Finger Lakes league All-Stars
March 20, 2019

 

Finger Lakes West

First team

99 pounds: Caleb Sweet (South Seneca), 106: Matt Allen (Red Jacket), 113: Evan Baxter (Red Jacket), 120: Dylan Campbell (South Seneca), 126: Tyler Piccilo (South Seneca), 132: Josh Maslyn (Red Jacket), 138: Luke Dendis (South Seneca), 145: Ethen Lenny (Red Jacket), 152: Anthony Keith (Lyons), 160: Lawson Henderson (Red Creek), 170: Kenny Empson Jr. (Dundee), 182: Seth Denmark (South Seneca), 195: Alex Eich (Red Creek), 220: Keagan Carmenatty (South Seneca), 285: Quinton Mundell (South Seneca).

Second team

99: Trent Staggs (South Seneca), 106: Brian Sharkey (Red Creek), 113: Trevor Sibley (South Seneca), 120: Jaiden Pisano (Red Creek), 132: Justin Kush (Red Creek), 138: Jordan Owen (Lyons), 145: Josh Wilkins (South Seneca), 152: Andy Maslyn (Red Jacket), 160: Adam Sibley (South Seneca), 170: Matt Stanley (Red Creek), 182: Mike Stanley (Red Creek), 195: Leif Hoyt (Dundee), 220: Tate Hoyt (Dundee), 285: Harry Nice (Dundee).

Honorable mention

106: Rowan Moore (Red Jacket), 113: Jordan Cole (Lyons), 132: Paul Knapp (Dundee), 138: Decklin Myers (Red Creek), 145: Julian Heavner-Ortiz (Dundee), 152: Josh Searle (Red Creek), 160: Cyrus Pullen (Lyons), 170: Zach Abbott (Lyons), 220: Caleb Iozzio (Red Creek), 285: Evan Stone (Red Creek).

Finger Lakes East

First team

99 pounds: Jace Schafer (Palmyra-Macedon), 106: Dominic Affronti (Palmyra-Macedon), 113: Brandon LaDue (Wayne), 120: Carter Schubert (Williamson), 120: Kaleb Burgess (Palmyra-Macedon), 126: Branden MacDonnell (Midlakes), 132: Justin Smith (Marcus Whitman/Penn Yan), 138: Josh Jones (Wayne), 145: Robert Billett (Wayne), 152: Preston Cooper (Midlakes), 160: Josh Armstrong (Wayne), 170: Wyatt Smith (Midlakes), 182: Curtis Grimes (Midlakes), 195: Miguel Resendiz (Williamson), 220: Jacob Wright (Midlakes), 285: Caleb Crandall (Wayne).

Second team


99: Teddy Raes (Midlakes), 106: Chase Peacock (Midlakes), 113: Aiden Gales (Palmyra-Macedon), 113: Aiden Mowry (Marcus Whitman/Penn Yan), 126: Jake Gabriel (Wayne), 126: Will Tennity (Wayne), 132: Beka Bedauri (Geneva), 138: Jared Calice (Marcus Whitman/Penn Yan), 145: Cale Bartosch (Palmyra-Macedon), 152: Devin LaDue (Wayne), 160: Josh Orlopp (Midlakes), 170: Carmen Piccirilli (Wayne), 182: Justin Babcock (Midlakes), 220: Josh Shafer (Palmyra-Macedon), 285: Daishawn Rowe (Geneva), 285: Ryan Case (Williamson).

Honorable mention

99: Vinny Chiccino (Williamson), 106: John Battoglia (Pal-Mac), 106: Cael Lawson (Wayne), 113: Ryan Labarr (Williamson), 120: Nick Gabriel (Wayne), 120: Evan Gray (Marcus Whitman/Penn Yan), 126: Eric Peck-Elzey (Midlakes), 132: Ryan Peck-Elzey (Midlakes), 138: Charlie Burgess (Marcus Whitman/Penn Yan), 138: Ty Coles (Geneva), 145: Kaine Bennett (Midlakes), 152: Dylan Howell (Marcus Whitman/Penn Yan), 160: Andrew Mateo (Geneva), 160: Jake Pate (Pal-Mac), 182: Bruce Ferre (Williamson), 220: Rody Jones (Williamson).

Finger Lakes Central

First team

Coach of the Year: Ken Sweet (South Seneca)

99 pounds: Adrian Leeta (East Rochester), 106: Ben Collins (North Rose-Wolcott), 113: Dylan Harris (Mynderse), 120: Peter Shangraw (Waterloo), 126: Joey Deteye (Newark), 132: Austin Mullin (North Rose-Wolcott), 138: Zachary Ludolph (Newark), 145: Matt Card (Newark), 152: Trent Youngs (Mynderse), 160: CJ Zerniak (Mynderse), 170: Jakie Minier (North Rose-Wolcott), 182: Kyle Kasper (North Rose-Wolcott), 182: Dylan Amidon (Waterloo), 195: Cole Marr (Waterloo), 220: Mike Raschiatore (East Rochester), 285: Jake DeWall (Waterloo).

Second team

99: Brock Youngs (Mynderse), 106: Jason Minguez (Waterloo), 120: Justin Bachman (North Rose-Wolcott), 126: Derek Colgrove (Waterloo), 132: Thomas Laughlin (Waterloo), 145: Max McDermott (Mynderse), 152: Will Reed (North Rose-Wolcott), 160: Garrett Johnson (Newark), 170: Seth Marsteiner (North Rose-Wolcott), 195: Kaiden Moore (Newark), 285: Mason Major (Mynderse).

Honorable mention

106: Eric Wilson (East Rochester), 120: Jason Taylor (East Rochester), 126: Jon Payne (North Rose-Wolcott), 132: Jackson Vermeulen (Newark), 145: Neil Ferrington (Waterloo), 152: Alex Morales (East Rochester).





Comments