★ ★ ★ ★ ★ Meet History
5th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
March 4, 1967 @ Niagara University Student Center (Niagara Falls, New York)
Powered by matburn®

 

1967 NYSPHSAA Intersectional Wrestling Champions
Winners of the 5th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships. Click for larger image.






Varsity

Teams

Albany, Amityville, Baldwinsville, Brentwood, Calhoun, Carle Place, Cattaraugus, Cazenovia, Chenango Forks, Clarkstown, Cleveland Hill, Cortland, Draper, Elmira Free Academy, Elmira Southside, Frankfort-Schuyler, Glens Falls, Gloversville, Greene, Hamburg, Herkimer, Herricks, Hicksville, Homer, Hoosick Falls, Horace Greeley, Hudson Falls, Kenmore East, Lake Shore, Levittown Division, Liberty, Lindenhurst, Maryvale, Mepham, Middletown, Mount Pleasant, Mount Vernon, Newburgh, Niagara Falls, Niagara Wheatfield, North Tonawanda, Nyack, Oneida, Oneonta, Oxford, Pearl River, Peekskill, Port Jefferson, Port Washington, Roy C. Ketcham, Rye Neck, Scotia-Glenville, Sidney, Silver Creek, Sleepy Hollow, South Glens Falls, Sweet Home, Syosset, Uniondale, Vernon-Verona-Sherrill, Vestal, Watertown, West Genesee, West Seneca, Whitesboro, Windsor

Region Final

Section VIII 67, Section IV 57, Section I 45, Section XI 43, Section VI 36, Section III 25, Section II 24, Section IX 12

Outstanding Wrestler Award - Alex Cunningham (MV/Section I)

Championship Final (1st)

 95  Dan Evans (CF/Section IV) > Richard O'Leary (Lindenhurst/Section XI) decision 3-1
103  Bill Beach (Calhoun/Section VIII) > Steven Weiss (Lindenhurst/Section XI) decision 6-5
112  Rick Cole (Sidney/Section IV) > Wally Jaskot (Calhoun/Section VIII) decision 1-0
120  Alex Cunningham (MV/Section I) > Paul Melchoir (Lindenhurst/Section XI) decision 6-5
127  Mel Cunningham (NF/Section VI) > Doug Garr (MV/Section I) decision 12-4
133  Alan Stock (Mepham/Section VIII) > Jeff Spendelow (HG/Section I) decision 8-1
138  Mark Payne (Sidney/Section IV) > Don Stone (LD/Section VIII) decision 9-3
145  Mike Spohn (FS/Section III) > Rick Munson (SGF/Section II) decision 3-2
154  Tim Payne (Homer/Section IV) > Vin Paolano (Calhoun/Section VIII) decision 7-6
165  Glenn Bateman (Maryvale/Section VI) > Peter Harrington (HF/Section II) decision 7-3
180  Nate Jordan (PW/Section VIII) > John Proios (PJ/Section XI) decision 6-1
235  Jim Davis (MV/Section I) > Ronald Moss (Amityville/Section XI) decision 11-2
UNL  Joe Sinkowski (CP/Section VIII) > Tom Grant (Vestal/Section IV) decision 5-1

Consolation Final (3rd)

 95  Jerry Kahrilas (Herricks/Section VIII) > Dick Hyatt (HF/Section II) decision 11-1
103  Randy Payne (Sidney/Section IV) > Mark Ricci (LS/Section VI) decision 11-4
112  Mario Criscione (MV/Section I) > Peter Obit (WG/Section III) decision 8-4
120  Don Marrone (FS/Section III) > Joe Janosky (SH/Section III) decision 7-6
127  Steve Morgan (Baldwinsville/Section III) > Sal Favata (Newburgh/Section IX) fall 3:20
133  Gary McGuffin (SGF/Section II) > John Quackenbush (Whitesboro/Section III) decision 10-6
138  Phil Burton (KE/Section VI) > Al Favata (Newburgh/Section IX) decision 3-2
145  Richard Maher (Amityville/Section XI) > Fred Davis (RCK/Section I) decision 3-1
154  Dick Patka (MP/Section II) > Bill Session (Peekskill/Section I) decision 8-5
165  Tim Moxim (Lindenhurst/Section XI) > William Sweet (PR/Section IX) decision 5-2
180  Alex Montgomery (Nyack/Section IX) > Lou Natarelli (Herkimer/Section III) forfeit
235  Jim Locke (Oxford/Section IV) > John Bradt (NW/Section VI) decision 5-1
UNL  Richard Rose (KE/Section VI) > George Carter (Peekskill/Section I) fall 4:21

