★ ★ ★ ★ ★ Meet History
ECIC Wrestling Championships
January 20, 2006 - January 21, 2006 @ East Aurora High School (East Aurora, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

East Aurora 171, Lancaster 163.5, Maryvale 162, Pioneer 161, Starpoint 143.5, Eden 130, Jamestown 124.5, Cheektowaga 121, Iroquois 118.5, Clarence 111.5, Tonawanda 105, West Seneca West 99.5, Amherst 80, Hamburg 69.5, Alden 62, Lake Shore 60.5, Williamsville North 59.5, West Seneca East 58, Sweet Home 53, Lackawanna 49, Orchard Park 44, Williamsville East 38.5, Frontier 37.5, Depew 27.5, Holland 21, Williamsville South 6, Springville-Griffith 4

Aggregate Pin Award - Rob Neal (Tonawanda)
Outstanding Wrestler Award - Jake Turley (Amherst)

Championship Final (1st)

 96  Alex Bagne (Maryvale) > Max Murray (Jamestown) decision 3-0
103  Rob Broda (Eden) > Jared Messina (Cheektowaga) decision 8-4
112  Jared Lemke (Alden) > Curtis Voak (Maryvale) decision 7-4
119  Matt Mariacher (Iroquois) > Paul Peters (EA) major decision 9-0
125  Jake Turley (Amherst) > Nic Stella (SH) decision 4-2
130  Dan Audy (Clarence) > Clay Reeb (Cheektowaga) major decision 11-3
135  Lucas Mariacher (Iroquois) > Joey Leederman (Pioneer) decision 1-0
140  Reece Mariacher (Iroquois) > Mark Miskovski (Maryvale) decision 7-1
145  Nick Czapla (EA) > Mike Cutter (Starpoint) decision 7-2
152  Alex Siedlecki (Clarence) > Jamie Ott (EA) decision 9-4
160  Sean Becker (Starpoint) > Zach Shouldice (Hamburg) decision 6-4 (1OT)
171  Sam Pawlowski (Lancaster) > Jordan Plyler (Tonawanda) decision 9-5
189  Chris Regnet (Starpoint) > Andy Peterson (Jamestown) decision 5-0
215  Randy Colling (Pioneer) > Justin Gessey (Jamestown) decision 2-1 (1OT)
275  Mark Skeels (Pioneer) > Corey Mentel (WSE) decision 3-1

Consolation Final (3rd)

 96  Clint Schaefer (Lancaster) > Matt Peters (EA) decision 3-0
103  David Miller (Lancaster) > Josh Feiler (Clarence) decision 3-2
112  Kevin Kot (EA) > Keann Loman (Cheektowaga) fall 4:05
119  Mike Kiripolsky (Cheektowaga) > Khaled Abdulla (Lackawanna) decision 7-2
125  Mike Bunn (Eden) > Jon Berent (Lancaster) decision 7-3
130  Nate Carbrey (WN) > Nick Smith (Maryvale) major decision 9-0
135  Gamal Harhara (Lackawanna) > Vincent Liuzzo (Jamestown) decision 6-5
140  Jason Becker (Tonawanda) > Scott Mang (OP) decision 2-1 (1OT)
145  Mike Lignos (WSW) > Tom Caldwell (Eden) fall 3:30
152  Travis Hammer (Lancaster) > Rob Neal (Tonawanda) decision 7-3
160  Nick Bacon (Tonawanda) > Nick Argentieri (Lancaster) fall 4:20
171  Nick Gabler (Pioneer) > Joe Barbuto (Alden) fall 3:45
189  Mike Schueler (Maryvale) > Justin Cerne (Eden) fall 4:57
215  John Milks (EA) > Aaron Lilga (Eden) decision 2-1 (1OT)
275  Kevin Wild (Amherst) > Art Garvey (EA) fall 3:45

Consolation Final (5th)

 96  Mike Uglinica (Starpoint) > Justin Skretny (Pioneer) decision 7-5
103  Darren Whittall (Starpoint) > Tommy Kellner (WN) decision 1-0 (1OT)
112  Doug Happ (Hamburg) > Matt Danwin (SH) decision 5-2
119  Ben Chaves (Lancaster) > Sean Trabert (WE) decision 3-1
125  Jeff Digati (Maryvale) > Vince Morana (Clarence) major decision 12-1
130  Nick Russell (WSW) > Bryan Drzewucki (Hamburg) forfeit
135  Greg Desing (WSW) > Steve Devlin (Amherst) decision 6-3
140  Joe Gottstine (Pioneer) > Josh Lilly (Frontier) default
145  Alex Woods (Lancaster) > Sean Will (LS) technical fall 22-5
152  Mike Kocieniewski (WSE) > Ryan Stack (OP) fall 3:25
160  Weston Ulrich (Eden) > Martin Giboo (Pioneer) decision 3-2
171  Ryan Aul (Hamburg) > Rob Weigand (Cheektowaga) decision 5-0
189  Adam Brophy (LS) > Vinny Graber (WSW) decision 13-10
215  Mike Durwald (Lancaster) > Joshua Austin (Starpoint) decision 3-1
275  John Schweikowsky (WSW) > Anthony Nary (Jamestown) fall 1:54


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (ECIC Wrestling Championships)