UWW Junior World Championships (Live)
September 22, 2018

 


Follow the UWW Junior World Championships live from Trnava, Slovakia, September 17-23, 2018.

OFFICIAL SITE
LIVE BRACKETS @TrackWrestling

2018 JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS
at Trnava, Slovakia, Sept. 17-23

Monday, Sept. 17
10:30 a.m. – Qualification rounds (Greco-Roman 55 kg, 63 kg, 77 kg, 87 kg, 130 kg)
6 p.m. – Semifinals (Greco-Roman 55 kg, 63 kg, 77 kg, 87 kg, 130 kg)
Tuesday, Sept. 18

10:30 a.m. – Qualification rounds (Greco-Roman 60 kg, 67 kg, 72 kg, 82 kg, 97 kg)
10:30 a.m. – Repechage (Greco-Roman 55 kg, 63 kg, 77 kg, 87 kg, 130 kg)

4:45 p.m. – Opening ceremonies
5:15 p.m. – Semifinals (Greco-Roman 60 kg, 67 kg, 72 kg, 82 kg, 97 kg)
6 p.m. – Finals (Greco-Roman 55 kg, 63 kg, 77 kg, 87 kg, 130 kg)

Wednesday, Sept. 19
10:30 a.m. – Qualification rounds (women’s FS 50 kg, 55 kg, 59 kg, 68 kg, 76 kg)
10:30 a.m. – Repechage (Greco-Roman 60 kg, 67 kg, 72 kg, 82 kg, 97 kg)
5:15 p.m. – Semifinals (women’s FS 50 kg, 55 kg, 59 kg, 68 kg, 76 kg)
6 p.m. – Finals (Greco-Roman 60 kg, 67 kg, 72 kg, 82 kg, 97 kg)

Thursday, Sept. 20
10:30 a.m. – Qualification rounds (women’s FS 53 kg, 57 kg, 62 kg, 65 kg, 72 kg)
10:30 a.m. – Repechage (women’s FS 50 kg, 55 kg, 59 kg, 68 kg, 76 kg)
5:15 p.m. – Semifinals (women’s FS 53 kg, 57 kg, 62 kg, 65 kg, 72 kg)
6 p.m. – Finals (women’s FS 50 kg, 55 kg, 59 kg, 68 kg, 76 kg)

Friday, Sept. 21
10:30 a.m. – Qualification rounds (men’s FS 57 kg, 65 kg, 70 kg, 79 kg, 97 kg)
10:30 a.m. – Repechage (women’s FS 53 kg, 57 kg, 62 kg, 65 kg, 72 kg)
5:15 p.m. – Semifinals (men’s FS 57 kg, 65 kg, 70 kg, 79 kg, 97 kg)
6 p.m. – Finals (women’s FS 53 kg, 57 kg, 62 kg, 65 kg, 72 kg)

Saturday, Sept. 22
10:30 a.m. – Qualification rounds (men’s FS 61 kg, 74 kg, 86 kg, 92 kg, 125 kg)
10:30 a.m. – Repechage (men’s FS 57 kg, 65 kg, 70 kg, 79 kg, 97 kg)
5:15 p.m. – Semifinals (men’s FS 61 kg, 74 kg, 86 kg, 92 kg, 125 kg)
6 p.m. – Finals (men’s FS 57 kg, 65 kg, 70 kg, 79 kg, 97 kg)

Sunday, Sept. 23
4 p.m. – Repechage (men’s FS 61 kg, 74 kg, 86 kg, 92 kg, 125 kg)
6 p.m. - Finals(men’s FS 61 kg, 74 kg, 86 kg, 92 kg, 125 kg)

U.S. Junior men’s freestyle roster
57 kg: Daton Fix (Sand Springs, Okla./Titan Mercury WC/Cowboy RTC)
61 kg: Joshua Saunders (St. Louis, Mo./Titan Mercury WC)
65 kg: Domonick Demas (Dublin, Ohio/OKRTC)
70 kg: Brady Berge (Mantorville, Pa./Nittany Lion WC)
74 kg: Mekhi Lewis (Somerset, N.J./Southeast RTC)
79 kg: Aaron Brooks (Hagerstown, Md./USOTC)
86 kg: Lou Deprez (Hilton, N.Y./Bearcat WC)
92 kg: Jacob Warner (Washington, Ill./Hawkeye WC)
97 kg: Zach Elam (Kansas City, Mo./Team Central WC)
125 kg: Gable Steveson (Apple Valley, Minn./Minnesota Storm)

U.S. Junior women’s freestyle roster
50 kg: Alleida Martinez (Selma, Calif./Titan Mercury WC)
53 kg: Alisha Howk (River Falls, Wisc./Sunkist Kids)
55 kg: Ronna Heaton (Brookings, S.D./Sunkist Kids)
57 kg: Alex Hedrick (Fair Oaks, Calif./Titan Mercury WC)
59 kg: Brenda Reyna (Mount Vernon, Wash/Bearcat WC)
62 kg: Alexandria Liles (Allen, Texas/Sons of Thunder)
65 kg: Jayden Laurent (Green Bay, Wisc./Musky WC)
68 kg: Macey Kilty (River Falls, Wisc./Sunkist Kids WC)
72 kg: Alyvia Fiske (Napa, Calif./Titan Mercury WC)
76 kg: Dymond Guilford (Lancaster, Calif./Missouri Baptist)

U.S. Junior Greco-Roman roster
55 kg: Brady Koontz (Plover, Wisc./Ohio RTC)
60 kg: Taylor LaMont (Mapleton, Utah/Sunkist Kids)
63 kg: Alston Nutter (Fennimore, Wisc./NMU-OTS/Combat WC)
67 kg: Peyton Omania (Concord, Calif./CYC)
72 kg: Tyler Dow (Stoughton, Wisc./Badger RTC)
77 kg: Kamal Bey (Colorado Springs, Colo./Sunkist Kids)
82 kg: Andrew Berreyesa (Las Vegas, Nev./New York AC/Finger Lakes WC)
87 kg: Barret Hughes (Coweta, Okla./Titan Mercury WC/Cowboy RTC)
97 kg: Chad Porter (Phoenix, Ariz./Sunkist Kids)
130 kg: Cohlton Schultz (Parker, Colo./New York AC)





Comments