Championship Semifinals

 95  Richard O'Leary (Lindenhurst/Section XI) > Jerry Kahrilas (Herricks/Section VIII) decision 11-5
 95  Dan Evans (CF/Section IV) > Dick Hyatt (HF/Section II) decision 6-0
103  Bill Beach (Calhoun/Section VIII) > Mark Ricci (LS/Section VI) fall 4:11
103  Steven Weiss (Lindenhurst/Section XI) > Randy Payne (Sidney/Section IV) decision 8-6
112  Wally Jaskot (Calhoun/Section VIII) > Mario Criscione (MV/Section I) decision 7-0
112  Rick Cole (Sidney/Section IV) > Peter Obit (WG/Section III) decision 5-0
120  Paul Melchoir (Lindenhurst/Section XI) > Joe Janosky (SH/Section III) decision 10-4
120  Alex Cunningham (MV/Section I) > Don Marrone (FS/Section III) decision 6-2
127  Doug Garr (MV/Section I) > Steve Morgan (Baldwinsville/Section III) decision 7-3
127  Mel Cunningham (NF/Section VI) > Sal Favata (Newburgh/Section IX) decision 11-0
133  Alan Stock (Mepham/Section VIII) > John Quackenbush (Whitesboro/Section III) decision 10-3
133  Jeff Spendelow (HG/Section I) > Gary McGuffin (SGF/Section II) decision 1-0
138  Don Stone (LD/Section VIII) > Al Favata (Newburgh/Section IX) decision 2-0
138  Mark Payne (Sidney/Section IV) > Phil Burton (KE/Section VI) fall 5:15
145  Rick Munson (SGF/Section II) > Richard Maher (Amityville/Section XI) decision 8-6
145  Mike Spohn (FS/Section III) > Fred Davis (RCK/Section I) decision 11-1
154  Vin Paolano (Calhoun/Section VIII) > Bill Session (Peekskill/Section I) decision 3-2
154  Tim Payne (Homer/Section IV) > Dick Patka (MP/Section II) decision 12-6
165  Glenn Bateman (Maryvale/Section VI) > William Sweet (PR/Section IX) decision 6-2
165  Peter Harrington (HF/Section II) > Tim Moxim (Lindenhurst/Section XI) decision 4-3
180  Nate Jordan (PW/Section VIII) > Alex Montgomery (Nyack/Section IX) decision 12-6
180  John Proios (PJ/Section XI) > Lou Natarelli (Herkimer/Section III) decision 2-1
235  Ronald Moss (Amityville/Section XI) > John Bradt (NW/Section VI) decision 3-0 (1OT)
235  Jim Davis (MV/Section I) > Jim Locke (Oxford/Section IV) decision 5-1
UNL  Joe Sinkowski (CP/Section VIII) > George Carter (Peekskill/Section I) decision 7-1
UNL  Tom Grant (Vestal/Section IV) > Richard Rose (KE/Section VI) decision 10-3

