★ ★ ★ ★ ★ Meet History
28th Annual Joe Shifflet Sweet Home Wrestling Invitational
January 28, 2000 - January 29, 2000 @ Sweet Home High School (Amherst, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Wayne 223, Lancaster 222, Medina 136.5, Ripley 133, Newfane 121.5, Southwestern 119, Iroquois 118, Pioneer 106, Falconer 102, Sweet Home 99.5, Tonawanda 79.5, Albion 77, Salamanca 61, Lake Shore 52.5, Hamburg 31, Olean 14.5, Williamsville South 13

Outstanding Wrestler Award - Ryan Needle (Newfane)

Championship Final (1st)

 96  Nate Patterson (Wayne) > Jordan McGuire (Iroquois) decision 4-3
103  Dan Showman (Wayne) > Brandon Monin (Lancaster) decision 9-2
112  Matt Peoples (Ripley) > Joe Seitz (SH) decision 12-6
119  Ryan Needle (Newfane) > Mike Sebaaly (Lancaster) major decision 14-1
125  Brian Sebaaly (Lancaster) > Todd Casella (Wayne) SV 7-5 (1OT)
130  Damianos Skaros (Iroquois) > Dan Uderitz (Albion) decision 8-2
135  Derek Ostrowski (Lancaster) > Kevin Root (Medina) major decision 19-9
140  Vic Arena (Salamanca) > Aaron Rowe (Ripley) SV 2-1 (1OT)
145  Joe Sayers (Southwestern) > Nick Kwiatek (Lancaster) decision 7-5
152  Joe Kuenzi (Lancaster) > Austin Faulkner (Falconer) decision 5-2
160  Joe Glinsky (Iroquois) > Brian Wise (Newfane) decision 4-2
171  Adam Rowe (Ripley) > Mike Patterson (Wayne) fall 1:28
189  Brian Tatar (SH) > Travis Lincoln (Falconer) decision 9-7
215  Chris Purtell (Pioneer) > J.R. Balling (Tonawanda) decision 5-3
275  Scott Fry (Wayne) > Dan Colburn (Falconer) fall 3:33

Consolation Final (3rd)

 96  Mike Sanders (Albion) > Justin Hartway (Medina) decision 6-4
103  K.C. Colling (Pioneer) > L.T. Holland (Ripley) decision 12-7
112  Karl Baum (Wayne) > Josh Rothfuss (Iroquois) decision 1-0
119  J.R. Roberts (Medina) > Kyle Hegedorn (Wayne) decision 3-2
125  Pat Fitzsimmons (Albion) > Kyle Bentley (Ripley) major decision 11-2
130  Chris Terranova (Lancaster) > Mike Thompson (Falconer) decision 4-3
135  Jared Tingue (Pioneer) > Rick Reinard (LS) decision 4-1
140  Branden Green (Southwestern) > Mike Ide (SH) decision 4-3
145  Seth Thomas (Tonawanda) > Nick Guarino (LS) UTB 3-2
152  Dustin Martin (Southwestern) > Bill Jones (Newfane) fall 4:02
160  Scott Kinmartin (Pioneer) > Chris Aul (Hamburg) decision 9-7
171  Kyle Haniszewski (Lancaster) > Jim Nelson (Southwestern) fall 3:26
189  Jason Tirado (Wayne) > Matt Crandall (Medina) fall 2:43
215  Matt Keem (Iroquois) > Corey Stalker (Albion) fall 1:32
275  Marty Jacobson (Salamanca) > Rick Eicheldinger (Lancaster) decision 5-2

Consolation Final (5th)

 96  Jeremy Stopa (Newfane) > Lorne McCallum (Lancaster) decision 8-4
103  Corey O'Neil (Salamanca) > Jay Yachetta (Falconer) decision 4-2
112  Nate Kinne (Southwestern) > Paul Slebioda (Lancaster) fall 2:50
119  Mark Peoples (Ripley) > Ryan Mislin (Tonawanda) SV 4-2 (1OT)
125  Jon Wagner (Newfane) > Shawn Goetzman (Pioneer) decision 7-1
130  Peter Pagan (Wayne) > Jason Greeley (Olean) decision 3-2
135  Amir Faruq (SH) > Dave Green (Wayne) forfeit
140  Greg Hodgins (Medina) > Jason Gerber (Wayne) decision 5-1
145  J.J. Bujalski (Medina) > Marc Babcock (Ripley) decision 3-0
152  Jon Penfold (Iroquois) > Drew Nagel (Wayne) decision 2-0
160  Dan Morales (Falconer) > Brian Traky (LS) major decision 12-4
171  James Tee (Medina) > Rick Gilbert (Pioneer) decision 4-2
189  Brad Watkins (Albion) > Dan Goble (Hamburg) forfeit
215  Steve Pease (Lancaster) > Will Hunter (Southwestern) fall 2:50
275  Lee Drake (Newfane) > Tim Schwab (Pioneer) decision 4-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (28th Annual Joe Shifflet Sweet Home Wrestling Invitational)