★ ★ ★ ★ ★ Meet History
27th Annual Joe Shifflet Sweet Home Wrestling Invitational
January 29, 1999 - January 30, 1999 @ Sweet Home High School (Amherst, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Lancaster 235, Southwestern 185.5, Falconer 159, Sweet Home 156, Wayne 120.5, Ripley 112, Iroquois 95.5, Medina 91.5, Olean 83.5, Hamburg 82, Williamsville South 71, Newfane 67.5, Salamanca 67, West Seneca East 63.5, Tonawanda 57.5, Albion 46.5, Pioneer 42, Lake Shore 32

Outstanding Wrestler Award - Nick Kwiatek (Lancaster)

Championship Final (1st)

 96  Peter Pagan (Wayne) > Josh Rothfuss (Iroquois) decision 8-6
103  Ryan Needle (Newfane) > Brandon Ostrowski (Lancaster) technical fall 4:27 18-2
112  Ross Sallot (Ripley) > Karl Baum (Wayne) decision 5-2
119  Ryan Fralick (Falconer) > Dan Uderitz (Albion) decision 7-4
125  Vic Arena (Salamanca) > Mike Bourne (Wayne) decision 8-6
130  Andy Johnson (Southwestern) > Aaron Rowe (Ripley) SV 11-9 (1OT)
135  Derek Ostrowski (Lancaster) > Mike Drzewucki (Hamburg) decision 7-3
140  Joe Karlinski (Lancaster) > Jim Noonan (Southwestern) decision 9-8
145  Nick Kwiatek (Lancaster) > Tony DiOrio (Hamburg) decision 2-1
152  Brian Hanselman (SH) > Brandon McCallum (Lancaster) decision 10-7
160  Ed Pawlak (Southwestern) > Joe Glinsky (Iroquois) decision 8-1
171  Brian Tatar (SH) > Pete Thomas (WS) decision 6-4
189  Jim Matheis (WS) > Tom Langworthy (Southwestern) decision 9-7
215  J.R. Balling (Tonawanda) > Greg Tompsett (Falconer) DQ
275  Andrew Fidurko (Olean) > Dan Colburn (Falconer) fall 3:50

Consolation Final (3rd)

 96  Corey O'Neil (Salamanca) > Paul Slebioda (Lancaster) fall 2:21
103  Joe Seitz (SH) > Mike Szymoniak (WSE) fall 2:54
112  J.R. Roberts (Medina) > Chris Terranova (Lancaster) major decision 15-5
119  Senneca Stone (Olean) > Kyle Bentley (Ripley) decision 8-3
125  Mike Thompson (Falconer) > A.J. Paoletto (Olean) decision 15-11
130  Paul Freeman (SH) > Josh McGuire (Iroquois) decision 11-7
135  Marc Babcock (Ripley) > Branden Green (Southwestern) major decision 13-5
140  Kevin Root (Medina) > Mike Drzewucki (Hamburg) decision 4-1
145  Rich Brown (WSE) > Steve Youngs (Pioneer) decision 7-2
152  Matt Belson (Ripley) > Dan Root (Medina) decision 3-2
160  Chris Aul (Hamburg) > Rob Fox (Lancaster) decision 5-0
171  Bill Pukalo (Lancaster) > Chris Stalker (Medina) decision 2-0
189  Travis Lincoln (Falconer) > Dave Nuhn (Iroquois) fall 4:21
215  Scott Fry (Wayne) > Dwayne Fambo (SH) decision 5-3
275  Scott Elsenheimer (Southwestern) > Dan Szatkowski (SH) decision 11-5

Consolation Final (5th)

 96  Jay Yachetta (Falconer) > Jeremy Stopa (Newfane) decision 3-0
103  Dan Showman (Wayne) > Kyle West (Southwestern) major decision 11-2
112  Mike Huntz (WSE) > Cory Vaillancourt (SH) decision 1-0
119  Mike Sebaaly (Lancaster) > Damianos Skaros (Iroquois) SV 2-0 (1OT)
125  Brian Sebaaly (Lancaster) > Craig Nowakowski (WSE) decision 4-2
130  Mike Willis (Olean) > Bill Sills (LS) decision 10-4
135  Nate Wilson (Pioneer) > Stephen Leader (Newfane) decision 6-4
140  Adam Holovics (SH) > Ryan Kuzon (WS) fall 1:22
145  Nate Dossey (Falconer) > Dustin Martin (Southwestern) default 3:02
152  Josh Tellinghuisen (Southwestern) > Tim Considine (Tonawanda) fall 1:35
160  Brian Banaszewski (Medina) > Austin Faulkner (Falconer) decision 3-1
171  Brad Ettinger (Albion) > Adam Rowe (Ripley) decision 5-3
189  Kyle Haniszewski (Lancaster) > Corey Stalker (Medina) forfeit
215  Marty Jacobson (Salamanca) > Ray Needle (Newfane) forfeit
275  Pat Shelley (Lancaster) > Mark Skasko (Wayne) fall 2:00


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (27th Annual Joe Shifflet Sweet Home Wrestling Invitational)