Championship Quarterfinals

 95  Dan Evans (CF/Section IV) > Ron Lewis (Liberty/Section IX) decision 4-2
 95  Dick Hyatt (HF/Section II) > Joe Janezerak (WS/Section VI) decision 6-1
 95  Richard O'Leary (Lindenhurst/Section XI) > Barry Casper (RN/Section I) decision 5-4
 95  Jerry Kahrilas (Herricks/Section VIII) > Mike Williams (Watertown/Section III) decision 13-8
103  Bill Beach (Calhoun/Section VIII) > Marshall Stanton (PR/Section IX) major decision 15-1
103  Randy Payne (Sidney/Section IV) > Bill Miller (HF/Section II) decision 10-7
103  Mark Ricci (LS/Section VI) > Leland Avery (Cazenovia/Section III) decision 15-9
103  Steven Weiss (Lindenhurst/Section XI) > Sam Minardi (SH/Section I) decision 2-1
112  Rick Cole (Sidney/Section IV) > Dick Wilt (Lindenhurst/Section XI) decision 6-1
112  Peter Obit (WG/Section III) > Richard Kuhn (NT/Section VI) fall 3:11
112  Wally Jaskot (Calhoun/Section VIII) > Pete Schmidt (SGF/Section II) decision 4-0
112  Mario Criscione (MV/Section I) > John Scanlon (PR/Section IX) decision 6-0
120  Alex Cunningham (MV/Section I) > Mike Steckler (Clarkstown/Section IX) decision 11-4
120  Don Marrone (FS/Section III) > Roy Moss (EFA/Section IV) decision 6-3
120  Paul Melchoir (Lindenhurst/Section XI) > Neil Duncan (Hicksville/Section VIII) decision 2-0
120  Joe Janosky (SH/Section III) > Charles Winchell (HF/Section II) major decision 13-4
127  Steve Morgan (Baldwinsville/Section III) > Ed Fisher (Syosset/Section VIII) decision 13-8
127  Mel Cunningham (NF/Section VI) > Jeb Hamilton (GF/Section II) major decision 12-3
127  Sal Favata (Newburgh/Section IX) > Frank Wayman (Windsor/Section IV) decision 6-3
127  Doug Garr (MV/Section I) > Paul Brodmerkel (Lindenhurst/Section XI) decision 2-0
133  Jeff Spendelow (HG/Section I) > Dave Hernandez (Lindenhurst/Section XI) decision 1-0
133  Gary McGuffin (SGF/Section II) > Mike Reid (EFA/Section IV) decision 8-2
133  Alan Stock (Mepham/Section VIII) > Tony Ptak (Middletown/Section IX) decision 5-3
133  John Quackenbush (Whitesboro/Section III) > Ted Lawson (CH/Section VI) decision 6-3
138  Mark Payne (Sidney/Section IV) > Carl Adams (Brentwood/Section XI) decision 3-2
138  Phil Burton (KE/Section VI) > Ben Mastronardi (Cortland/Section III) decision 7-2
138  Don Stone (LD/Section VIII) > George Chakmakian (Gloversville/Section II) major decision 10-0
138  Al Favata (Newburgh/Section IX) > Kerry Green (RCK/Section I) decision 1-0
145  Rick Munson (SGF/Section II) > Tom Carlson (SC/Section VI) decision 13-10
145  Richard Maher (Amityville/Section XI) > Dusty Reidman (Calhoun/Section VIII) decision 9-6
145  Mike Spohn (FS/Section III) > Bob Vosburg (Greene/Section IV) decision 2-1
145  Fred Davis (RCK/Section I) > Bill Ogden (Middletown/Section IX) decision 5-1
154  Tim Payne (Homer/Section IV) > Paul Salierno (PR/Section IX) major decision 11-3
154  Dick Patka (MP/Section II) > Jerry Steinbar (Cattaraugus/Section VI) decision 6-3
154  Bill Session (Peekskill/Section I) > Humberto Telada (Brentwood/Section XI) decision 7-5
154  Vin Paolano (Calhoun/Section VIII) > Bill Deblois (VVS/Section III) decision 5-2
165  Glenn Bateman (Maryvale/Section VI) > John Sporaco (Oneonta/Section III) decision 8-3
165  William Sweet (PR/Section IX) > Dick Terzian (Herricks/Section VIII) decision 3-2
165  Peter Harrington (HF/Section II) > Denny Middaugh (ES/Section IV) decision 6-2
165  Tim Moxim (Lindenhurst/Section XI) > Dave Nostrand (RCK/Section I) decision 12-8
180  Nate Jordan (PW/Section VIII) > Bob Bishop (SG/Section II) major decision 12-2
180  Alex Montgomery (Nyack/Section IX) > Frank Veteran (SH/Section I) fall 3:59
180  John Proios (PJ/Section XI) > Bob Gaeta (Windsor/Section IV) decision 3-2
180  Lou Natarelli (Herkimer/Section III) > Ron Grottanelli (Hamburg/Section VI) major decision 10-1
235  Ronald Moss (Amityville/Section XI) > Bob Owens (Uniondale/Section VIII) major decision 12-3
235  John Bradt (NW/Section VI) > Gary Guido (Draper/Section II) decision 7-5
235  Jim Davis (MV/Section I) > Howard Broadhead (Middletown/Section IX) fall 1:04
235  Jim Locke (Oxford/Section IV) > Mick Harris (Cortland/Section III) fall 5:30
UNL  Joe Sinkowski (CP/Section VIII) > Mike Donegan (Oneida/Section III) fall 2:19
UNL  George Carter (Peekskill/Section I) > Oswald Cumberhatch (Amityville/Section XI) decision 6-5
UNL  Richard Rose (KE/Section VI) > Barney Van Denburgh (Albany/Section II) fall 0:31
UNL  Tom Grant (Vestal/Section IV)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (5th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)