John Pepe (Shaker) > Gary Lyons (BH) decision 6-1
180  Al Baskous (Niskayuna) > Ralph Moore (MP) fall 3:45
UNL  Dave McDowell (Niskayuna) > Chuck Bolish (SGF) decision 2-0

Consolation Final (3rd)

 95  Bill Russell (Colonie) > Nick Giardano (Draper) decision 7-4
103  Dave Ireland (BH) > Herb Scherzer (Guilderland) decision 3-0
112  Ray Joachim (Colonie) > Ernie Belanger (SS) fall 5:00
120  Tim Murphy (Colonie) > Pete Kolber (Albany) major decision 10-1
127  Larry Cotrell (Scotia) > Joe Ciccone (MP) fall 4:47
133  Spike Scaringe (Colonie) > Floyd Gardner (MP) decision 7-3
138  Ken Sargent (Scotia) > Jim Jiminez (Draper) referee's decision
145  Tim McMurray (BH) > Joe Koreman (Albany) decision 4-1
154  Dick Jasinski (Draper) > Dick Samuels (BH) decision 4-1
165  Dave Breyo (BS) > Steve Borucki (Draper) fall 5:35
180  Doug Center (BH) > Den Dygert (BS) decision 4-0
UNL  Jack Quinlan (Scotia) > Bob Burnham (BH) decision 5-3


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (5th Annual NYSPHSAA Section II Wrestling Championships and 1st Annual State Qualifier)