USAW Senior Nationals (Live)
October 11, 2020

 


USA Wrestling will host its first major Senior-level event in months as the 2020 Senior Nationals are set for Oct. 9-11 in Coralville, Iowa.

LIVE BRACKETS
WATCH LIVE
OFFICIAL SITE

Pre-Seeds

Men’s freestyle
57 kg

Vitali Arujau (TMWC)
Darian Cruz (NYAC)
Zane Richards (TMWC)
Frank Perrelli (TMWC)
Jack Mueller (NYCRTC/TMWC)
Shelton Mack (TMWC)
Sean Russell (Gopher WC RTC)
Skylar Petry (Minnesota Storm)
Brandon Courtney (Sunkist Kids)
Jakob Camacho (TMWC)
Matthew Ramos (Gopher WC RTC)
Jack Medley (CKWC)
65 kg

Joey McKenna (TMWC)
Jaydin Eierman (Hawkeye WC/TMWC)
Evan Henderson (TMWC)
Andy Simmons (CKWC)
Kanen Storr (CKWC)
Dean Heil (TMWC)
Matthew Kolodzik (NYAC)
Mitch McKee (Gopher WC RTC)
Andrew Alirez (Northern Colorado RTC)
Sean Fausz (TMWC)
Luke Pletcher (Pittsburgh WC/TMWC)
Yahya Thomas (Wildcat WC/TMWC)
Nick Dardanes (TMWC)
Chad Red (Nebraska WTC)
Ethan Lizak (NYAC)
Austin Gomez (Cyclone RTC)
74 kg

Logan Massa (CKWC)
Evan Wick (TMWC)
Anthony Valencia (Sunkist Kids)
Ryan Deakin (TMWC)
David Carr (Cyclone RTC)
Hayden Hidlay (TMWC)
Joey Lavallee (TMWC)
CJ Brucki
Dan Vallimont (Pennsylvania RTC)
Danny Braunagel (Illinois RTC)
Austin Headlee (Sunkist Kids)
Rick Durso (Pennsylvania RTC)
86 kg

Nate Jackson (NYAC)
Gabe Dean (TMWC)
Trent Hidlay (TMWC)
Brett Pfarr (Gopher WC RTC)
Drew Foster (Panther WC RTC)
David McFadden (Pennsylvania RTC/TMWC)
Taylor Lujan (Panther WC RTC)
Max Dean (TMWC)
Rocky Elam (Tiger Style WC)
Devin Skatzka (Gopher WC RTC)
Mikey Labriola (Nebraska WTC)
Taylor Venz (Nebraska WTC)
97 kg

Kyle Snyder (TMWC)
Hayden Zillmer (Gopher WC RTC)
Kollin Moore (TMWC)
Kyven Gadson (Sunkist Kids)
Ben Honis (Pennsylvania RTC/TMWC)
Ty Walz (TMWC)
Timothy Dudley (Sunkist Kids)
Nick Reenan (TMWC)
Jakob Woodley (Oklahoma RTC)
Scottie Boykin (TMWC)
Lucas Davison (Wildcat WC/TMWC)
Eric Schultz (Nebraska WTC)
Nino Bonaccorsi (Pittsburgh WC)
125 kg

Dom Bradley (Sunkist Kids)
Mason Parris (CKWC)
Youssif Hemida (NYAC)
David Tate Orndorff (TMWC)
Tanner Hall (Sunkist Kids)
Trent Hillger (Badger RTC)
Jordan Wood (Lehigh Valley WC)
Danny Chaid (California RTC/TMWC)
Derek White (TMWC)
Zach Elam (Tiger Style WC)
Mauro Correnti (NYAC)
AJ Nevills (TMWC)
Women’s freestyle
50 kg

Sarah Hildebrandt (NYAC)
Alyssa Lampe (Sunkist Kids)
Amy Fearnside (TMWC)
Emily Shilson (TMWC)
53 kg

Katherine Shai (TMWC)
Ronna Heaton (Sunkist Kids)
Alisha Howk (Sunkist Kids)
57 kg

Alli Ragan (Sunkist Kids)
Lauren Louive (NYAC)
62 kg

Macey Kilty (Sunkist Kids)
Jennifer Page (TMWC)
Jackie Cataline (TMWC)
Lexie Basham (Spartan Mat Club)
68 kg

Forrest Molinari (Sunkist Kids)
Alexandria Glaude (TMWC)
Rachel Watters (NYAC)
Skylar Grote (NYAC)
Marilyn Garcia
76 kg

Adeline Gray (NYAC)
Precious Bell (TMWC)
Victoria Francis (TMWC)
Dymond Guilford (TMWC)
Tristan Kelly (Betterman Elite)
Geneva Gray





Comments