★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Salamanca Invitational Wrestling Tournament
February 5, 2005 @ Salamanca Central High School (Salamanca, New York)
Powered by matburn®

 

Kane Smith defeats Nick Clark
Kane Smith of Salamanca took home first place at 189-pounds and was also named the tournament's most outstanding wrestler by participating coaches. Smith beat Canisteo's Nick Clark 7-2 in the finals. Photo by Darren Riethmiller. SOURCE: Salamanca Press, Monday, February 7, 2005.





Varsity

Team Final

General McLane [PA] 279.5, Fredonia 181, Canisteo-Greenwood 163.5, Salamanca 148.5, Bolivar-Richburg 136.5, Silver Creek 107, Maryvale 104.5, Bradford [PA] 91, Pine Valley 77, Panama 74, Campbell-Savona 71.5, Olean 70, Randolph 62, Oswayo Valley [PA] 57, Allegany-Limestone 42.5, Cattaraugus-Little Valley 36, Westfield 16

Outstanding Wrestler Award - Kane Smith (Salamanca)

Place Winners

145 6. Brian Clark (GML)
    6. Don Cotter (SC)
152 4. Billy Roosa (Salamanca)
    4. Zeke Drake (OV)

Championship Final (1st)

 96  Chris Conti (Fredonia) > Josh Becker (Salamanca) decision 4-2
103  Matt Metzler (Salamanca) > Kenny Betts (Fredonia) decision 4-0
112  Ashton Osterberg (GML) > Curtis Voak (Maryvale) SV 2-0 (1OT)
119  Ryan O'Connor (SC) > Mike McCoy (Fredonia) decision 5-4
125  Andrew Taylor (BR) > Brandon Strandburg (Fredonia) decision 4-0
130  Donald Osinski (GML) > Tim Keane (Bradford) fall 4:53
135  Hadley Harrison (GML) > Josh Bryant (CLV) fall 2:51
140  Kyle Amidon (CG) > Tyler Taylor (BR) SV 7-5 (1OT)
145  Jeremy Smith (OV) > Jeremy Smith (CG) technical fall 18-1
152  Steve Pancio (Olean) > Lou Decker (GML) decision 8-3
160  Josh Lancaster (SC) > Justin Hoag (Salamanca) decision 7-1
171  Brandon Stearns (GML) > Devan Bertch (CG) decision 7-1
189  Kane Smith (Salamanca) > Nick Clark (CG) decision 7-3
215  Frank Zielinski (Fredonia) > Zach Foster (Bradford) fall 1:27
275  Ryan Turner (CG) > Doug Tyma (PV) SV 3-1 (1OT)

Consolation Final (3rd)

 96  Alex Bagne (Maryvale) > Keith Scharrer (GML) technical fall 16-0
103  Cyros Parlin (GML) > Corey Cusimano (Panama) major decision 10-0
112  Jake Mastenbrook (CS) > Kris Wright (Randolph) fall 4:52
119  Steve Black (CS) > Jeff Digati (Maryvale) major decision 16-6
125  Chris Sanfilippo (SC) > Eric Zelina (GML) forfeit
130  Mark Miskovski (Maryvale) > Aaron Monahan (CS) fall 3:37
135  Floripe Rivas-Padua (Fredonia) > Cody Eddy (Panama) decision 10-5
140  Darren Saulsgiver (Panama) > Brandon Saraceno (GML) forfeit
145  Dustin Pierce (BR) > Zachary Saden (Fredonia) major decision 16-8
152  DOUBLE FFT
160  Tim McElwain (Randolph) > Clay Steadman (GML) forfeit
171  Derrick Dorvit (BR) > Dan Fluent (Randolph) fall 2:15
189  Randy Pike (Panama) > Travis Gross (GML) forfeit
215  Joe Lewis (Salamanca) > Joel Stearns (GML) fall 4:23
275  Ryan Mongillo (Bradford) > Chris Meyers (Olean) fall 1:40

Consolation Final (5th)

 96  Mark Ahearn (CG) > Joe Harmon (SC) fall 2:54
103  John Hamm (SC) > Chris Ruber (CG) decision 2-0
112  Matt Catalano (Fredonia) > Joe Sosa (Olean) fall 1:37
119  Mike Stone (BR) > Glenn Sult (GML) forfeit
125  John Crisafulli (AL) > Bill Simons (CS) forfeit
130  Max Woyton (PV) > James Pool (Westfield) forfeit
135  Brent Millet (Maryvale) > Bryan Orcutt (Olean) forfeit
140  Robert Lindquist (PV) > Brad Winchell (AL) forfeit
145  DOUBLE FFT
152  Mark Herman (PV) > Andy Kasprzak (CLV) fall 1:50
160  Rob Morris (BR) > Aaron Pape (Olean) decision 4-0
171  Tim Jacobson (Salamanca) > Brandon Wood (CS) forfeit
189  Mike Schueler (Maryvale) > Nick Covert (BR) decision 7-4
215  Andrew Maben (AL) > Josh Rouse (CG) decision 8-2
275  Shawn McFadden (GML) > Chris Doane (Fredonia) decision 1-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Salamanca Invitational Wrestling Tournament)