★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Southern Tier League Wrestling Championships and Sectional Qualifier
February 14, 1986 - February 15, 1986 @ Salamanca Central High School (Salamanca, New York)
Powered by matburn®

 

Champions
Champions crowned in Saturday night's final of the Southern Tier Wrestling League Division I and II championships. SOURCE: Salamanca Press, Monday, February 17, 1986. Click for larger image.





Varsity

Teams

Cassadaga Valley, Dunkirk, Falconer, Fredonia, Frewsburg, Gowanda, Maple Grove, Olean, Panama, Pine Valley, Randolph, Ripley, Salamanca, Silver Creek, Southwestern, Westfield

Outstanding Wrestler Award - Jim Nalbone (MG)

Championship Final (1st)

 91  Tom Worth (Olean) > Shawn Higbee (Southwestern) fall 2:39
 98  Dennis Brown (CV) > Mike Ruiz (Dunkirk) superior decision 14-0
105  Jeff Prescott (Olean) > Scott Joslyn (MG) major decision 17-7
112  Jim Nalbone (MG) > Marc Swiech (Salamanca) decision 15-8
119  Todd Tuccio (MG) > Bill Young (Randolph) decision 8-3
126  Tom Mohr (Salamanca) > Ed Quiles (Dunkirk) decision 17-13
132  Chris Printup (Salamanca) > David Freeman (Ripley) fall 5:06
138  Marty Nichols (CV) > Brad Stimson (Falconer) fall 0:55
145  Ray Norton (Falconer) > Matt Eskeli (Falconer) decision 6-2
155  Jim Burdic (Falconer) > Mike Tudor (MG) decision 9-6
167  Mark Ingersoll (Gowanda) > Joe Bierfeldt (Salamanca) decision 7-3
177  Myron Wilson (Salamanca) > Mike Giambrone (PV) fall 5:57
215  Jess Wilson (Salamanca) > Mike Norberg (CV) default
250  Greg Mikolajczyk (Olean) > Buddy Nolan (Fredonia) fall 1:45

Consolation Final (3rd)

 91  Jim Pienta (Fredonia) > Nelson Irizzary (Dunkirk) decision 8-1
 98  Todd Carson (Falconer) > Bob Bennett (Southwestern) decision 2-0
105  Feliciano Salgado (Dunkirk) > Dave Mower (CV) superior decision 12-0
112  Luis Fred (Dunkirk) > Eric Swiech (Salamanca) decision 5-2
119  Joe Pagan (Dunkirk) > Don Thierman (Olean) fall 2:43
126  Ken Hinkley (MG) > Kevin Rice (CV) decision 5-2
132  Travis Boardman (Salamanca) > Troy Little (CV) decision 8-7
138  Farris ElNasser (Fredonia) > Tom Brennan (SC) decision 7-6
145  Mike Strauss (Salamanca) > Matt Johnson (CV) fall 4:27
155  John Ellis (PV) > Jim Quinn (Salamanca) decision 12-6
167  Mike Lundsten (Randolph) > Tom Meyers (Southwestern) major decision 12-4
177  Jim Letson (Salamanca) > Mike Giambrone (PV) decision 8-4
215  Walter Waite (Randolph) > Pat Nolan (MG) decision 9-4
250  Doug Morley (Randolph) > Wes Johnson (MG) fall 0:41


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Southern Tier League Wrestling Championships and Sectional Qualifier)