★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Matthew Marino Invitational Wrestling Tournament
December 4, 2021 @ Webster Schroeder High School (Webster, New York)
Powered by matburn®

 

Brockport Blue Devils
The Blue Devils celebrate with their first place team trophy at the Matthew Marino Tournament. Shared by Brockport PTSA. Click for larger image. [MORE PICS]



Varsity

Team Final

Brockport 235.5, Niagara Wheatfield 187, Webster Schroeder 170, Copenhagen 149, Tioga 134.5, Greece 126, Phoenix 92, Union-Endicott 74.5, Red Creek 38, Gates Chili 35, Keshequa 31

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - William Wood (Brockport)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Donavan Smith (Tioga)

Championship Final (1st)

102  Richard Wood (Brockport) > Logan Bellis (Tioga) fall 4:57
110  William Wood (Brockport) > Joseph Molica (Greece) fall 3:46
118  Chase Nevills (Copenhagen) > Austin Davis (Brockport) fall 0:36
126  Joe Berenson (WS) > Garrett Chase (NW) fall 1:46
132  Jake Daly (Brockport) > Mason Welch (Tioga) decision 2-1
138  Collin Coughenour (NW) > Tavian Camper (Copenhagen) fall 1:36
145  Nick Callaghan (Greece) > Te'Shaun Mathews (NW) decision 4-2
152  Donavan Smith (Tioga) > Isaiah Rodriguez (Brockport) major decision 8-0
160  Joseph Caudle (Brockport) > Kory Dutton (Greece) fall 1:31
172  Adam Ortega (Copenhagen) > Sterling Strain (Keshequa) decision 6-5
189  Bryant Carter (Copenhagen) > Jeff Horner (Phoenix) fall 3:05
215  Davis Damelio (WS) > Nicholas DiStefano (WS) fall 0:06
285  Nathan Zimmerman (WS) > Trevon Mathews (NW) SV 3-1 (1OT)

Consolation Final (3rd)

102  Kaiden Cole (Tioga) > Evan Azbell (NW) fall 5:54
110  Liam Torpey (WS) > Brian Sharkey (RC) forfeit
118  Jayden Duncanson (Tioga) > Dylan Mollo (UE) decision 3-1
126  Caleb Jolly (Phoenix) > Austin Boff (Brockport) fall 3:18
132  Dino Battisti (Brockport) > Tremell Mathews (NW) decision (1OT)
138  Parker Allers (Phoenix) > Richard Gallo (Brockport) fall 5:16
145  Dylan Petrie (Copenhagen) > Tevin Byfield (Brockport) decision 5-3
152  Joseph Cicco (NW) > Dylan Pringle (NW) decision 6-4
160  Adam Rowell (Greece) > Iain O'Donnell (NW) fall 1:11
172  Christopher Olschewski (WS) > Trent Browne (Tioga) fall 0:19
189  Will Burnell (Phoenix) > Nicholas Ricotta (WS) fall 2:37
215  Casey Robinson (NW) > David LoDolce (Brockport) fall 2:49
285  Anthony DiProspero (Greece) > Ethan Thibault (RC) fall 1:05

Consolation Final (5th)

102  Antonio Russo (WS) > Kameron Kelly (UE) fall 2:51
110  Michael Stidd (GC) > Kaden Tiberend (Copenhagen) fall 0:53
118  Chase Richards (NW) > Ian Deaton (Keshequa) decision 4-3
132  Ryan Schaubroeck (WS) > Dominic Jackson (UE) fall 6:00
138  Tyler Roe (Tioga) > Joshua Brunabend (UE) fall 1:49
145  Thomas Sidore (Brockport) > Casey Powis (Copenhagen) fall 0:41
152  Jaylon Yearwood (UE) > Giancarlo Pickering (Greece) decision 6-2
160  Noah Leathersich (GC) > Dante Difiglia (NW) decision 6-3
172  Dylan Tack (Phoenix) > Michael Moody (UE) fall 3:38
189  Aiden Lynch (UE) > Clay Vogt (Copenhagen) fall 2:20
215  Aleks Englert (Greece) > Jaiden Duvall (RC) fall 0:53
285  Koray Mumcouglu (WS) > Joseph Bassano (GC) fall 3:13

Consolation Final (7th)

102  Graham Howe (Keshequa) > Anthony Murphy (RC) forfeit
110  Chase Huntley (Phoenix) > Connor Hahn (GC) fall 2:55
118  Ian Hahn (GC) > Brandon Turaj (RC) fall 0:09
132  John Volpe (UE)
138  Reid Johnson (Greece) > Marlon Salmon (GC) fall 3:03
145  Raymond Rios (WS) > Todd Halsdorf (RC) decision 3-1
152  Correy McAllister (Phoenix) > Aydan Sheitz (Copenhagen) fall 1:17
160  Noah Williams-Bailey (Copenhagen) > Bradley Lewis (RC) fall 0:34
172  Jacob Neupert (Phoenix) > Jaxon Bliss (RC) fall 0:18
189  Johnathan Cicco (NW)
215  Drew Butterfield (RC) > Maurice Handy (Phoenix) fall 2:26

Consolation Final (9th)

145  Dong Gallagher (Greece)
152  Samuel Lamendola (GC)
172  John Fike (NW)
215  Robert Wickline (RC)


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Matthew Marino Invitational Wrestling Tournament)