★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Journeymen New York State Wrestling Championships
April 2, 2021 @ Spooky Nook Sports (Manheim, Pennsylvania)
Powered by matburn®

 

152-pound final
Pal-Mac's Kaleb Burgess, representing Superior Wrestling Academy, tries to hold on to Minisink Valley's Zack Ryder in the 152-pound final of the 2021 Journeymen NYS Wrestling Championships. Held in Pennsylvania, this tournament provided some of New York State's finest a championship event in a year where others were canceled due to the Covid-19 pandemic. Provided image. Click for larger image.






High School

Teams

Addison, Arlington, Bainbridge-Guilford/Afton/Harpursville, Barker/Royalton-Hartland, Bayport-Blue Point, Berne-Knox-Westerlo/Middleburgh, Bolivar-Richburg, Brentwood, Canisteo-Greenwood, Center Moriches, Central Square, Chenango Forks, Chenango Valley, Clarke, Cold Spring Harbor, Columbia, Cooperstown, Copiague, Corinth, Eastport-South Manor, Edgemont, Fairport, Falconer, Fox Lane, Frontier, Fulton, Gouverneur, Grand Island, Grand Street Campus, Harrison, Hauppauge, Herricks, Hewlett, Hilton, Homer, Honeoye Falls-Lima, Hornell, Horseheads, Huntington, Indian River, Iroquois, Islip, Kenmore West, Kings Park, Lindenhurst, Long Beach, Mahopac, Mamaroneck, Manhasset, Massapequa, Mattituck, McKee/Staten Island Tech, Middletown, Midwood, Miller Place, Minisink Valley, Monsignor Farrell, Mount Markham, New Hartford/Sauquoit Valley, New Paltz, New Rochelle, Newfane, Niskayuna, North Babylon, North Rockland, Onteora, Ossining, Palmyra-Macedon, Patchogue-Medford, Penfield, Pioneer, Pittsford, Portville, Sachem East, Shaker, Shenendehowa, Sidney, Spencerport, Starpoint, Suffern, Tioga, Tottenville, Walton, Wantagh, Ward Melville, Washingtonville, West Genesee, White Plains, Whitehall, Williamsville North, Windsor

Championship Final (1st)

 99  Cosmo Damiani (Suffern) > Darren Florance (BGAH) decision 6-2
106  Joseph Manfredi (Herricks) > Mikey Manta (Hauppauge) decision 1-0
113  Tyler Ferrara (CF) > Xavier deJesus-Remchuk (CG) decision 2-1
120  Jeremiah Echevarria (LB) > Kevin Lopez (LB) decision 5-1
126  Stevo Poulin (Shenendehowa) > Andrew Marchese (WAville) major decision 14-4
132  Jordan Titus (CM) > Zach Levey (Horseheads) fall 3:10
138  Jordan Soriano (Clarke) > Angelo Centrone (Mahopac) decision 1-0
145  Carter Schubert (HFL) > Rocco Camillaci (Hilton) decision 1-0
152  Zack Ryder (MV) > Kaleb Burgess (PM) decision 3-2
160  Carter Baer (Gouverneur) > Jack Spahn (Islip) decision 5-1
170  Tyler Joseph (Harrison) > Brody Oleksak (BGAH) TB 4-3 (2OT)
182  Kole Mulhauser (CS) > Micheal Altomer (MV) decision 3-0
195  Brock Delsignore (Shenendehowa) > James Araneo (WM) decision 9-4
220  Sam Sorenson (Homer) > Ethan Gallo (MV) decision 3-2
285  Sebastian Garibaldi (WP) > Adam Fenner (MV) decision 4-2

Consolation Final (3rd)

