WRWNY Ranking #6
SOURCE: armdrag.com
January 12, 2020

 

Wrestling Review of Western New York
Wrestling Rankings Section VI
Week #6 January 12, 2020

Large School
Niagara Wheatfield
Lancaster
Hamburg
Niagara Falls
Frontier
Clarence
Williamsville North
Grand Island
Orchard Park
Starpoint
Small School
Falconer
Iroquois
Newfane
Pioneer
Fredonia
Chautauqua Lake
Portville
Albion
Lake Shore
South Western

99
1) Travis Browning (Frontier 10)
2) Caden Barrientos (Lew Port 8)
3) Gage LaPlante (Starpoint 8)
Honorable Mention
Gavin Ciarfella (Roy-Hart 9)
Aidan Gillings (Newfane 7)
Martin Ohlsson (Chautauqua Lake 9)

106
1) Andy Lucinski (Newfane 11)
2) Brayden Newman (Falconer 11)
3) Amarfio Reynolds (Niagara Falls 9)
Honorable Mention
Ethan Coleman (Franklinville 8)
Peter Gaglio (Iroquois 10)
Carter Tadusz (Lancaster 9)

113
1) David Ball (Fredonia 11)
2) Myles Gronowski (Lancaster 10)
3) Daniel Kirsch (Pioneer 10)
Honorable Mention
Trent Burchanowski (Chautauqua Lake 9)
Adam Huntington (Newfane 10)
Michael Schiffhauer (Iroquois 10)

120
1) Cameron Catrabone (Will North 8)
2) Donovan Bukaczski (Iroquois 11)
3) Jack Randle (Grand Island 12)
Honorable Mention
Carson Alberti (Alden/Depew 10)
Luke Brydges (Canisius 10)
Hunter Harris (Chautauqua Lake 11)

126
1) Colin Coughenour (Niagara Wheatfield 9)
2) Joey Pillitteri (Falconer 11)
3) Jake Jozwiak (Iroqouis 12)
Honorable Mention
Michael Alberti (Alden/Depew 12)
Matt Ash (St. Mary’s 12)
Sammy Esaleh (Sweet Home 12)

132
1) Mike Catanzaro (Williamsville North 11)
2) Ryan Forrest (Hamburg 12)
3) Ryan Sweeney (Iroquois 10)
Honorable Mention
Julian Martin (Lake Shore 11)
Jon Palozzi (Clarence 11)
Luke Tomlinson (Maple Grove 10)

138
1) Justin McDougald (Niagara Wheatfield 12)
2) Brendon Ramsey (Chautauqua Lake 11)
3) Tristan DeGrace (Iroquois 11)
Honorable Mention
Alex Miley (Pioneer 11)
Trevor Sheehan (Lancaster 10)
Nick Voelker (Newfane 12)

145
1) Willie McDougald (Niagara Falls 12)
2) Aiden Rabideau (Clarence 12)
3) Ryan Nugent (Newfane 11)
Honorable Mention
Ali Assaf (Niagara Wheatfield 12)
Bryce Bolognese (Lancaster 11)
Kameron Riordan (Pioneer 11)
*Injury Reserve - Dalton Gardner (Fredonia 12)

152
1) Dakota Mascho (Portville 10)
2) Bryce Baglia (Falconer 12)
3) Brian Bielec (Grand Island 10)
Honorable Mention
Dylan Collins (Hamburg 10)
Gavin Kulp (Olean 12)
Ben Parish (St. Joe’s 12)

160
1) Giovanni Schifano (Eden 12)
2) Tyler Barry (Iroquois 10)
3) Jayden Lassiter (Portville 11)
Honorable Mention
Ben Buscaglia (Amherst 12)
Jack Feltz (Clarence 12)
Jacob Thibeault (Niagara Wheatfield 12)

170
1) Adam Daghestani (Grand Island 12)
2) Ronnie Jones (St. Joe’s 11)
3) Joseph Dixon (Canisius 11)
Honorable Mention
Jason Frazer (Tonawanda 12)
Cleon Lawton (Franklinville 12)
Dylan Wojciechowski (Frontier 12)

182
1) Ryan Stencel (Lancaster 12)
2) Hudson Johnson (Falconer 12)
3) Ryan Current (Iroquois 11)
Honorable Mention
Ceric Kristan (Fredonia 11)
Mike Pataky (Orchard Park 12)
Kyle Trim (Maple Grove 12)

195
1) Codie Scotland (Lancaster 12)
2) Konrad Kryzton (Frontier 10)
3) Dontae Hoose (Southwestern 10)
Honorable Mention
Brock Johnson (Falconer 11)
Jake Tomlinson (Maple Grove 12)
Brayden Vandenburg (Canisius 10)

220
1) Blake Bielec (Grand Island 12)
2) Connor Walsh (Olean 11)
3) Alex Christy (Fredonia 12)
Honorable Mention
Collin Beichner (Falconer 11)
Connor Bluff (Lake Shore 11)
John Haberman (Hamburg 12)

285
1) Jayden Heers (Newfane 12)
2) Cody Wilson (Albion 12)
3) Jake Skinner (Fredonia 12)
Honorable Mention
Yaniel Acevedo (Fredonia 12)
Ryan Bitka (Amherst 12)
Caleb Lesswing (St. Joe’s 12)





Comments