Section V Class BBB (Live)
February 02, 2018

 


Follow the NYSPHSAA Section V Class BBB Wrestling Championships live from Wayne Central High School, February 2-3, 2018.

LIVE BRACKETS @TrackWrestling

Tentative Time Schedule:

Friday Feb. 2nd:

Schools Arrive 3:00 - 3:30
Weigh-ins 3:30 - 4:30
Coaches Mtg 4:15 - 4:45
Preliminaries (& any Pigtails) 4:45 – 6:15 (4 Mats) Both Gyms
Quarter-finals & 1st Round Consolations 6:15 – 8:30 (4 Mats) Both Gyms

Saturday Feb. 3rd:

Schools Arrive 7:30 - 8:30
Weigh-ins 8:30 - 9:30
Coaches Mtg 9:30
2nd Round Consolations 9:45 - 11:30 (4 Mats) Both Gyms
Semi Finals & 3rd Round Consolations 11:30 – 2:00 (3 Mats) Large Gym
4th Round Semi Finals Consolations 2:00 to 3:30 (3 Mats) Large Gym
Finals 1st – 6th 3:30 - 6:30 (3 Mats) Large Gym
Awards 6:30-7:00

SEEDS (Top 8; designate #9)

99
Jace Schafer - Pal-Mac
Carter Schubert - Williamson
Nicholas Noto - HFL
Travis Kauffman - Attica-Batavia
Matthew Connor - Livonia/WayCo
Ayden Mowry - Penn Yan
Peter Shangraw - Waterloo
Chase Peacock - Midlakes
Teddy Raes - Midlakes

106
Anthony Noto - HFL
Mason Drew - Hornell
Dominic Affronti - Pal-Mac
David Brown - Livonia/WayCo
Will Tennity - Wayne
Ryan LaBarr - Williamson
Donavan Rathbone - Waterloo
Wyatt Kauffman - Attica-Batavia
Cameron Campbell - Waterloo

113
Drew Schafer - Wayne
Quinn Bannister - Attica-Batavia
Joey DeTaeye - Newark
Luis Ortiz - Newark
Nick Lamkin - Attica-Batavia
Owen Lautner - Hornell

120
Kaleb Burgess - Pal-Mac
Brandon MacDonell - Midlakes
Kaden Marucci - Attica-Batavia
Nick McCann - Waterloo
Adam Pickering - Bath-Haverling
Nick Gabriel - Wayne
Zach David - Williamson
Nate Wagner - Wayne
Austin Hawker - Livonia/WayCo

126
Masin Schuster - Dansville
Caleb Galloway - Hornell
Ethan Ferro - Pal-Mac
Noah Stachowiak - Attica-Batavia
Kyle Elmer - Pal-Mac
Lucas Cupelli - Geneva
Damien Snyder - Penn Yan
Lucas Leone - Geneva
Kaleb Seeley - Waterloo

132
JJ Smith - Livonia/WayCo
Owen House - Hornell
Beka Bekauri - Geneva
Tim Geoghegen - Attica-Batavia
Colin Steiner - Newark
Patrick Steinmetz - Williamson
Jake Gabriel - Wayne
Kaelan Wilkins - Bath-Haverling
Ty Coles - Geneva

138
Colton Wood - Livonia/WayCo
Jarred Calice - Penn Yan
Cale Bartosch - Pal-Mac
Jack LeStrange - Wayne
Zach Ludolph - Newark
Josh Jones - Wayne
Mason Rusinko - Geneva
Joe Kubik - Attica-Batavia
Caleb Eldridge - Midlakes

145
Wyatt Smith - Midlakes
Eddie Strzelec - Attica-Batavia
Devin LaDue - Wayne
Dain Becker - Bath-Haverling
Michael Hannon - Livonia/WayCo
Jayson Wassouf - Geneva
Matt Card - Newark

152
Mason Compton - Attica-Batavia
Zack Burdick - Hornell
Bobby Billett - Wayne
Josh Orlopp - Midlakes
Nate Elliott - Penn Yan
Jesus Delacruz - Waterloo
Miguel Resendiz - Williamson
Garrett Johnson - Newark
Abdullah Muhammad - Dansville

160
Blake Pariso - Attica-Batavia
Coty Bailey - Penn Yan
Josh Armstrong - Wayne
Nick Piazza - Williamson
Devon Rickard - Bath-Haverling
Preston Cooper - Midlakes
Max Markle - Livonia/WayCo
Andrew Deebs - Hornell
Malik Gramling - Geneva

170
Matthew Martusciello - Livonia/WayCo
Jaden Presher - Midlakes
Samuel Halstead - Williamson
Jason Roy - Hornell
Justin Babcock - Midlakes
Gerritt Clark - Bath-Haverling
Andrew Smith - Livonia/WayCo
Zach Douglas - Dansville
Zach Farver - Pal-Mac

182
Zack Thurston - Hornell
Ryan Damboise - Livonia/WayCo
Ethan Jennings - Attica-Batavia
Alavaro Chavez - Penn Yan
Curtis Grimes - Midlakes
Carmen Piccirilli - Wayne
Bruce Ferre - Williamson
Caleb Hanggi - Livonia/WayCo

195
Cole Marr - Waterloo
Karam Ali - Dansville
Connor Young - Midlakes
Rodney Jones 3 - Williamson
Mikel Willis - Livonia/WayCo
Mason Hinze - Attica-Batavia

220
Tylor Barnhart - Livonia/WayCo
Robert Williams - Waterloo
Ryan Case - Williamson
Brody Brotz - Bath-Haverling
Will Palmer - Geneva
Jacob Wright - Midlakes
Mike Carlotta - Wayne
Johnny Ray - Bath-Haverling

285
Jake DeWall - Waterloo
Josh Barber - Attica-Batavia
Jonah Pullen - Wayne
Daishawn Rowe - Geneva
Alex Lockwood - Hornell
Jose Pablo-Perez Espinoza - Williamson
Caleb Maier - Livonia/WayCo
Connor Simizon - Newark





Comments