★ ★ ★ ★ ★ Meet History
32nd Annual Southern Tier Wrestling Conference Tournament
February 18, 1994 - February 19, 1994 @ Salamanca Central High School (Salamanca, New York)
Powered by matburn®

 

STWC Showcase
Shown are the winners in this year's Southern Tier Wrestling Conference state qualifier. Photo by Timothy J. McNeill. SOURCE: Jamestown Post-Journal, February 21, 1994. Provided by Bradley Rowe. Click for larger image.





Varsity | Top 4 advance to State Qualifier

Teams

Allegany, Cassadaga Valley, Dunkirk, Falconer, Franklinville, Fredonia, Frewsburg, Gowanda, Maple Grove, Olean, Panama, Pine Valley, Portville, Randolph, Ripley, Salamanca, Silver Creek, Southwestern, Westfield

Place Winners

250 6. Chris Frey (Salamanca)

Championship Final (1st)

 91  Joe Sweet (Franklinville) > Nolan Rheinish (Southwestern) decision 4-2
 98  Brad Rowe (Ripley) > Kyle Sweet (Franklinville) major decision 16-3
105  Jason Burch (Panama) > Ryan Bentley (Ripley) major decision 10-0
112  Chad Caros (Franklinville) > John Inkley (Randolph) decision 7-0
119  Matt Lindamer (Olean) > Jim Cunningham (Westfield) decision 6-3
126  Greg Bentley (Ripley) > Jerry Fairbank (Southwestern) fall 1:45
132  Matt Amore (Allegany) > Larry Bryant (Southwestern) decision 5-4
138  David Bryant (Panama) > Ryan Jordan (Portville) decision 3-1
145  Jacob Schaus (Falconer) > James Mower (CV) fall 2:21
155  Erich Crisafulli (Allegany) > Seth Leising (Gowanda) major decision 19-5
167  Rob Dando (Fredonia) > Nate Chapman (Franklinville) fall 4:44
177  Chauncey Brace (Salamanca) > Dave Hodges (Southwestern) fall 4:58
215  Bob Breazeale (Salamanca) > Jess McFall (Portville) decision 6-4
250  Erin Putnam (Falconer) > Dan Webb (Ripley) fall 3:06

Consolation Final (3rd)

 91  Ryan Fralick (Falconer) > Brandon Smith (Westfield) major decision 13-5
 98  Shane Simpson (Olean) > John Molly (Frewsburg) default
105  Andrew Diaz (Fredonia) > John DeBarbieri (Portville) decision 5-4
112  Alan St. Clair (Portville) > Luke Ecker (Panama) decision 5-0
119  Dennis Stein (PV) > Trevor Norlander (Franklinville) decision 9-2
126  Jason Peuch (Frewsburg) > Scott Orloff (CV) decision 4-2
132  Louis Szabo (Franklinville) > James Reese (Westfield) forfeit
138  Darin Rammelt (Ripley) > Walter Stanton (Frewsburg) decision 8-1
145  Frank Anastasia (Allegany) > Randy Ewing (Ripley) fall 2:42
155  Bill O'Dell (Panama) > Carlo Miceli (Southwestern) fall 1:50
167  Alan Harding (Falconer) > Brad Verbosky (MG) fall 3:35
177  Miah Stanton (Frewsburg) > Rich Chase (PV) decision 7-3
215  Eric South (Southwestern) > Shannon Milliman (Westfield) decision 4-2
250  Jeff Reisner (Olean) > Seth Garfield (Southwestern) major decision 10-0

Consolation Final (5th)

 91  David Rammelt (Ripley)
 98  Jason Hoffmier (Portville) > Jim Emborsky (Salamanca)
105  Anthony Mariani (Olean)
112  Lee Lindstrom (Southwestern)
119  Jeremy Zeigler (Ripley)
126  Jeff Henning (Olean) > Don Rowland (Salamanca)
145  Dale Lamb (Falconer)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (32nd Annual Southern Tier Wrestling Conference Tournament)