★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Larry Goodrich Memorial Wrestling Tournament
December 2, 2017 @ Newark Valley High School (Newark Valley, New York)
Powered by matburn®

 

Rush-Henrietta Royal Comets
R-H took second place at the 2017 Larry Goodrich Memorial Wrestling Tournament. Shared by Coach Mickey Marlowe. Click for larger image. [MORE PICS]





Varsity

Team Final

Central Valley 266.5, Rush-Henrietta 229.5, Newark Valley 195.5, Peru 182.5, Owego 166, Dryden 127, Deposit/Hancock 92, Watkins Glen 66, Binghamton 59.5, Ithaca 53, Thomas A. Edison 39

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Cooper Hall (DH)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Trentyn Rupert (NV)

Place Winners

145 6. Kaden Russell (Owego)
    6. Shayne Bickham (NV)

Championship Final (1st)

 99  Mitch Shipman (Dryden) > Elijah Flores (RH) fall 2:32
106  Mason Bush (CV) > Angelo Steinhauer (TAE) fall 0:52
113  Marek Bush (CV) > Brian Hedding (RH) fall 1:06
120  Jon Charles (CV) > Logan Dubuque (Peru) decision 3-1
126  Eli Sims (RH) > Josh Post (NV) decision 7-0
132  Matthew McKewin-Bates (Dryden) > Anderson Klosner (CV) decision 7-1
138  Cooper Hall (DH) > Darren Rich (Ithaca) decision 5-0
145  Hunter Shaut (CV) > Zach Swyers (Peru) major decision 13-4
152  Kellen Blake (Peru) > Justin Demmer (Owego) fall 1:44
160  Cameron Bundy (Owego) > Lincoln Root (RH) decision 10-8
170  Trent Ingraham (CV) > Cody Senecal (Dryden) decision 7-1
182  Dalton Cummings (WG) > Joey Woodmansee (NV) decision 1-0
195  Ryan Tillich (RH) > Caleb Le (Binghamton) fall 3:12
220  Alex Woodmansee (NV) > Kameryn Sheldon (WG) decision 6-2
285  Trentyn Rupert (NV) > Ethan Voorheis (WG) fall 3:17

Consolation Final (3rd)

 99  Sixx Cook (CV) > Kace Cook (CV) forfeit
106  Jacob Morris (Owego) > Joey Rumola (DH) decision 6-3
113  Brady Bushey (Peru) > Jayden Scott (RH) RULE
120  Avren Cullen (RH) > Travis Raynor (Owego) decision 3-2
126  Owen Wormuth (DH) > Samuel Dow (Dryden) decision 4-2
132  Mike Post (NV) > Jonathan Goddeau (Peru) major decision 9-0
138  Robert Brotherton (Dryden) > Devin Blake (Peru) decision 4-2 (1OT)
145  River Burgess (DH) > Karamvir Hothi (RH) decision 6-5
152  Tamaree Haygood (RH) > Cammeron Carrier (NV) decision 8-3
160  Michael Dihrberg (CV) > Cooper Arsenault (Dryden) fall 1:05
170  Jordan Hayes (Peru) > James Bundy (Owego) fall 0:30
182  Tyler Benjamin (Owego) > Chris Kornacki (RH) decision 8-7
195  Riley Brewer (CV) > Michael Bridge (Owego) major decision 11-1
220  Kyle Tillich (RH) > Cole McKee (Peru) decision 9-2
285  Warren Russell (Ithaca) > Dalton Criss (Peru) decision 1-0

Consolation Final (5th)

 99  Kadin Johnson (Peru) > Matt Laubach (Owego) fall 1:48
106  Mijid Refaai (RH) > Kamden McCall (NV) fall 0:40
113  Dawson Mower (CV) > Indigo Burgess (DH) major decision 10-2
120  Constantine Gehring (Binghamton) > Constantine Gehring (Binghamton) default
126  Clint Baker (NV) > Colin Witkiewicz (Peru) RULE
132  Garrett Goldsmith (CV) > Aaron Schutt (RH) fall 2:47
138  Tyler Lewis (TAE) > Trevor Grogan (CV) fall 2:05
145  DOUBLE FFT
152  Noah Shiel (NV) > Noble Walker (NV) decision 1-0
160  Cooper Arsenault (Dryden)
170  Victor Kane (RH) > Collin Hills (NV) RULE
182  Angelo Steinhauer (TAE) > Josh Duke (NV) decision 8-3
195  Mason Pratt (Owego) > Jonathon Shirley (TAE) fall 0:17
220  Matthew Kovach (Binghamton) > Brandon Sheffer (RH) default
285  Cory Blais (CV) > Cooper Cantella (Owego) fall 0:35


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Larry Goodrich Memorial Wrestling Tournament)