★ ★ ★ ★ ★ Meet History
NJCAA Eastern I District Wrestling Championships
February 17, 2019 @ Niagara County Community College (Sanborn, New York)
Powered by matburn®

 

Thunderwolves #1
The Niagara County Thunderwolves won the team title at the 2019 NJCAA Eastern I District Wrestling Championships. Shared by NCCC. Click for larger image. [MORE PICS]






Varsity

Team Final

Niagara County Community College 140.5, Nassau Community College 112.5, Mercyhurst College, North East [PA] 110, Jamestown Community College 102, SUNY Ulster 68.5, Sullivan County Community College 66.5

Outstanding Wrestler Award - Daniel Torres (JCC)

Championship Final (1st)

125  Greg Quinn (NCCC) > Gavin Pasqualini (Ulster) fall 3:20
133  Anthony Sobotker (NCC) > Cj Walz (NCCC) decision 4-2
141  Freddy Eckles (NCCC) > Robert Satriano (SCCC) fall 2:49
149  Lucas Pincus (NCC) > Katrell Jackson (NCCC) technical fall 18-2
157  Spencer Head (MCNE) > Anthony Bell (NCCC) fall 4:52
165  Michael Phelps (NCCC) > Mathew Shields (Ulster) decision 10-4
174  Daniel Torres (JCC) > J'Havon Innocent (SCCC) fall 2:46
184  Cameron Page (JCC) > Sergio Crespo (NCCC) technical fall 18-0
197  Hunter Harnish (MCNE) > Wyatt Holley (JCC) fall 1:20
285  Nick Jones (JCC) > Anthony Robinson (NCCC) decision

Consolation Final (3rd)

125  Dylan Pesock (MCNE) > Paul Manning (JCC) fall 2:11
133  Nick Kozlowski (JCC) > William Frederick (MCNE) fall 0:53
141  Dillon Schnars (MCNE) > Ben Winkler (JCC) decision 6-4
149  Dan Mandic (SCCC) > Aaron Morris (MCNE) decision 9-7
157  Alex DiLegge (NCC) > Marquees Randolph (Ulster) fall 4:16
165  Bran Torres (NCC) > Demitrius Smith (MCNE) technical fall 16-1
174  Adolfo Batista (NCC) > Adonis Morano (Ulster) major decision 13-4
184  Michael Sullivan (NCC) > Draven Douglas (MCNE) major decision 12-1
197  Greg Hoduluck (NCC) > Matt Genau (NCCC) fall 1:22
285  Justin Johnson (MCNE) > Nathaniel Lennon (NCC) fall 4:49

Consolation Final (5th)

141  Mohamad Alkair (NCC) > Jacob Studt (Ulster) fall 4:00
149  John Miller (Ulster) > So Murata (JCC) fall 0:55
157  Justyn Kelly (SCCC) > Caleb Palmatier (JCC) forfeit
165  Zyreek Roscoe (SCCC) > Josh Snyder (JCC) fall 1:25
174  Tommy Berner (NCCC) > Reagen Soledad (MCNE) major decision 18-6
184  Frank Cincotta (Ulster)
285  Diego Orellana (Ulster) > Thomas Hubmaster (SCCC) forfeit


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (NJCAA Eastern I District Wrestling Championships)