WRWNY Ranking #5
SOURCE: armdrag.com
January 05, 2020

 

Wrestling Review of Western New York
Wrestling Rankings Section VI
Week #5 December 29, 2019

Division I

Niagara Wheatfield
Lancaster
Hamburg
Niagara Falls
Frontier
Clarence
Williamsville North
Starpoint
Grand Island
Orchard Park
Division II

Falconer
Iroquois
Newfane
Pioneer
Fredonia
Chautauqua Lake
Portville
Albion
Lake Shore
South Western


99
1) Travis Browning (Frontier 10)
2) Caden Barrientos (Lew Port 8)
3) Gage LaPlante (Starpoint 8)
Honorable Mention
RaShawn Bloom (Medina 10)
Gavin Ciarfella (Roy-Hart 9)
Aidan Gillings (Newfane 7)

106
1) Andy Lucinski (Newfane 11)
2) Brayden Newman (Falconer 11)
3) Peter Gaglio (Iroquois 10)
Honorable Mention
Brendan Dellinger (Williamsville North 11)
Amarfio Reynolds (Niagara Falls 9)
Carter Tadusz (Lancaster 9)

113
1) Myles Gronowski (Lancaster 10)
2) Trent Burchanowski (Chautauqua Lake 9)
3) Michael Schiffhauer (Iroquois 10)
Honorable Mention
Austin Chase (Falconer 9)
Adam Huntington (Newfane 10)
Daniel Kirsch (Pioneer 10)

120
1) Cameron Catrabone (Will North 8)
2) Donovan Bukaczski (Iroquois 11)
3) David Ball (Fredonia 11)
Honorable Mention
Jaden Friel (Williamsville South 11)
Hunter Harris (Chautauqua Lake 11)
Jack Randle (Grand Island 12)

126
1) Colin Coughenour (Niagara Wheatfield 9)
2) Carson Alberti (Alden/Depew 10)
3) Joey Pillitteri (Falconer 11)
Honorable Mention
Michael Alberti (Alden/Depew 12)
Jacob Eckler (Starpoint 12)
Jake Jozwiak (Iroqouis 12)

132
1) Mike Catanzaro (Williamsville North 11)
2) Ryan Sweeney (Iroquois 10)
3) Ryan Forrest (Hamburg 12)
Honorable Mention
Luqman Ahmad (Williamsville South 11)
Hunter Teboe (Falconer 12)
Luke Tomlinson (Maple Grove 10)

138
1) Justin McDougald (Niagara Wheatfield 12)
2) Brendon Ramsey (Chautauqua Lake 11)
3) Julian Martin (Lake Shore 11)
Honorable Mention
Tristan DeGrace (Iroquois 11)
Trevor Sheehan (Lancaster 10)
Nick Voelker (Newfane 12)

145
1) Willie McDougald (Niagara Falls 12)
2) Aiden Rabideau (Clarence 12)
3) Ryan Nugent (Newfane 11)
Honorable Mention
Bryce Bolognese (Lancaster 11)
Devin Collins (Hamburg 10)
Jake Miller (Grand Island 11)
*Injury Reserve - Dalton Gardner (Fredonia 12)

152
1) Dakota Mascho (Portville 10)
2) Bryce Baglia (Falconer 12)
3) Brian Bielec (Grand Island 10)
Honorable Mention
Dylan Collins (Hamburg 10)
Ben Parrish (St. Joe’s 11)
Kameron Riordan (Pioneer 11)

160
1) Giovanni Schifano (Eden 12)
2) Tyler Barry (Iroquois 10)
3) Gavin Kulp (Olean 12)
Honorable Mention
Jack Feltz (Clarence 12)
Jayden Lassiter (Portville 11)
Jacob Thibeault (Niagara Wheatfield 12)

170
1) Adam Daghestani (Grand Island 12)
2) Jason Frazer (Tonawanda 12)
3) Ronnie Jones (St. Joe’s 11)
Honorable Mention
Joseph Dixon (Canisius 11)
Cleon Lawton (Franklinville 12)
Dylan Wojciechowski (Frontier 12)

182
1) Ryan Stencel (Lancaster 12)
2) Hudson Johnson (Falconer 12)
3) Ryan Current (Iroquois 11)
Honorable Mention
Ceric Kristan (Fredonia 11)
Mike Pataky (Orchard Park 12)
Kyle Trim (Maple Grove 12)

195
1) Codie Scotland (Lancaster 12)
2) Konrad Kryzton (Frontier 10)
3) Brock Johnson (Falconer 11)
Honorable Mention
Dontae Hoose (Southwestern 10)
Luke Tomlinson (Maple Grove 12)
Brayden Vandenburg (Canisius 10)

220
1) Blake Bielec (Grand Island 12)
2) Connor Walsh (Olean 11)
3) Alex Christy (Fredonia 12)
Honorable Mention
Collin Beichner (Falconer 11)
John Haberman (Hamburg 12)
Kyle Wittenrich (Franklinville 12)

285
1) Cody Wilson (Albion 12)
2) Ryan Bitka (Amherst 12)
3) Jayden Heers (Newfane 12)
Honorable Mention
Yaniel Acevedo (Fredonia 12)
Caleb Lesswing (St. Joe’s 12)
Jake Skinner (Fredonia 12)











Comments