 99  Liam English (BKWM) > Gabriel English (BKWM) decision 3-1
106  Travis Browning (Frontier) > Sean Campbell (Copiague) decision 10-8
113  Gianni Silvestri (Tioga) > Gavin Ciarfella (BRH) decision 3-0
120  Daniel Kirsch (Pioneer) > Michael Schiffhauer (Iroquois) decision 6-0
126  Cameron Catrabone (WN) > Caden Bellis (Tioga) major decision 11-0
132  Jackson Polo (CSH) > Dawsen Yates (BR) decision 9-7
138  Nicholas Noto (HFL) > Frank Volpe (Hauppauge) decision 5-2
145  Benny Rogers (Wantagh) > Sean Garofal-Heavner (NR) decision 6-1
152  Tim Bova (Arlington) > Nikko Walsh (Columbia) decision 7-0
160  Nick Ross (Onteora) > Dakota Mascho (Portville) decision 6-2
170  Adrian Artsisheuskiy (Midwood) > Aiden Poe (IR) decision 7-1
182  Gaven Bell Lloyd (CSH) > Peter Meshkov (Niskayuna) decision 7-4
195  Colden Dorfman (Shenendehowa) > Jack Mccusker (Manhasset) decision 6-3
220  Alex Semenenko (MKSIT) > Darryl Harris (GSC) decision 6-3
285  Charlie Tibbitts (NHSV) > Isaiah Trago (MM) forfeit

Consolation Final (5th)

 99  James Leuer (Starpoint) > Kiernan MaGee (Penfield) decision 2-1
106  Trevor Cortright (CV) > Dillon Arrick (Arlington) decision 3-2
113  Michael Adams (MF) > Michael Giugliano (MP) major decision 8-0
120  Aidan Gillings (Newfane) > Max Gallagher (BBP) forfeit
126  Alex Booth (IR) > Cody Merwin (Walton) decision 5-0
132  Jashon Holmes (Shaker) > Joe Sparacio (Mattituck) forfeit
138  Stephen Lukas (ESM) > Avery Leonard (Cooperstown) forfeit
145  Nate Wade (WG) > Zachary Harrington (Sidney) decision 7-3
152  Aidan Green (Addison) > Noah Bernstein (Edgemont) forfeit
160  Eric Tigue (MV) > Kade Slayton (Hornell) decision 7-2
170  Ryder Slayton (CG) > Ethan Palanca (NP) decision 5-1
182  Alec Richards (Corinth) > Gabriel Monroe (Windsor) decision 9-3
195  Steven Burrell (NR) > Justin Soriano (Clarke) decision 7-3
220  Jayshon Hines (NB) > Nino Prisco (FL) forfeit
285  Jacob Maiorano (Hewlett) > Stephan Monchery (Middletown) decision 8-3

Consolation Final (7th)

 99  Ayden Buttery (Newfane) > Joseph Tornambe (Ossining) fall 2:57
106  Anthony Clem (Wantagh) > Jason Kwaak (Brentwood) decision 2-0
113  Johnny Tietjen (SE) > Jacob Levin (Tottenville) decision 5-2
120  Troy Hayes (Windsor) > Joseph Petrone (Huntington) decision 3-2
126  Isaias Torres (GSC) > Owen Deutsch (Mamaroneck) major decision 13-5
132  Joey Pillittieri (Falconer) > Mike Catanzaro (WN) fall 4:52
138  Jack Roszko (Manhasset) > Sean Beatty (PM) decision 6-5
145  Donavan Smith (Tioga) > Alexander Giuliani (Massapequa) decision 1-0
152  Sam May (Fulton) > Jack Forte (Clarke) fall 2:37
160  Brady Unger (Fairport) > Jake Scherbyn (Spencerport) fall 1:58
170  Tyler Barry (Iroquois) > Brian Bielec (GI) forfeit
182  John Santowski (Pittsford) > Jake Aina (Spencerport) decision 7-3
195  Robert Gomez (KP) > Andrew Filip (MV) forfeit
220  Jairo Caceres (Lindenhurst) > Noah Bila (MP) decision 5-3
285  Shain Constantin (KW) > Spencer Dickinson (Whitehall) decision 5-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Journeymen New York State Wrestling Championships)