★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Lakes Region League Wrestling Championships
February 27, 1971 @ Watkins Glen High School (Watkins Glen, New York)
Powered by matburn®

 

1971 Lakes Region League Wrestling Champions
Lakes Region League wrestling champions were crowned Saturday night at Watkins Glen. They are (from left) first, Jerry Groom, Dundee (101); Dave Hanville, Odessa (108); Carl Davidson, Dundee (115); Frank Borra, Odessa (122); Mike Barra, Odessa (129); Gary Groom, Dundee (135) and Ben Babcock, Trumansburg (141). (Babcock also was named the tourney's 'Outstanding Wrestler'.) Second row: Steve Welch, Trumansburg (148); Ron King, Trumansburg (158); Geoff Smith, Watkins Glen (170); Jeff Willard, Trumansburg (180); Mark Swanhart, Trumansburg (heavyweight); Tom Brown, Trumansburg (unlimited). SOURCE: The Ithaca Journal, March 1, 1971. Click for larger image.





Varsity

Team Final

Dundee 93, Odessa-Montour 86, Trumansburg 85, Watkins Glen 75, South Seneca 56

Outstanding Wrestler Award - Ben Babcock (Trumansburg)

Championship Final (1st)

 98  Jerry Groom (Dundee) > Gordon Craver (OM) decision 2-0
105  Dave Hanville (OM) > Chuck VanHuesen (Dundee) decision 9-5
112  Carl Davidson (Dundee) > Al Laughlin (WG) decision 7-3
119  Frank Borra (OM) > Mike Neufield (Dundee) decision 9-2
126  Mike Barra (OM) > George Bond (WG) decision 7-5
132  Gary Groom (Dundee) > Dan Franzese (WG) decision 11-4
138  Ben Babcock (Trumansburg) > Nick Barra (OM) default
145  Steve Welch (Trumansburg) > Mike Skrousa (Dundee) referee's decision
155  Ron King (Trumansburg) > Herb Letteer (OM) fall 2:35
167  Geoff Smith (WG) > Bill Carruthers (Dundee) decision 5-2
177  Jeff Willard (Trumansburg) > Brian Walawander (SS) decision 10-3
215  Mark Swanhart (Trumansburg) > Mike Steverson (SS) fall 1:28
250  Tom Brown (Trumansburg) > Mike Ballard (WG) fall 1:00

Consolation Final (3rd)

 98  Henry D'Amato (SS) > Chris Babcock (Trumansburg) decision 12-0
105  Brian Thompson (WG) > Jim Muer (SS) decision 19-5
112  Kim Countryman (Trumansburg) > Ken Foxx (SS) decision 4-1
119  Wayne Weber (WG) > Jim Westervelt (SS) decision 11-3
126  Ralph Bishop (Dundee) > John Moyer (SS) fall 2:25
132  Fred Letteer (OM) > Dave McGivern (Trumansburg) fall 0:54
138  Harold Smith (Dundee) > Phil McKee (WG) decision 8-4
145  Dennis Moore (WG) > Carl Ward (SS) decision 6-4
155  Jesse Breedlove (Dundee) > John Bianco (WG) decision 7-5
167  Roger Brewer (SS) > Ron Havens (OM) decision 1-0 (1OT)
177  Bill Merrill (OM) > Claude Andrews (Dundee) fall 2:16
215  Pete Serefine (WG) > Tim Havens (OM) decision 11-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Lakes Region League Wrestling Championships)