★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Sweet Home Invitational Tournament
January 24, 1997 - January 25, 1997 @ Sweet Home High School (Amherst, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Newfane 185, Falconer 149.5, Ripley 136.5, Southwestern 131, Wayne 125.5, Albion 124, Lancaster 107.5, Pioneer 101, Lake Shore 86, Sweet Home 78.5, Tonawanda 78, Salamanca 72, Olean 63, Medina 57, Williamsville South 55.5, Iroquois 23, Starpoint 7

Outstanding Wrestler Award - Pat Fitzsimmons (Albion)

Championship Final (1st)

 96  Tim Uderitz (Albion) > Vic Arena (Salamanca) decision 4-0
103  Pat Fitzsimmons (Albion) > Mike Thompson (Falconer) decision 7-4
112  Chris Fairbank (Southwestern) > Ryan Fralick (Falconer) decision 7-1
119  Eric Chaffee (Olean) > Joe Jopp (Tonawanda) decision 6-4 (1OT)
125  Ryan Bentley (Ripley) > Mike Foster (Falconer) decision 12-5
130  Brad Rowe (Ripley) > Mike Kwiatek (Lancaster) decision 4-0
135  David Guarino (LS) > Chuck Baum (Ripley) decision 5-2
140  Tony Calandra (SH) > Rich Cain (Wayne) decision 2-1
145  Mike Adinolfe (Newfane) > Ed Pawlak (Southwestern) decision 4-2
152  J.C. Montroy (Wayne) > Mike Brauen (Pioneer) decision 9-6
160  Travis Eckam (Pioneer) > Jim Matheis (WS) decision 6-3
171  Tom Langworthy (Southwestern) > Matt Lingle (Newfane) fall 3:22
189  Ryan Howell (Pioneer) > Steve Duncan (Ripley) decision 9-5
220  Chris Say (Newfane) > Paul Gustas (Lancaster) decision 5-1
275  Mike Springer (Lancaster) > John Cocco (Newfane) fall 3:13

Consolation Final (3rd)

 96  Mike Bourne (Wayne) > Derek Ostrowski (Lancaster) decision 14-4
103  Kyle Hegedorn (Wayne) > Bill Sills (LS) decision 7-0
112  Mike Brown (Newfane) > Jeremy Goetzman (Pioneer) fall 4:54
119  Mike Howard (Falconer) > Marc Brown (Newfane) decision 4-3
125  Nolan Rhenish (Southwestern) > Jamie Duffina (Medina) decision 3-1
130  Eric Flugel (Albion) > Jason Aloi (Wayne) decision 6-2
135  Dylan Wright (Wayne) > Brad Greene (SH) decision 6-4
140  James Cox (LS) > Mike Jennings (Newfane) decision 1-0
145  Jim Emborsky (Salamanca) > Jason Stevens (Falconer) decision 5-3
152  Brian Hanselman (SH) > John Balling (Tonawanda) decision 11-6
160  Russ Conti (Falconer) > Ray Needle (Newfane) forfeit
171  Brad Earley (Salamanca) > Brian Tatar (SH) decision 11-5
189  Mark Littlewood (WS) > Andre Callicutt (Albion) decision 5-4
220  Jerome Kramer (Albion) > Andrew Fidurko (Olean) fall 4:41
275  Frank Giannantonio (Tonawanda) > Dale Cleaveland (Medina) fall 2:29

Consolation Final (5th)

 96  Joe Sayers (Southwestern) > Marc Babcock (Ripley) decision 9-7
103  Andy Johnson (Southwestern) > Scott Jennings (Newfane) decision 6-1
112  Shane Simpson (Olean) > Joe Kuenzi (Lancaster) decision 12-0
119  Jim Noonan (Southwestern) > Justin Stange (LS) fall 4:06
125  Rich Korte (Tonawanda) > Tim Bitterman (Newfane) decision 15-2
130  Dan Markovitz (Tonawanda) > Tim Miller (Medina) default
135  B.J. Aina (Albion) > Erick Gunio (Newfane) decision 11-7
140  Matt Belson (Ripley) > Nate Baker (Olean) decision 8-0
145  Brian Rowe (Ripley) > Matt Caldwell (Medina) decision 14-8
152  Josh Miller (Ripley) > Josh Tellinghuisen (Southwestern) decision 5-2
160  Doug Wilbert (Wayne) > Jason Leigey (Albion) forfeit
171  Jeff Klimowicz (LS) > Adam Abers (Falconer) decision 5-1
189  Al Petrosky (Lancaster) > Charlie Henderson (Newfane) fall 4:59
220  Greg Tompsett (Falconer) > Jim Boldt (Pioneer) default
275  Ricardo Lopez (LS) forfeit


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Sweet Home Invitational Tournament)