38th Annual Robert Bradshaw Memorial Tournament
Wrestling Tournament
Powered by matburn®
January 11, 2013 - January 12, 2013 @ Canandaigua Academy (Canandaigua, New York)

 



Varsity

Team Final

Webster Schroeder 269.5, Canandaigua 193.5, Newark Valley 172.5, Palmyra-Macedon 168, Chenango Forks 166, Waterloo 138, Geneva 97, Irondequoit 92.5, Gates Chili 88.5, Churchville-Chili 88, Penfield (B Team) 63, East Rochester 59, Athens [PA] 50, Honeoye Falls-Lima 48, East High (Rochester) 9

Championship Final (1st)

 99  Derek St. James (GC) > George Bardanis (WS) by fall 4:52
106  Adam West (PM) > Chris Toomey (PM) by decision 1-0 (1OT)
113  Kyle Kelly (CF) > Nate Gilligan (Canandaigua) by major decision 10-0
120  Alex Salvaggio (WS) > Cole Ford (NV) by fall 3:24
126  Jake Nicholson (Waterloo) > Jacob Green (CF) by decision 7-4
132  Mike Laloggia (WS) > Jake Boice (HFL) by decision 4-2
138  Taylor Jones (PM) > Hobie Strassner (WS) by decision 9-6
145  Trevor Hoffmier (NV) > Jacob Devries (WS) by technical fall 15-0
152  Max Lloyd (PM) > Vinnie Darpino (NV) by decision 9-3
160  Josh Powell (CC) > Derek Holcomb (NV) by fall 0:52
170  Isaiah Zimmer (CF) > Josh Goodman (GC) by major decision 11-1
182  Sean Johnson (Geneva) > Alex Anderson (Waterloo) by decision 7-3
195  Dan Geisenhof (NV) > Allan Micheal Rios (CF) by fall 0:41
220  Tyler Ordiway (Canandaigua) > Sam Eagan (CC) by decision 5-4
285  Cam Rohr (Irondequoit) > Alex Gonzales (Geneva) by fall 4:37

Consolation Final (3rd)

 99  Hunter O'Lena (ER) > Kyle Elmer (PM) by forfeit
106  Zack Brown (Penfield (B Team)) > Sam Bean (HFL) by major decision 11-2
113  Emerson Block (PM) > Chris Zuniga (Penfield (B Team)) by decision 9-2
120  Dylan Whipple (Athens) > Trevor Carney (Irondequoit) by decision 2-1
126  Rosario Venniro (WS) > David Laspina (WS) by decision 5-2
132  Kyle Vershay (Canandaigua) > Carl Rouse (CF) by fall 3:29
138  Vinny Romeo (Canandaigua) > Ta'Riq Ely (GC) by decision 9-2
145  Evan Vershay (Canandaigua) > Ben Kleine (Penfield (B Team)) by decision 4-0
152  Erich Ensslin (GC) > Joe Lupisella (WS) by fall 2:19
160  Peter Armbruster (WS) > Charlie Eshenour (Waterloo) by fall 3:29
170  Sean Condon (Canandaigua) > Liam Anderson (WS) by decision 3-1 (1OT)
182  Justin Lovejoy (NV) > Seron Mullings (CF) by decision 3-1
195  Todd Brockhuizen (PM) > John Mancuso (CC) by fall 2:53
220  Christain Shepard (Geneva) > Scott Dunham (Waterloo) by forfeit
285  Jordan Hamilton (Waterloo) > Justin Torres (CC) by fall 1:55

Consolation Final (5th)

 99  Charles Ribble (Irondequoit) > Dawson Bathgate (ER) by decision 5-2
106  Dylan Thompson (WS) > Michael Feldspausch (CF) by decision 8-5
113  Riley Masterson (HFL) > Adam Saylor (Athens) by major decision 12-0
120  Chris Butler (Irondequoit) > Carlos Abaraca (Canandaigua) by fall 3:17
126  Mitch Moran (Penfield (B Team)) > Jacob Allen (PM) by decision 10-3
132  Kaydon Newton (ER) > Tom Lancie (WS) by decision 2-1
138  Samuel Vacchetto (WS) > D.J. Deal (Waterloo) by forfeit
145  Justin Rifenburg (PM) > Dylan Studer (CF) by major decision 9-1
152  Mitch Fisher (Canandaigua) > Hunter Zimmer (HFL) by decision 2-1
160  Cody Pinkins (EHR) > Mike Frosino (GC) by decision 11-9
170  Drew Fegley (Waterloo) > Larry Kasmarcik (NV) by defualt
182  Anthony McCorry (WS) > Roger Horton (Athens) by fall 0:47
195  Ryan McIntosh (Canandaigua) > Hayden Ricci (ER) by decision 1-0
220  Austin Lamb (Canandaigua) > Joe Silvanic (CF) by decision 1-0
285  Christian Renandez (Canandaigua) > Jack Barnett (CF) by forfeit


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (38th Annual Robert Bradshaw Memorial Tournament)