★ ★ ★ ★ ★ Meet History
24th Annual Sweet Home Wrestling Invitational
January 26, 1996 - January 27, 1996 @ Sweet Home High School (Amherst, New York)
Powered by matburn®

 

Wrestlers place 14th at Sweet Home Tournament
The Salamanca Warriors wrestled their way to 14th place in the Sweet Home Tournament held on Friday and Saturday. SOURCE: Salamanca Press, Monday, January 29, 1996. Click for larger image.





Varsity

Team Final

Falconer 179.5, Newfane 165, Pioneer 137.5, Wayne 136, Ripley 122, Albion 109.5, Tonawanda 104.5, Williamsville South 101, Lancaster 97, Franklinville 83, Lake Shore 80, Olean 60.5, Southwestern 60.5, Salamanca 53.5, Sweet Home 51, Iroquois 32, Medina 16.5, Starpoint 7

Outstanding Wrestler Award - Keith Jones (Newfane)

Championship Final (1st)

 91  Tim Uderitz (Albion) > Ryan Fralick (Falconer) decision 8-6
 98  Tim Considine (Tonawanda) > P.J. Slagle (Falconer) fall 1:53
105  Mike Foster (Falconer) > Mike Brown (Newfane) decision 6-0
112  Ryan McGuire (Pioneer) > Jason Aloi (Wayne) decision 10-0
119  Brad Rowe (Ripley) > David Guarino (LS) decision 6-2
126  Ryan Bentley (Ripley) > Leo Urbanelli (Wayne) decision 6-4
132  Chad Caros (Franklinville) > Greg Bentley (Ripley) decision 6-4
138  Ron Lorenz (Lancaster) > Mike Adinolfe (Newfane) decision 8-2
145  Keith Jones (Newfane) > Rod Lorenz (Lancaster) decision 5-2
155  Brian Piccolo (Tonawanda) > Anthony Guarino (Lancaster) fall 1:36
167  Steve Kiernan (WS) > Eric Hoffman (Olean) decision 3-0
177  Jim Carpenter (Wayne) > Travis Eckam (Pioneer) decision 8-7
215  Dale Parsons (Iroquois) > Dan Rafferty (Newfane) decision 3-2
250  Chris Say (Newfane) > Erin Putnam (Falconer) decision 8-4

Consolation Final (3rd)

 91  Vic Arena (Salamanca) > Bill Jones (Newfane) decision 4-3
 98  Mike Crafts (Newfane) > Pat Fitzsimmons (Albion) decision 6-2
105  Chris Fairbank (Southwestern) > Joe Jopp (Tonawanda) decision 11-0
112  Mike Howard (Falconer) > Joe Sweet (Franklinville) forfeit
119  Brian Swedrock (Wayne) > Bill Torrico (Pioneer) decision 5-1
126  James Cox (LS) > Derrick Hildreth (Albion) decision 5-2
132  Brad Greene (SH) > Joe Spinella (LS) decision 7-2
138  Jim Abram (Pioneer) > Jim Matheis (WS) decision 3-1
145  Paul Peru (Falconer) > J.C. Montroy (Wayne) decision 4-3
155  Rod Kelly (Franklinville) > Trevor Norlander (Falconer) decision 6-3
167  Ron Spielvogel (Pioneer) > Eric Bannister (Albion) decision 9-1
177  Mark Littlewood (WS) > Jason Caros (Franklinville) decision 12-5
215  Bill Snitzer (WS) > Steve Duncan (Ripley) decision 11-2
250  Eric Slawiak (WS) > Rob Foley (Tonawanda) fall 4:28

Consolation Final (5th)

 91  Andy Johnson (Southwestern) > Aaron Rowe (Ripley) decision 13-6
 98  C.J. Collins (Olean) > Joe Kuenzi (Lancaster) forfeit
105  Jeremy Goetzman (Pioneer) > Marc Reynolds (Olean) decision 15-1
112  Justin Stange (LS) > Joe Brenon (SH) decision 5-2
119  Nolan Rhenish (Southwestern) > Justin Nutt (Falconer) decision 6-4 (1OT)
126  Mike Kwiatek (Lancaster) > Marc Brown (Newfane) decision 10-6
132  Don Lilly (Tonawanda) > Rich Cain (Wayne) decision 6-4
138  Clayt Maring (Falconer) > Brian Hanselman (SH) decision 3-2
145  Ed Pawlak (Southwestern) > Mike Brauen (Pioneer) forfeit
155  Jack Vail (Salamanca) > Dennis Green (Pioneer) decision 7-2
167  Brian Harris (Wayne) > Brad Earley (Salamanca) decision 3-0
177  Andre Callicutt (Albion) > Alan Harding (Falconer) fall 4:35
215  Jerome Kramer (Albion) > Ryan Howell (Pioneer) fall 1:46
250  Andrew Fidurko (Olean) > Matt Harrington (Albion) fall 2:24


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (24th Annual Sweet Home Wrestling Invitational)