WRWNY Ranking (Week #6)
January 06, 2019

 

Wrestling Review of Western New York
Wrestling Rankings Section VI
Week #6 January 6, 2019

Large School
1. Niagara Wheatfield
2. Niagara Falls
3. Clarence
4. Lancaster
5. Grand Island
6. Olean
7. Starpoint
8. West Seneca
9. Amherst
10. St. Francis

Small School
1. Falconer
2. Pioneer
3. Iroquois
4. Fredonia
5. Newfane
6. Chautauqua Lake
7. Akron
8. Portville
9. Tonawanda
10. East Aurora

99
1) Cameron Catrabone (Will North 7)
2) Andy Lucinski (Newfane 10)
3) Brayden Newman (Falconer 10)
Honorable Mention
Travis Browning (Frontier 9)
Martin Ohlsson (Chautauqua Lake 8)
Nolan Skowronski (East Aurora 9)

106
1) David Ball (Gowanda 10)
2) Carson Alberti (Depew 9)
3) Myles Gronowski (Lancaster 9)
Honorable Mention
Donovan Bukaczski (Iroquois 10)
Mark Kuhn (Niagara Wheatfield 10)
Kaleb Schurkus (Lancaster 9)

113
1) Tyler Bartolomei (North Tonawanda 12)
2) Daniel Kirsch (Pioneer 9)
3) Jack Randle (Grand Island 10)
Honorable Mention
Michael Alberti (Depew 11)
Adam Kowalski (Frontier 11)
Alex Skowronski (East Aurora 11)

120
1) Collin Coughenour (Niagara Wheatfield 8)
2) Antoine Walker (Amherst 10)
3) Nick Barberio (Lancaster 12)
Honorable Mention
Josh Gill (Newfane 12)
Michael Snowden (Niagara Falls 12)
Ryan Sweeney (Iroquois 9)

126
1) Aiden Rabideau (Clarence 11)
2) Dylan Collins (Hamburg 9)
3) Colby Petrie (Medina 12)
Honorable Mention
Mike Catanzaro (Williamsville North 10)
Tyler Le (Cheektowaga 12)
Sam Stoelting (Starpoint 12)

132
1) Justin McDougald (Niagara Wheatfield 11)
2) Zach Braddell (Tonawanda 12)
3) Giovanni Russo (Fredonia 12)
Honorable Mention
Nick Bierfeldt (Olean 12)
Austin Bourgeouis (Chautauqua Lake 12)
Jake Vergien (Iroquois 12)

138
1) Willie McDougald (Niagara Falls 11)
2) Dalton Gardner (Fredonia 11)
3) Jake DeWolf (Niagara Wheatfield 12)
Honorable Mention
Tyler Barry (Iroquois 10)
Jimmy Kramer (Falconer 12)
Ryan Nugent (Newfane 10)

145
1) Warren McDougald (Niagara Wheatfield 12)
2) Johnny Putney (East Aurora 12)
3) Nick Saeger (Falconer 12)
Honorable Mention
Kyle Bauer (West Senenca West-East 12)
Derek Ecklund (Chautauqua Lake 12)
Gavin Kulp (Olean 11)

152
1) Ryan Stencel (Lancaster 11)
2) Giovanni Schifano (Eden 11)
3) Sam Grey (Catt Little Valley 12)
Honorable Mention
Matt Baldwin (Canisius 12)
Jack Feltz (Clarence 11)
Dakota Mascho (Portville 9)

160
1) Cory Day (Iroquois 12)
2) Adam Daghestani (Grand Island 11)
3) Icar Simon (Olean 12)
Honorable Mention
Joseph Dixon (Niagara Falls 10)
Jayden Lassiter (Portville 10)
Austin Slowinski (Cheektowaga 12)

170
1) Josh Thibeault (Niagara Wheatfield 12)
2) Dylan Wojciechowski (Frontier 11)
3) Ceric Kristan (Fredonia 10)
Honorable Mention
Thomas Blackwell (Canisius 12)
Devin Moore (Olean 12)
Corey Snyder (West Seneca West-East 12)

182
1) Robbie Penhollow (Falconer 12)
2) Dominik Thomas (St. Francis 12)
3) Connor Kenney (Grand Island 12)
Honorable Mention
Amandip Deo (Amherst 12)
Blake Harlock (Orchard Park 12)
Pat Walsh (Olean 12)

195
1) Connor Walsh (Olean 10)
2) Millard Young (Akron 12)
3) Matthew Werts (St. Joe’s 12)
Honorable Mention
Karson Grover (Roy Hart 12)
Mike Pataky (Orchard Park 11)
Codie Scotland (Lancater 11)

220
1) Mike Rigerman (Pioneer 12)
2) Blake Bielec (Grand Island 11)
3) Nolan Thomas (St. Francis 12)
Honorable Mention
John Haberman (Hamburg 11)
Tanner Hulse (Olean 12)
Jake Skinner (Fredonia 11)

285
1) Jayden Heers (Newfane 11)
2) Ryan Bitka (Amherst 11)
3) Trevor Smith (Pioneer 12)
Honorable Mention
Yaniel Acevedo (Fredonia 11)
Caleb Lesswing (St. Joe’s 11)
Eric Schon (St. Francis 11)





Comments