★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Lakes Region Conference Wrestling Championships and Sectional Qualifier
February 22, 1969 @ Charles O. Dickerson High School (Trumansburg, New York)
Powered by matburn®

 

Victor, T-Burg dominate area mat tournaments
At Trumansburg, the event, which also serves as Lakes Region conference tournament, saw Trumansburg annex both the league and tournament titles by racking up 97 points. SOURCE: The Geneva Times, February 24, 1969. Click for larger image.



Varsity | Winners advance to W-FL Finals/Section V Class B Quarterfinals

Team Final

Trumansburg 97, Dundee 81, Watkins Glen 72, South Seneca 55, Odessa-Montour 51

Outstanding Wrestler Award - Rocky Teeter (OM)

Championship Final (1st)

 95  Bob Lewis (WG) > Ray Mancil (Trumansburg) decision 11-1
103  Bill Birch (OM) > Aaron Covert (SS) fall 0:21
112  George Bond (WG) > Tom Potter (Dundee) decision 6-4
120  Ben Babcock (Trumansburg) > Bob Blodgett (Dundee) decision 10-0
127  Jerry Walawander (SS) > Dave Poyer (Trumansburg) decision 5-4
133  Steve Welch (Trumansburg) > Steve Wich (OM) decision 11-3
138  Mike Skorusa (Dundee) > Gary Miller (WG) decision 4-1
145  Rocky Teeter (OM) > Joe Brewer (SS) decision 6-0
154  Ron King (Trumansburg) > Frank Leonard (WG) decision 15-5
165  Jeff Willard (Trumansburg) > Mike Dickerson (Dundee) fall 2:48
175  Mike Carver (Trumansburg) > Steve Franzese (WG) decision 1-0 (1OT)
235  Tom Carruthers (Dundee) > Bruce Austic (Trumansburg) decision 8-5
UNL  Tom Brown (Trumansburg) > Mike Ballard (WG) fall 0:35

Consolation Final (3rd)

 95  Mike Woodard (Dundee) > Craig Stout (OM) fall 1:48
103  Frank Berch (Dundee) > Jim Geil (Trumansburg) fall 2:38
112  Steve Stillwell (Trumansburg) > Bob Troutman (SS) decision 2-0 (1OT)
120  Mike Barra (OM) > Dennis Morris (WG) fall 2:03
127  Dave Gimabo (WG) > Tom Woodruff (Dundee) decision 8-3
133  Wayne Sincebaugh (SS) > Gary Groom (Dundee) fall 5:40
138  Doug Habbershaw (OM) > Ron Thomas (Trumansburg) decision 4-3
145  Chuck Hathaway (Dundee) > Jeff Smith (WG) fall 3:18
154  Mike Sincebaugh (SS) > Paul Thomas (Dundee) decision 5-3
165  Jack Hoose (WG) > Gary Hoppy (SS) decision 7-0
175  Ray Jakubowicz (Dundee) > Jim VanFleet (SS) decision 3-2
235  John Phytila (WG) > Roger Brewer (SS) fall 5:03


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Lakes Region Conference Wrestling Championships and Sectional Qualifier)